Перейти до вмісту

Відповідальність за підробку COVID-сертифікатів

З кожним днем в Україні збільшується кількість хворих на COVID-19, хоча цифра вакцинованих також росте вгору. Чому так виходить? Багато українців не хочуть вакцинуватись і масово підробляють сертифікати. З введенням нових обмежень для невакцинованих ця тенденція лише набирає популярності. Однак, де закон там покарання, і порушники нестимуть відповідальність за підробку, використання та поширення підроблених COVID-сертифікатів.

1. За що настає відповідальність?

Відповідальність настає за порушення статті 358 Кримінального кодексу України – підроблення документів, збут чи використання підроблених документів. 

Кримінальне правопорушення за цією статтею вважається вчиненим з моменту власне виготовлення фальшивого документа, чи часткової фальсифікації змісту справжнього документа (виправлення, внесення фіктивних записів, підробка підпису, тощо), який особа планує використати сама чи надати для використання або продати іншим. 

Окремим правопорушенням є використання підробленого документу, про фальшивість якого знав користувач. У такому разі, правопорушення вважається вчиненим з моменту, коли документ пред’явила або подала особа, незалежно від того, чи вдалося їй досягти поставленої мети. 

Отже, відповідальність за підроблений COVID-сертифікат настає не лише в особи, яка його підробила, а й у того, хто використав такий сертифікат, завідомо знаючи про його фальшивість. 

Перевірки на виявлення фальшивих COVID-сертифікатів можуть здійснювати  не тільки працівники поліції, а й санітарні лікарі, працівники Держспоживслужби, провідники на залізничному транспорті або ж представники торгово-розважальних центрів. 

8 листопада набув чинності Наказ МОЗ №2153 «Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням». За Наказом, обов’язковим профілактичним щепленням проти COVID-19 підлягають працівники:

1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;

2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;

3. Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

У разі відмови вакцинуватись роботодавець не має права допускати таких працівників до роботи.

2. Яке загрожує покарання?

Наразі відповідальність передбачена статтею 358 Кримінального кодексу України – особа, яка використала підроблений документ може отримати штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (до 850 гривень), арешт на строк до шести місяців або обмеження волі на строк до двох років. Ті, хто виготовляє фейкові COVID-сертифікати, за іншими частинами цієї ж статті КК можуть потрапити за ґрати на три роки за підробку документів.

Однак в Україні готуються посилити відповідальність за підроблення COVID-сертифікатів. Законопроектом №6084 від 23.09.2021 передбачається внесення в Кримінальний кодекс України окремої статті за незаконні дії з документами, що стосуються проведення профілактичних щеплень. Максимальний штраф за використання фальшивого сертифіката збільшиться до 34 000 гривень, а за внесення медичним працівником завідомо неправдивих відомостей до медичної документації до 68 000 гривень. За виготовлення таких документів із метою збуту або за збут – штраф від 85 000 до 170 000 грн або позбавлення волі до 3 років.

Окрім підвищення розміру штрафів у Міністерстві охорони здоров’я розробляється варіант проведення «ковідної амністії». Її суть полягає в тому, що людині, яка купила фальшивий COVID-сертифікат, буде дозволено зробити щеплення від коронавірусу.

3. Чи є вже вироки?

Станом на 29 жовтня Нацполіція зареєструвала майже 870 кримінальних проваджень за фактами шахрайства та підробки COVID-документації. В основному провадження стосуються підроблення документів. 

Перший вирок за підробку COVID-сертифікатів було винесено лікарю із Павлограда Дніпропетровської області, який отримав штраф 34 тис. грн та позбавлення права діяльності за фахом на один рік.

Як показала судова практика, в категорії справ про підробку чи використання фальшивих COVID-сертифікатів суди можуть призначити запобіжний захід у виді домашнього арешту. Так, 09.10.2021 Дарницький районний суд міста Києва наклав домашній арешт на особу, яка підозрюється у несанкціонованому втручанні в роботу автоматизованої системи “Електронна медична інформаційна система” для підробки інформації щодо вакцинації іншої особи від COVID-19 з метою подальшого генерування у застосунку “Дія” електронного сертифікату про вакцинацію.

Чекає на вирок суду і 21-річний мешканець Запорізької області, який створив підроблений застосунок «Дія». В фейковому додатку можна було редагувати дані про вакцинацію, вік та іншу інформацію, створювати підробки цифрових COVID-сертифікатів.

4. Які покарання в інших країнах?

В Греції медичні працівники, яких визнають винними у видачі неправдивих сертифікатів про вакцинацію або одужання від COVID-19, будуть оштрафовані на 5 000 євро за кожен випадок шахрайства. Також уряд Греції передбачив відповідальність власників медичних установ та пансіонатів, які найматимуть на роботу людей, які не щеплені проти COVID-19 у вигляді штрафу від 10 до 50 тисяч євро. Штраф збільшуватиметься за кожне повторне правопорушення в розмірі від 20 до 200 тисяч євро.

У Франції пред’явнику підробленого сертифіката загрожує штраф від 135 до 3 750 євро також позбавлення волі строком на 6 місяців. Роботодавця, який не перевірив справжність сертифіката, можуть оштрафувати на суму від 1 000 євро. Особам, які підробляють COVID-сертифікати загрожує позбавлення волі строком від 2 до 5 років. 

У Німеччині пред’явника підробленого сертифіката штрафують на суму до 25 000 євро. За організоване шахрайство із сертифікатами загрожує від 5 до 10 років в’язниці.  

В Італії за пред’явлення підробленого COVID-сертифіката штрафують на суму від 309 євро до 1,5 тисячі євро, загрожує і 1-5 років в’язниці. За організоване шахрайство із цими документами передбачено 1-6 років в’язниці.

У Канаді за використання фальшивого сертифіката доведеться заплатити штраф у розмірі від 750 доларів до 100 тисяч доларів плюс рік в’язниці.

У Росії за пред’явлення підроблених COVID-документів загрожує штраф до 80 тисяч рублів, обов’язкові громадські роботи (до 480 годин), виправні роботи до 2 років, арешт до 6 місяців.

Щоб жити повноцінним життям у період карантину потрібно вакцинуватись. Наразі правоохоронці ведуть посилену боротьбу із особами, які хочуть використовувати підроблені COVID-сертифікати і уже є перші вироки.

Відповідальність за фальшиві COVID-сертифікати передбачена законом, однак потрібно відповідати не лише перед державою, а й перед своєю совістю: чи варті підроблені документи небезпеки, на яку ви наражаєте себе і людей, які вам довіряють? 

Помічник ЮФ Bargen Вікторія Балацька

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону