Перейти до вмісту

Чи можуть конфіскувати авто на потреби армії у період воєнного стану?

Чи можуть конфіскувати авто на потреби армії у період воєнного стану?

У мирний час відчуження приватного майна цивільних осіб недопустиме та суперечить Конституції України. Водночас у період дії воєнного стану деякі конституційні права громадян України можуть бути обмежені, в тому числі і право приватної власності.

Та це не означає, що держава може забирати майно громадян як завгодно і коли завгодно. Існує чіткий порядок відчуження приватного майна. Далі розберемо цей порядок.

Хто має право відчужувати майно громадян?

Примусове відчуження здійснюється за рішенням військового командування за погодженням з обласною/районною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради. У місцях, де ведуться бойові дії, примусове відчуження здійснюється без погодження із вказаними органами.

Водночас варто звернути увагу, що військовим командуванням є Збройні сили України та їх підрозділи. Тобто, ні територіальна оборона, ні поліція не наділені повноваженнями відчужувати майно громадян.

авто для армії

Як фіксується момент віджучення майна?

Під час відчуження майна повинен складатись акт про примусове відчуження та здійснюватись оцінка майна. Бланк акта про примусове відчуження майна має відповідати встановленому зразку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2012 № 998.

Зверніть увагу, що акт має містити детальну інформацію про майно (реєстраційний номер транспортного засобу, марку, модель, номер шасі, рік випуску тощо), його власника, назву військового командування та органу, що погодив відчуження.
Крім цього акт обов’язково має бути підписаний власником майна, військовим командуванням та органом, що погодив відчуження або ж тільки військовим командуванням у місцях введення бойових дій.

До акта має бути доданий висновок про вартість відчужуваного майна, який можна отримати шляхом проведення оцінки. Зазвичай оцінка майна проводиться незалежними експертними організаціями, проте, у випадку неможливості їх залучення – оцінка проводиться органами державної влади або органами місцевого самоврядування за погодженням із власником майна.

 

конфіскація авто на потреби армії

Як отримати компенсацію за відчужене майно?

Компенсація за примусово відчужене майно може здійснювати з попереднім повним відшкодуванням його вартості або з наступною повною компенсацією.

Попереднє повне відшкодування вартості здійснюється військовим командуванням до підписання акта про відчуження майна. Підставою для попереднього відшкодування є висновок про вартість відчужуваного майна.

У випадку наступної повної компенсації відповідна заява подається до військового комісаріату за місцем відчуження майна. До заяви додаються акт про примусове відчуження майна та висновок про вартість такого майна.

За результатами розгляду заяви військовий комісаріат оформлює та видає висновок про здійснення виплат для наступної повної компенсації. Компенсація здійснюється протягом п’яти наступних бюджетних періодів після скасування воєнного стану (бюджетний період становить 1 календарний рік, тобто фактично протягом 5 років)

Як бачимо процедура відчуження майна громадян чітко визначена та регламентована. Майно не може бути вилучене в особи без дотримання передбаченої процедури.

В умовах бойових дій відчуження майна може відбуватись в екстрених та надзвичайних умовах. Водночас, у будь-якому випадку, не потрібно забувати про необхідність оформлення всіх документів (акт та висновок про вартість майна), оскільки без них або у випадку помилок в їх оформленні, громадянин не зможе отримати компенсацію за примусово відчужене майно.

Щоб завжди бути в курсі новин та корисних порад - слідкуйте за нами в соціальних мережах.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону