Перейти до вмісту

Скасування арешту та повернення майна під час воєнного стану

Питання скасування арешту майна у кримінальному провадженні, повернення майна під час воєнного стану стає дуже актуальним. Часто правоохоронці припиняють розслідувати фактові кримінальні провадження через різні причини – евакуацію матеріалів кримінальних проваджень до безпечних регіонів, зміну пріоритетності кримінального провадження, втрату можливості здобути докази через їх знаходження на окупованих територіях. 

У таких випадках у власника виникає питання щодо повернення вилученого майна, але чи це реально зробити в умовах воєнного стану? 

Читайте також: Як скасувати арешт на рахунки у банку у кримінальному провадженні? 

Яка процедура скасування арешту на майно у кримінальному провадженні?

Скасування арешту регулюється ст. 174 Кримінального процесуального кодексу України. Під час воєнного стану процедура повернення майна не зазначала значних змін. 

Ініціювати питання про скасування арешту можуть підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи. 

Підстави для скасування арешту:

🔹вказані особи не були присутні у засіданні, на якому вирішувалось питання про арешт майна. Тобто суд вирішив питання лише за участі слідчого.

🔹 особи були присутні, але можуть довести, що в подальшому застосуванні арешту відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

На досудовому слідстві для повернення майна потрібно звертатися в суд, який наклав арешт. А якщо справа вже направлена до суду для розгляду – звертатися до головуючого у справі. Ніби все зрозуміло, але на практиці у процесі розгляду клопотань виникає чимало труднощів. 

Особливості повернення майна під час воєнного стану

Під час розгляду клопотань про скасування арешту, який накладено під час досудового розслідування, виникають певні нюанси.

По-перше, суд повідомляє слідчого та прокурора про розгляд клопотання про скасування арешту та просить надати матеріали кримінального провадження для перевірки. Обвинувачення часто повідомляє суд, що не може надати кримінальне провадження у зв’язку з його знаходженням в іншому регіоні через війну

Кримінальний процесуальний кодекс не зобов’язує суд розглядати скасування арешту за наявності матеріалів, але як правило судді хочуть перевірити, на якій стадії кримінальне провадження і чи є у справі матеріали, які можуть спростувати доводи захисту щодо скасування арешту. 

У таких випадках ми наполягаємо на розгляді можливості скасування арешту за відсутності матеріалів справи. Однак якщо суд проти, це може сильно затягнути справу і перешкодити розгляду на тривалий час. Завдання адвоката у такому випадку надати максимум наявних матеріалів, щоб суд міг прийняти рішення без витребування всієї справи. Ось один з останніх прикладів, де суд задовольнив клопотання без матеріалів кримінального провадження: https://reyestr.court.gov.ua/Review/104664941

Водночас для захисту такі ситуації надають додатковий аргумент для скасування арешту. Якщо матеріали знаходяться в іншому регіоні і фактично розслідування не проводиться, то який сенс у тривалому обмеженні власника у користуванні і розпорядженні йог майном? Потрібно пам’ятати, що будь-який арешт майна – це тимчасовий захід і слідчий зобов’язаний повернти майно якнайшвидше.  

Якщо суд задовольнить клопотання, виникає ще одне проблемне питання про виконання рішення про повернення майна. Ось приклад рішення, яке з труднощами, але було виконано у повному обсязі. 


Як виконати рішення про повернення арештваного майна?

Для прикладу, суд погодився із тим, що арешт накладено необгрунтовано і через тривалу відсутність будь-яких слідчих дій необхідність у подальшому арешті відпала. Суд задовольняє клопотання і ви отримуєте судове рішення про необхідність повернення майна. Як його виконати? 

До війни це також було проблемне питання, але під час війни знову таки, слідчі повідмоляють що усі речові докази, вилучене та арештоване майно знаходяться разом з кримінальним провадженням в іншому регіоні, або ж навіть і матеріали, і арештоване майно окремо один від одного знаходиться в різних регіонах. Тож слідчі кажуть, що виконати рішення про повернення майна неможливо. 

У таких випадках потрібно зареєструвати рішення суду в органі досудового розслідування то окремо – в прокуратурі, яка здійснює нагляд за кримінальним провадженням. Також вимагати якнайшвидшого повернення майна та повідомлення його місцезнаходження. 

Можливі варіанти, коли є потреба залучити іншого адвоката у місці знаходження арештованого майна для оперативного виконання судового рішення. Також можливий варіант, коли на виконання судового рішення слідчому передають матеріали та арештоване майно і він виконує судове рішення. 

Якщо ці варіанти не працюють, єдиним шляхом лишається звернутися до Державного бюро розслідувань із заявою про умисне невиконання судового рішення. Коли слідчого викликатимуть на допит за такою заявою, у нього не лишатиметься інших варіантів, окрім як повернути майно. 

Як бачимо, скасувати арешт та повернути вилучене майно власнику можливо, хоча через війну процедура ускладнилась. За допомогою ефективної комунікацїі зі слідчим, або ж залучення адвокатів на місцях, звернення в ДБР, можливо повернути майно навіть в умовах воєнного стану.

Якщо ви не знайшли відповідь на питання у цій статті, раніше ми писали про те, як скасувати арешт з рахунків підприємства у кримінальному провадженні та про те, що навіть безнадійні арешти майна можна зняти. Можливо ви знайдете відповіді у цих статтях. 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону