Перейти до вмісту

Як суди визначають розмір застави в корупційних злочинах?

Дмитро Никифоров
Дмитро Никифоров

У ЗМІ часто з’являються повідомлення про мільйонні суми застав для осіб, які вчинили корупційні кримінальні правопорушення. Як визначаються такі суми? Що конкретно враховує суд? Пропоную дослідити практику Вищого антикорупційного суду та з’ясувати, які обставини впливають на визначення розміру застави.

Також читайте: Як внести заставу у кримінальному провадженні? Покрокова інструкція

Для аналізу судової практики я недарма обрав саме ВАКС, оскільки цей суд ретельніше досліджує всі критерії та оцінює ризики для визначення розміру застави. Інформація з Єдиного державного реєстру судових рішень свідчить про те, що за час роботи з 05.09.2019 р. ВАКС розглянув 214 клопотань про застосування застави.

Окрім того, якщо суд обирає тримання під вартою, він також зобов’язаний визначити розмір застави. Саме тому застава — це насправді найбільш популярний запобіжний захід і варто дослідити його детальніше.

Які критерії містить закон?

Кримінальний процесуальний кодекс встановлює кілька критеріїв для визначення розміру застави: майновий стан, сімейний стан, інші дані про його особу, а також ризики переховування, знищення доказів, здійснення впливу на інших осіб, перешкоджання слідству іншим чином, вчинення інших кримінальних правопорушень.

Також КПК містить межі розміру застави залежно від тяжкості злочину. У 2020 р. встановлені такі розміри:

  • від 2102 грн до 42 040 грн — для злочину невеликої чи середньої тяжкості;
  • від 42 040 грн до 168 160 грн — для злочину невеликої чи середньої тяжкості;
  • від 168 160 грн до 630 600 грн — для особливо тяжкого злочину;
  • виключні випадки (якщо застава у зазначених межах не здатна забезпечити виконання покладених на неї обов’язків) — від 630 600 грн без визначення максимальної межі.

Саме на виключні випадки посилається слідство, обґрунтовуючи мільйонні суми застав для підозрюваних у корупційних злочинах. Як ці критерії обґрунтовує захист та обвинувачення? На що звертає увагу суд?

Майновий стан

Загальна логіка врахування цієї обставини є наступною. Якщо особа пересувається чартерними літаками, має нерухомість за кордоном, значні задекларовані суми, то звернення застави в розмірі 1 млн грн у дохід держави у разі порушення обов’язків не буде дуже відчутним, а отже, не стимулюватиме виконувати покладені судом обов’язки з’являтися до слідчого та суду. Якщо мова йде про 10 млн грн чи 20 млн грн, то втрата такої суми насправді матиме значення для особи та стримуватиме від порушення обов’язків.

Під час оцінки майнового стану особи судді Вищого антикорупційного суду враховують кількість нерухомого майна і транспортних засобів, участь особи у створенні підприємств та управління ними, наявність значних сум задекларованих коштів (заробітна плата, дивіденди, депозити в банках), періодичність перетину кордону в аеропортах та суму наданої неправомірної вигоди чи завданих збитків.

Наприклад, в ухвалі від 31.01.2020 р. у справі №991/979/20 детектив просив визначити підозрюваному заставу в розмірі 40 млн грн. Для обґрунтування зменшення розміру застави суд врахував відсутність перетину кордону особою у 2019 р., суму наданої неправомірної вигоди у 50 тис. доларів США та визначив заставу в розмірі 19 млн грн.

Сімейний стан

Якщо особа має неповнолітніх дітей, чоловіка/дружину, непрацездатних батьків, це може свідчити про необхідність їх матеріального утримання. У рішеннях судді ВАКС під час визначення розміру застави враховують наявність на утриманні неповнолітніх дітей, чоловіка/дружини та зменшують заставу у разі підтвердження таких обставин доказами.

Наприклад, в ухвалі від 24.01.2020 р. у справі №991/707/20 31.01.2020 р. прокурор просив визначити підозрюваному заставу в розмірі 5 млн грн. Для обґрунтування зменшення розміру застави суд врахував, зокрема, наявність на утриманні дружини підозрюваного двох неповнолітніх дітей та визначив заставу в розмірі 168 160 грн.

Інші дані про особу

До цієї категорії зазвичай відносять вік, стан здоров’я особи, міцність соціальних зв’язків, наявність постійного місця роботи, репутацію, наявність судимостей чи вчинення інших кримінальних правопорушень, дотримання умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше, а також розмір шкоди.

На практиці судді рідко оцінюють конкретні обставини з цієї категорії, обмежуючись формулюваннями на кшталт «враховуючи інші дані про особу». Однак захисту обов’язково потрібно посилатися на наявність чи відсутність обставин, оскільки сукупність таких чинників формує внутрішнє переконання судді та вплине на розмір застави.

Ризики

Ризики означають ймовірну можливість особи перешкоджати слідству: переховуватися, знищити докази, здійснити вплив на інших осіб, перешкоджати слідству іншим чином, вчинити інші кримінальні правопорушення. Надання доказів про наявність/відсутність ризиків також впливає на внутрішнє переконання судді щодо визначення розміру застави. Наприклад, частий перетин кордону може свідчити про можливість залишити територію держави та ухилятися від слідства. В одному випадку слідчий навіть посилався на наявність цивільної дружини за кордоном, у якої може бути нерухомість і до якої може безповоротно втекти підозрюваний.

У більшості випадків судді аналізують кожен ризик та надають оцінку аргументам сторін. Судді ВАКС звертали увагу на такі обставини.

  • На ризик переховування впливали: тяжкість покарання, неявка особи на виклики слідчого та суду, нерухомість за кордоном чи на тимчасово окупованій території, наявність закордонного паспорта і тривалість перебування за кордоном, спілкування з іноземними громадянами та посадовими особами відповідно до своїх повноважень чи зв’язків, проживання особи чи близьких осіб за кордоном.
  • Про незаконний вплив на свідків свідчили такі обставини: свідки перебували у безпосередньому підпорядкуванні чи дружніх відносинах з підозрюваним, мали тісні зв’язки з правоохоронними органами, свідки надали показання про вплив на них підозрюваного чи інших осіб в його інтересах, один адвокат надавав правову допомогу підозрюваному чи іншим свідкам у цій справі.
  • Вплив на речі й документи: факти знищення чи приховування особою речових доказів, розмови з іншими особами, надання вказівок про знищення чи приховування документів, тривалість слідства (якщо слідство триває 2 роки, то правоохоронці мали можливість зібрати всі докази).
  • Інші обставини. В кожній справі обставини можуть відрізнятися. Наприклад, в ухвалі 23.01.2020 р. №991/591/20 суддя ВАКС обґрунтовував ризик впливу тим, що в телефоні іншого співучасника були знайдені фото ухвали слідчого судді про обшук, а отже, підозрюваний міг попереджати інших співучасників про проведення обшуку, тому вони могли підготуватися до обшуку та знищити/приховати речі й документи, щоб уникнути відповідальності.

Щодо вчинення інших правопорушень

Судді ВАКС скептично оцінюють такі доводи слідчих, детективів та прокурорів з огляду на презумпцію невинуватості особи та відсутність доказів вчинення правопорушень. Наприклад, ухвала ВАКС від 17.01.2020 р. №991/460/20 свідчить про дослідження суддею висновку НАЗК за результатами перевірки декларації особи та виявлення ознак декларування недостовірної інформації (ст. 366‑1 КПК України). Однак суд не взяв цю обставину до уваги, оскільки вчинення злочину не було доведено, обвинувального вироку немає, а тому вказане твердження суперечить положенням ст. 62 Конституції України.

Як діяти захисту?

Для зменшення розміру застави захист має надати докази, які свідчать про відсутність ризиків. Наприклад, надати докази явки на виклик слідчого, відсутності тривалого перебування за кордоном, відсутності будь-яких конкретних доказів впливу особи на свідків чи спроби знищити докази.

Висновки

Варто пам’ятати, що кожна справа є індивідуальною, тому захист має сформувати максимальну доказову базу, для того щоб переконати суд у необхідності зменшення розміру застави. Зазвичай судді ВАКС аналізують більшість доводів сторони обвинувачення та захисту, надають їм оцінку та визначають розмір застави, враховуючи всі обставини справи.

Статтю опубліковано у видінна “Юридична газета” від 28.04.2020

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 2 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...

Якщо у вас виникли запитання щодо укладення угоди про примирення, ви завжди можете звернутися до нас за допомогою

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону