Перейти до вмісту

Реєстрація торговельних марок в Україні та за кордоном

У зв’язку з повномасштабним вторгненням багато хто, на жаль, переводить своє виробництво та бізнес за кордон. У зв’язку з цим виникають питання: маючи торговельну марку в Україні, чи захищений бізнес в інших країнах?

А хтось навпаки, попри все відкриває нові бізнеси в Україні, але і для них питання інших країн залишається відкритим: на кого реєструвати? як захистити? Чи реєструються в цей час торговельні марки взагалі?
То ж далі стаття про те, як захистити себе в потрібних вам країнах.

Територіальні обмеження

Торговельна марка охороняється тільки на тій території, на якій її зареєстровано. Тому для захисту треба вибрати країни, які цікавлять. При цьому можна йти різними шляхами. В залежності від обраних країн існують декілька опцій:
📌 реєстрація ТМ в кожній вибраній країні окремо;
📌 реєстрація єдиної торговельної марки ЄС;
📌 міжнародна реєстрація згідно Мадридської угоди та Протоколу.
Окрім території, обсяг правової охорони торговельної марки обмежується зображенням, яке заявлене та товарами чи послугами, під які вона зареєстрована.

Щодо зображення

Можлива реєстрація словесних марок, у тому числі власних імен, літер, цифр, зображувальних марок, комбінованих (слово + зображення), а також нестандартних ТМ: об’ємних, кольору як такого у якості ТМ, звукових ТМ. Одразу скажу, що не у всіх країнах можна зареєструвати якісь з вище перелічених ТМ. Треба дивитись законодавство вибраної країни.

Щодо класів

Міжнародний класифікатор товарів та послуг налічує 45 класів: 34 класи товарів та 11 – послуг. Перед реєстрацією варто продумати не тільки які товари/послуги надаються зараз, а і подумати на перспективу: що буде через 3-5 років. Тому що в подану заявку вже нічого не можна добавити. Нові товари чи послуги – це нова реєстрація ТМ.
Колір. Якщо для вас він має принципове значення, торговельна марка реєструється в обраних вами кольорах. Якщо ж це не принципове питання – раджу реєструвати ТМ без заявлення кольору (тобто чорно-білий варіант). Така реєстрація буде розповсюджуватись на використання у всіх кольорах. воєнного стану строк на подання повідомлення про КІК становитиме 54 дні.

1. Реєстрація в Україні.
Якщо торговельна марка реєструється по звичайній процедурі, строк реєстрації становить 1,5-2 роки. Є процедура прискорення і в такому випадку ТМ реєструється зазвичай 7-9 місяців. Але зараз, в зв’язку з набранням чинності Закону № 2174-IX “Про захист інтересів осіб у сфері інтелектуальної власності під час дії воєнного стану, введеного у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України” можуть бути затримки при проведенні прискореної процедури.

Заявку можна подавати як в паперовому так і в електронному вигляді. При подачі в електронному – надається знижка на збір при поданні заявки в 20% (повний збір починається від 4000 грн, при поданні електронної заявки – від 3200 грн).

2. Реєстрація в Європі
Є три шляхи реєстрації, можете вибрати один з них:
1. Реєстрація окремо в одній із країн по національній процедурі. Ця процедура підходить, якщо цікавить тільки одна країна. В разі, якщо ж дві чи більше, раджу скористатись Міжнародною реєстрацією, про яку мова піде нижче. Це буде економічно вигідніше.
3. Реєстрація єдиної торговельної марки ЄС, яка одразу розповсюджуються на всі 27 країн (при цьому не забуваємо, що Британія вже не є членом ЄС і на неї дана реєстрація не розповсюджується).
Плюсами такої реєстрації є:
📌  подача однієї заявки на одній мові (відпадають витрати на перекладачів);
📌 відносно недорогі, порівняно з іншими процедурами, збори: 850 євро в одному класі + 50 євро за другий клас, 150 євро – за третій.
Мінуси:
📌 якщо буде відмова в реєстрації хоча б в одній з країн, відбувається автоматична відмова на всій території ЄС;
Строки реєстрації 5-7 місяців.

4. Міжнародна реєстрація згідно Мадридської Угоди та Протоколу.
Якщо вам не потрібні всі країни ЄС, або навпаки, потрібні ще якісь країни, окрім ЄС, вигідніше скористатися саме цією процедурою.
Переваги:
📌  Єдина заявка в «єдине вікно» на одній мові;
📌 Фінансова вигода порівняно з реєстрацією в кожній окремій країні.
Збори починаються від 753 швейцарських франків + 100 шв. франків за кожну країну, якщо відсутні індивідуальні збори та мито.
Мінуси:
📌 Для подачі потрібна обов’язкова подана торговельна марка в Україні, як в країні походження або вже отримане свідоцтво;
📌 Існує 5річна залежність від національної (української) заявки. Якщо протягом цього строку з нею щось станеться (відмовлять в реєстрації, анулюють або призупинять дію свідоцтва тощо), то це призведе до автоматичної втрати Міжнародної реєстрації.

3. Реєстрація в США
Можлива подача як безпосередньо у Відомство США, якщо цікавить тільки ця країна, так і по Мадридській угоді, включивши цю країну в перелік країн, де треба мати охорону.
Особливості:
Для того, щоб подати торговельну марку в США, треба мати підстави для подання заявки на реєстрацію, що це значить?
📌 Або вже є використання такої ТМ на території США або заявник має такий намір (намір не просто на словах, ви підписуєте документ, в якому це декларується);
📌 Маєте торговельну марку в іншій країні;
Окрім того, заявка повинна містити чітко виділені товари та/або послуги, які плануються до використання або вже використовується. На відміну від України, наприклад, не можна заявити на реєстрацію товари всього класу з думкою: може згодяться? Треба чітко відпрацювати це питання, бо через 5 років після подачі необхідно буде підтвердити таке використання документально. А потім – через 10 років, а потім – кожні 10 років при продовжені свідоцтва.

Термін реєстрації – від 8 місяців, вартість зборів – від 225 долл США. Але додайте сюди ще послуги повіреного, тому що з 2019 року нерезиденти можуть подавати заявки на реєстрацію торговельних марок тільки через повірених.

4. Реєстрація у світі
Дуже часто у підприємців та власників бізнесу є бажання отримати торговельну марку у всьому світі. Це – теоретично можливо, але не досить доцільно. По-перше, це буде досить дороге задоволення.
По-друге, якщо ТМ не використовувати протягом 5 років (зазвичай), то третя особа може в судовому порядку припинити дію такої реєстрації по невикористанню.

Тому, якщо ви хочете реєструвати ТМ в багатьох країнах на допомогу приходить Міжнародна реєстрація по Мадридській Угоді та Протоколу, яка покриває на сьогоднішній день 128 країн. В країнах, де дана угода не діє, реєстрація можлива тільки по національній процедурі.

При реєстрації торговельної марки обирайте шлях, який оптимально вам підходить.

Аліна Сєроштан-Татарінова, патентна повірена, адвокатка, радник ЮФ Bargen, СЕО патентно-юридичної студії «Black&White»

Виникли питання щодо реєстрації ТМ? Залишайте номер, ми зателефонуємо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 16 середня: 4,88 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону