Перейти до вмісту

Благодійні організації та громадські об’єднання: в чому різниця?

В умовах повномасштабної збройної агресії росії проти України актуалізувалось питання створення та діяльності благодійних організацій та громадських об’єднань. У цій статті розглянемо відмінності між цими видами організацій.

І громадські об’єднання, і благодійні організації спрямовані на здійснення суспільно корисної діяльності, проте основна відмінність між ними – в характері такої діяльності.

Так, відповідно до Закону України «Про громадські об’єднання», громадські об’єднання створюються для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадські об’єднання створюються з певною конкретною метою, яку вони прописують в своєму статуті. Такою метою може бути охорона довкілля чи захист тварин, розвиток спорту та фізичної культури, поліпшення соціально-економічного становища в Україні, чи урбаністичне спрямування (озеленення міста чи збереження старовинної архітектури) та багато іншого.

Так, наприклад, організація може передбачити своєю метою надання психологічної допомоги військовослужбовцям, учасникам бойових дій, цивільному особам, які постраждали від бойових дій.

Так от, громадська організація передбачає певні напрямки діяльності, що відповідають досягненню цієї мети, та здійснює цю діяльність.

Продовжуючи приклад, наведений вище, громадська організація може здійснювати індивідуальні та групові психологічні консультації громадянам, тренінги чи сеанси психотерапії; організовуватиме навчання та підвищення кваліфікації для практикуючих психологів, проводитиме конференції, форуми, лекції на відповідну тематику тощо.

Щодо благодійних організації, то їхня основана мета – це здійснення благодійної діяльності в певних сферах. Що ж це означає?

Сферами благодійної діяльності є освіта; охорона здоров’я; охорона довкілля та захист тварин; соціальний захист і подолання бідності; культура та мистецтво, охорона культурної спадщини; спорт і фізична культура; сприяння обороноздатності країни та інші передбачені Законом «Про благодійну діяльність та благодійні організації».

Проте основний спосіб здійснення допомоги – акумулювання та безоплатна передача грошових коштів та майна отримувачам благодійної допомоги.

Благодійні організації надають допомогу саме за рахунок акумуляції грошових коштів та чи то перерахування їх тому, хто потребує – відповідно до мети благодійної організації, чи то придбання необхідного майна та передачу у власність тому, хто потребує. Так, благодійний фонд може збирати кошти, а потім перевести їх на рахунок отримувачеві для того, щоб той самостійно користувався ним, а може закупити необхідне обладнання для закладу охорони здоров’я або рації чи автомобілі для військових.

Варто зазначити, що благодійні фонди як вид благодійних організацій мають, як правило, вузький профіль допомоги, наприклад: допомога людям похилого віку; допомога в боротьбі з конкретною хворобою, допомога малозабезпеченим сім’ям, тощо.

Таким чином, ця інформація допоможе визначити, яку ж організацію краще створити в певному конкретному випадку, а далі відбувається реєстрація громадського об’єднання чи то благодійної організації в державних реєстраторів.

Що потрібно для державної реєстрації організації?

Необхідно обрати для себе відповідний вид благодійної організації/громадського об’єднання, визначити мету та сферу/напрямки діяльності організації, визначити способи фінансування. Для державної реєстрації варто підготувати наступні документи.

Для реєстрації благодійного фонду:

  • заява щодо державної реєстрації юридичної особи;
  • рішення або протокол (якщо засновників більше 1 особи) про створення;
  • статут;
  • опис структури власності юридичної особи.

 

Для реєстрації громадського об’єднання:

  • заява щодо державної реєстрації юридичної особи;
  • рішення або протокол (якщо засновників більше 1 особи) про створення;
  • статут;
  • опис структури власності юридичної особи.
  • відомості про керівні органи;
  • відомості про особу, уповноважену на здійснення реєстраційних дій.

За державну реєстрацію благодійних організацій, громадських об’єднань не справляється адміністративний збір.

За підготовкою цих документів рекомендуємо звертатися до професійних юристів, адже їх підготовка, зокрема статут, потребує врахування багатьох правових вимог.

Так, для прикладу, громадські об’єднання та благодійні організації можуть здійснювати діяльність у статусі неприбуткових організацій, тобто як такі, що не є платниками податку на прибуток. Для цього потрібно подати заяву до податкової (вона є частиною заяви щодо державної реєстрації), а податкова, перевіривши всі подані на реєстрацію документи, прийме рішення про внесення до реєстру неприбуткових організацій чи про відмову.

Для прийняття позитивного рішення варто враховувати всі вимоги, зокрема, такі, що ставляться до джерел надходження коштів та порядку витрачання майна, що прописується в установчих документах.

Для більш детальної інформації можете зв’язатися з нами – юристи компанії «БАРГЕН» проконсультують вас і допоможуть вам провести усі реєстраційні дії.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону