Перейти до вмісту

Обшуки у компаніях: що робити? Питання та відповіді

Наскільки розповсюджена практика обшуків в українських та міжнародних компаніях? За останні три роки кількість обшуків виросла чи зменшилася? Чому?

Згідно статистики Державної судової адміністрації, за 2020 рік українські суди санкціонували 71 200 обшуків, тобто кожного робочого дня суди приймали близько 390 ухвал про проведення обшуку. Статистика за попередні роки також свідчить про зростання випадків проведення обшуку. Тому обшуки відбуваються часто і практика обшуків в українських та міжнародних компаніях є поширеною, особливо це стосується успішних компаній. 

Кількість обшуків зросла, оскільки для правоохоронців не проблема зареєструвати кримінальне провадження. Останнім часом вони допитують у якості свідків своїх же працівників, що створює ілюзію збору доказової бази. З виписками з баз податкової та своїми ж свідками слідчі йдуть в суд і отримують рішення про дозвіл на проведення обшуку. Також створення Бюро економічної безпеки і ліквідація діючих економічних підрозділів у поліції, СБУ, податкової викликають бажання правоохоронців активно “відпрацьовувати” бізнес, поки вони ще мають такі повноваження. 

Чи суди ретельно досліджують справи, перед винесенням ухвали про обшук?   

За результатами аналізу судової практики та статистики за минулі стає очевидно, що кількість обшуків росте. Це зумовлено кількома причинами. Судді фактично не встигають детально перевіряти те, з чим звертаються правоохоронці. Помічники просять слідчих надавати їм текст клопотань у ворді, для того щоб просто скопіювати текст в ухвалу. Це звичайно жахлива ситуація, так не має бути, але це реалії сьогоднішнього дня. Якість судового контролю дуже і дуже низька, а тому часто ми бачимо на практиці явно необгрунтовані ухвали про проведення обшуків.

Наскільки законними бувають обшуки, чи роблять їх під замовлення та за сфабрикованими підставами?

Обшуки проходять на підставі винесеної слідчим суддею ухвали. Тому доцільніше буде говорити не про незаконність обшуків, а про необгрунтованість винесених ухвал, адже бувають випадки, коли суддя, задовольняючи клопотання слідчого, навіть не звертає увагу на обґрунтування і докази. Непоодинокі випадки обшуків “на замовлення”, коли конкуренти чи бізнес-партнери у випадку корпоративного конфлікту заручаються підтримкою правоохоронців і діють в інтересах однієї сторони. Підстави для обшуку сформулювати просто, оскільки суди не проводять ретельної перевірки доказів слідчих. 

Як грамотно діяти під час обшуку співробітникам компанії?

Якщо слідчі прийшли з обшуком, а керівника компанії немає на місці – їм необхідно повідомити керівника про візит правоохоронців та за можливості викликати адвоката. Також співробітникам варто скористатись правом мовчати, у жодному разі не давати покази. Варто вимкнути комп’ютери та прибрати телефони з видних місць. 

Чого не варто робити під час обшуків?

Насамперед, не варто сіяти паніку – необхідно максимально швидко взяти себе в руки та подзвонити адвокату, щоб мінімізувати небажані правопорушення з боку слідчих. Не потрібно явно для правоохоронців ховати речі чи документи, флешки, мобільні телефони – це може спровокувати їх вилучення. Не варто соромитись викликати адвоката – у таких чутливих справах стримати правоохоронців від порушень може тільки адвокат. 

Не варто провокувати слідчих – хамити чи силою перешкоджати проведенню обшуку. У правоохоронців буде підстава вважати, що ви щось приховуєте та вони можуть почати прискіпливіше обшукувати приміщення. І наостанок, не варто боятися слідчих та обшуків – при проведенні обшуку не панікуйте і не розповідайте відразу усі таємниці компанії: де знаходяться важливі документи, паролі від техніки чи наявність вилучених з обігу речей. 

Чим зорганізованіше ви будете себе поводити при обшуку, тим більше шансів зібрати докази порушення з боку слідчих та довести це в суді. Якщо правоохоронні органи вийшли за межі своїх повноважень, варто звертатися в суд та відстоювати свої права.

Які законні підстави для обшуку у компанії?

Якщо у правоохоронців є підстави вважати, що певні речі в офісі компанії, документи, інформація на з’ємних носіях мають значення для розслідування кримінального правопорушення, вони мають зібрати докази та довести у суді, що у кожному конкретному випадку таке тимчасове порушення права власності буде виправданим. Зазвичай мова про випадки, коли правоохоронці розслідують економічні злочини та злочини проти власності, саме у таких провадженнях вони навідуються до бізнесу. 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону