Перейти до вмісту

Ухилення від сплати податків: огляд практики та поради щодо захисту

За перше півріччя 2020 року слідчі органів ДФС зареєстрували 480 кримінальних проваджень щодо ухилення від сплати податків. У цих справах розслідуються випадки несплати до бюджету підприємством суми не менше 3 153 000 грн. Несплата податків у такій чи більшій сумі несе ризик притягнення до кримінальної відповідальності у 2020 році. 

Що означає кримінальне провадження за ст. 212 КК України? Як вони починаються та як захищатись у таких справах? Яку позицію у цій категорії справ займають суди? Коротко і по суті – далі у статті. 

Звідки з’являється кримінал по ухиленню від сплати податків? 

Кримінальні провадження у більшості випадків з’являються після проведення перевірки податковою. Результати перевірки оформляються актом, який містить перелік порушень податкового законодавства та суми, які має сплатити підприємство. Хоча Податковий кодекс встановлює, що акт не може розглядатися як заява або повідомлення про вчинення кримінального правопорушення щодо ухилення від сплати податків, на практиці вже за його наявності слідчі можуть зареєструвати кримінальне провадження. Пізніше до матеріалів провадження слідчі долучають податкове повідомлення-рішення (далі – ППР). 

Якщо слідчий дійшов висновку, що платник податків умисно ухиляється від сплати податків або занижує розмір податкового зобов’язання і є матеріали, які це підтверджують, слідчий розпочинає кримінальне провадження. Часто кримінальні провадження розпочинаються через несплату податків, сплати за нижчою ставкою без законних підстав, завищення валових витрат підприємства і податкового кредиту із ПДВ тощо. Однак, це може бути лише позиція слідчого, а доводити невинуватість потрібно буде вже у суді.

Існують випадки, коли провадження з’являється і на підставі напрацювань оперативних підрозділів органу досудового розслідування. У такому випадку, якщо встановлені порушення на суму більшу за 3 153 000 грн., оперативний працівник складає рапорт про необхідність початку кримінального провадження. 

Що це означає для керівника підприємства? Можливі наслідки реєстрації кримінального провадження – проведення обшуку на підприємстві та за адресою проживання керівника підприємства, виклики на допити директора, бухгалтера, інших осіб, пред’явлення підозри за ст.212 КК України, застосування запобіжного заходу, направлення справи до суду та тривалий розгляд в очікуванні судового рішення. При цьому оскарження ППР у суді не завжди зупиняє правоохоронців від проведення активних слідчих дій. 

Як захищатись у таких справах? 

Захист у справах про ухилення від сплати податків має свої особливості. Для прийняття рішення про винуватість чи невинуватість особи суд аналізує документи, складені податковою за результатами перевірки (акт перевірки, ППР) та враховує висновки судово-економічних експертиз, які обов’язково призначають слідчі для доведення порушень податкового законодавства. 

Однак ППР можна оскаржити і скасувати в адміністративному суді. Тому захищатися потрібно одразу у двох напрямках: паралельно із захистом кримінальній справі оскаржувати ППР. 

Позитивне судове рішення допоможе довести невинуватість у кримінальній справі. Якщо адміністративний суд підтвердить правильність обліку господарських операцій, то далі суду, який розглядатиме кримінальне провадження, буде легко обґрунтувати рішення про виправдання особи. 

Наприклад, слідчий направив справу до  суду, не чекаючи результатів судового рішення адміністративного суду. Пізніше директор підприємства долучив рішення про скасування ППР вже під час розгляду справи за його обвинуваченням. Суд виправдав особу, оскільки адміністративний суд дійшов висновку про скасування ППР на підставі аналізу частини доказів, якими прокурор намагався довести вину особи (див. вирок Кагарлицького районного суду у справі від 12.12.2016 № 368/634/15-к).

Таким чином, стратегію захисту у справах про ухилення від сплати податків за ст. 212 КК України потрібно продумувати наперед. Захист відбуватиметься не тільки у кримінальній справі, а й залежатиме від рішення адміністративного суду.

Щодо самої кримінальної справи, то суди звертають увагу на висновки судово-економічної експертизи та покази свідків. 

Важливу роль грає економічна експертиза, яка встановлює розмір завданих державі збитків. Як вона проводилась, на підставі яких документів, у які строки і ким – з’ясування цих питань може мати ключові наслідки для виправдання особи. Наприклад, якщо експерт проводив без врахування первинної бухгалтерської документації, то це призводить до недійсності експертизи та є підставою для виправдання особи (див. вирок Київського районного суду м. Харкова від 22.04.2019 у справі №640/3526/16-к).

Для ефективного захисту необхідно залучати свідків, які можуть підтвердити, наприклад, реальність господарських операцій, відсутність фіктивних контрагентів, відсутність підробок документів у господарській діяльності тощо. Це можуть підтвердити працівники підприємства чи контрагентів, бухгалтери, інші особи, які були залучені до процесу діяльності підприємства.

Суд також аналізуватиме і покази самого обвинуваченого. Це дієвий інструмент, який допоможе суду скласти загальне уявлення про справу і наявні у ній докази. Тому покази не потрібно зводити до формального невизнання винуватості, краще доводити реальність операцій та руху активів, оплат, правильність оформлення первинних документів і відсутність умислу на несплату податків із посиланням на конкретні докази, які це підтверджують. 

Наприклад, директор ТОВ пояснив, що придбав товар у контрагента, при цьому сплатив всі податки, що підтверджується довідкою ДФС. Директор посилався на матеріали справи, які свідчать про реальність господарських операцій з контрагентом. З урахуванням інших доказів, суд визнав особу невинною (див. вирок Шевченківського районного суду м. Києва від 08.10.2020 № 761/18549/15-к). Однак у багатьох рішеннях судів можна зустріти покази, зміст яких зводиться до заперечення вини, відсутності доказів, без будь-яких конкретних аргументів. Така позиція не сприяє захисту і грає тільки на користь прокурора. 

Висновок. Ми навели основні поради, які слід врахувати для ефективного  захисту у справі про ухилення від сплати податків. Активна позиція захисту, скасовані ППР в адміністративному суді, правильне формування доказової бази, доведення процедурних порушень під час збирання доказів слідчим стануть запорукою для отримання виправдувального вироку.

 

Статтю опубліковано у виданні “Юрист&Закон” за лютий 2021 року

Якщо вам потрібна консультація або захист у кримінальній справі, звертайтеся до нас за допомогою

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 10 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону