Перейти до вмісту

Як закон про мову стосується бізнесу?

ЯКІ НОРМИ ЗАКОНУ ПРО МОВУ НАБРАЛИ ЧИННОСТІ З 16 ЛИПНЯ 2022 РОКУ І ЩО ВОНИ ОЗНАЧАЮТЬ ДЛЯ БІЗНЕСУ? ХТО КОНТРОЛЮВАТИМЕ ЦЕ ТА ЯКІ ШТРАФИ МОЖЛИВІ ЗА ПОРУШЕННЯ?

16 липня 2022 набрали чинності тільки окремі положення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», які стосуються вимог до наявності україномовної версії інтерфейсів комп’ютерних програм та веб-сайтів. Решта положень цього закону діють вже давно. Тому у цій статті ми зупинемося на тих положеннях мовного закону, які напряму стосуються бізнесу.

Одразу зазначимо, що закон висуває більше вимог до державних та комунальних підприємств і закладів, ніж до приватних. У цій статті ми будемо говорити виключно про вимоги закону до підприємств приватного сектору економіки з акцентом на виробничі та торгові підприємства. Для засобів масової інформації, книговидавців, медичних, освітніх закладів встановлені додаткові вимоги.

ДЕ ОБОВ’ЯЗКОВО ВИКОРИСТОВУВАТИ УКРАЇНСЬКУ?

Мова документації

Для приватних підприємств українська мова є обов’язковою при:

  • укладення трудових договорів з працівниками;
  • направлені звернень до державних органів, органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств та установ;
  • складенні тієї технічної і проектної документації, яка в подальшому має затверджуватися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування;
  • складенні статутних документів та рішень. Це положення можна протрактувати так, що всі накази приватного підприємства також повинні бути викладені українською мовою.

 

Мова ІТ

Комп’ютерні програми, які реалізуються в Україні окремо від обладнання, на якому вони встановлені, можуть мати мовою користувацького інтерфейсу як українську, так і будь-яку іншу мову з офіційних мов Європейського Союзу.

Однак, якщо комп’ютерна програма з користувацьким інтерфейсом, встановлена на товарах, що реалізуються в Україні, то вона повинна мати користувацький інтерфейс українською мовою, який за обсягом та змістом має містити не менше інформації, ніж іншомовні версії такого інтерфейсу. Однак з цього правила є виняток. Не обов’язковою є українська мова для інтерфейсу спеціалізованого наукового, технічного, медико-діагностичного та іншого спеціалізованого, професійного обладнання, що не є товарами широкого вжитку (прилади, машини, устаткування, верстати тощо), а також для спеціалізованого програмного забезпечення, призначене для використання лише у сфері інформаційних технологій, але тільки за умови наявності у такого обладнання та програмного забезпечення користувацького інтерфейсу англійською мовою.

Мобільні застосунки підприємств, що реалізують товари і послуги в Україні, повинні мати україномовну версію користувацького інтерфейсу.

Інформування споживачів та маркування продукції

Веб-сайти та веб-сторінки в соціальних мережах підприємств, які реалізують товари і послуги в Україні та зареєстровані в Україні, повинні бути виконані українською мовою. Допускається використання і іншої мови, однак україномовна версія не повинна містити менше інформації ніж іншомовна версія та завантажуватись за замовчуванням для користувачів в Україні.

Інформація для загального ознайомлення, така як оголошення, покажчики, вказівники, вивіски, що використовується або може використовуватися для інформування споживачів про товари, роботи, послуги підприємств, повинна подаватися українською мовою.

Всі підприємства під час обслуговування споживачів повинні використовувати українську мову, крім випадків коли споживач прямо попросив про використання іншої мови, прийнятної для обох сторін.

Вся інформація про товар, роботу чи послугу, яка повинна надаватися споживачеві на виконання вимог Закону України «Про захист прав споживачів», надається українською мовою. Допускається використання слів, скорочень, абревіатур та позначень англійською мовою та/або з використанням літер латинського та/або грецького алфавітів.

Крім української мови інформацію про товари, роботи чи послуги можна надавати паралельно іншою мовою, але обсяг інформації українською не повинен бути меншим ніж той, що вимагається згідно із Законом України «Про захист прав споживачів».

Нагадуємо, що Закон України «Про захист прав споживачів» вимагає надання споживачу такої інформації:

1) назву товару;

2) дані про основні властивості продукції, номінальну кількість (масу, об’єм тощо), умови використання;

3) відомості про вміст шкідливих для здоров’я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;

4) позначку про наявність у складі продукції генетично модифікованих організмів;

5) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;

6) дату виготовлення;

7) відомості про умови зберігання;

8) гарантійні зобов’язання виробника (виконавця);

9) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;

10) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;

11) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.

12) іншу інформацію, надання якої вимагається технічними регламентами.

Торговельні марки можна використовуються у тому вигляді, тобто і тією мовою, як їм надана правова охорона відповідно до реєстраційних документів.

ЯКА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДЛЯ ПОРУШНИКІВ?

Законодавство містить декілька варіантів відповідальності за порушення вимог мовного закону.

Претензії від споживача

Якщо підприємство не виконало вимогу щодо обов’язкового українського інтерфейсу комп’ютерної програми, встановленої на обладнанні, то таке обладнання буде вважатися товаром неналежної якості для споживача – фізичної особи.

У такому разі споживач має право на свій вибір вимагати:

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару;

4) заміни товару на такий же товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника);

5) розірвання договору та повернення сплачених коштів.

Штраф

Якщо підприємство, яке виготовляє чи реалізовує товари для споживачів – фізичних осіб, не надасть інформацію про товари українською мовою, то до нього можуть накласти штраф у розмірі тридцяти відсотків вартості одержаної для реалізації партії товару, виконаної роботи, наданої послуги, але не менше 85 гривень.

Такі штрафи застосовуються Держпродспоживслужбою після перевірки скарг споживачів.

Основним органом, який повинен перевіряти дотримання вимог мовного законодавства є Уповноважений із захисту державної мови.

Він має право проводити перевірки як з власної ініціативи, так і за скаргами фізичних осіб.

Результати перевірки оформлюються актом.

За перше порушення передбачено попередження. За повторне – штраф. Розмір штрафу залежить від виду порушення.

Якщо це повторне порушення, пов’язане з ненаданням інформації про продукцію українською мовою, то на підприємство можуть накласти штраф від 5 100 грн до 6 800 грн.

Якщо ж веб-сайт підприємства викладений не українською мовою, або українська версія сайту не є версією за замовчуванням, то у випадку повторного такого порушення протягом року на керівника підприємства можуть накласти штраф у розмірі від 3 400 грн до 5 100 грн.

Як можете побачити мовне законодавство не містить надмірно складних вимог до виробничих підприємств. Санкції за порушення цього законодавства також є незначними. Враховуючи обсяги роботи для Уповноваженого із захисту державної мови та обмежену кількість співробітників його секретаріату очікувати на масові перевірки бізнесу в частині дотримання вимог мовного законодавства найближчими роками не варто.

СВЯТОСЛАВ БАРТОШ

керівник юридичної фірми BARGEN

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 16 середня: 4,88 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону