Перейти до вмісту

Кримінальна практика: підсумки 2023 року та тенденції на 2024 рік

Війна триває і постійно вносить корективи у життя суспільства. Також війна сильно впливає і постійно змінює кримінальну практику. Двигун цих змін – робота правоохоронних органів, які більшу частину 2022 року вичікували і адаптовувались, а у 2023 році працювали й активно відпрацьовували зони своєю відповідальності. Що з того вийшло?

Ефективність роботи = публікації в ЗМІ. Активізація роботи правоохоронних органів, однак не на якість, а на медійну площину. Гучні заголовки про затримання, застосування санкцій, вилучення коштів свідчили схвалення роботи правоохоронців суспільством, але часто у таких справах були відсутні докази вини особи.

Особливо це стосувалося роботи Бюро економічної безпеки, які не підвищили свій показник завершених і направлених до суду справ і звітували про роботу шляхом публікацій про проведені обшуки та вилучення готівки та арешту майна підприємств.

Розслідування справ щодо закупівель. Також 2023 рік запам’ятався тим, що активно розслідувалися кримінальні провадження щодо закупівель, особливо, які проводились військовими частинами та Міноборони у 2022-2023 роках. Переважно такі справи стосуються закупівель товарів/послуг за завищеними цінами та поставок неякісної продукції.

Ця категорія справ має особливість – одночасно з кримінальним провадженням прокуратура може заявляти позови до господарського суду щодо скасування договорів, а аудитори проводити перевірки закупівель. Ці процеси тривають одночасно і частково впливають один на одного.

Збільшення угод про визнання винуватості. Ще один тренд 2023 року, який має усі шанси на розвиток у 2024 році – НАБУ та САП різко збільшили кількість укладених угод про визнання винуватості на умовах направлення великих донатів від підозрюваних та обвинувачених для підтримки ЗСУ. Для правоохоронців плюс – вони ніби підтверджують, що захищатися немає сенсу і докази вини безперечні, а також є додаткове фінансування армії.

Але часто для підозрюваних і обвинувачених немає альтернативи і для них ситуація виглядає так, що з урахуванням тривалого розгляду кримінальних справ просто легше погодитись на те, що пропонують і не мати проблем з судами та витратами на адвокатів протягом наступних років.

Суди частіше задовольняли клопотання про скасування арешту на майно. У порівнянні з 2022 роком, суди частіше задовольняли клопотання захисту про скасування арешту на рухоме та нерухоме майно. За статистикою ДСА, слідчі судді та суди задовольнили майже 50% таких клопотань. Умовно, якщо підготувати дійсно аргументоване клопотання та надати власні докази, була висока вірогідність отримати позитивний результат.

Збільшення кримінальних проваджень у режимі заочного розслідування та клопотань про екстрадицію. Значна кількість людей виїхала закордон, а правоохоронці почали перетворювати значну кількість «фактових» проваджень на провадження, де особі повідомлено про підозру. Однак не маючи інструментів змусити з’явитися підозрюваних для проведення процесуальних дій, правоохоронці ініціювали національний та міжнародний розшук особи, а також проведення заочного розслідування за відсутності особи. У переважній більшості випадків суди задовольняли такі клопотання.

Як наслідок також збільшилась і кількість клопотань про екстрадицію особи з країни перебування в Україну. Варто зазначити, що суди європейських країн відмовляють в екстрадиції у воюючу країну, про що неодноразово виносили рішення їх національні суди протягом 2023 року.

Збільшилась кількість військових злочинів. Також у 2023 році різко збільшилась кількість кримінальних проваджень проти встановленого порядку несення військової служби та проваджень щодо незаконного перетину кордону. Причини – зрозумілі. На рівні Верховного Суду вже починає формуватися перша практика в умовах війни щодо цих категорій кримінальних правопорушень.

У загальних рисах, саме таким запам’ятався 2023 рік у сфері кримінальної практики. Що ж очікує нас у 2024 році? На мою думку, значною частиною на тенденції у кримінальній практиці вплине кілька факторів загальнодержавного масштабу:

  • недостатнє фінансування бюджету міжнародними донорами, відповідно держава буде шукати різні шляхи як це компенсувати. Для мінімізації ризиків міжнародного фінансування уряд підготував стратегію нарощення внутрішніх надходжень від податків та митних платежів. Ця стратегія почне діяти у 2024 році, відповідно, посилиться тиск правоохоронних органів на бізнес, збільшиться кількість справ про ухилення від сплати податків.
  • Очікувана мобілізація більшої кількості населення може вплинути на чергове збільшення злочинів у військовій сфері та щодо перетину кордону. Це також збільшить і завантаженість адвокатів кримінальної практики.

Дуже вірогідно, що правоохоронці проводитимуть більше обшуків та арештів майна, передаватимуть більше активів до АРМА та речових доказів для ЗСУ.

Також можемо очікувати, що у 2024 році Робоча група з питань розвитку кримінального права завершить свою 5-річну роботу з підготовки проєкту нового Кримінального кодексу, який повністю змінює свою філософію і відходить від застарілого радянського принципу «злочин-покарання». Але вірогідніше за все, навіть якщо проєкт буде проголосований парламентом, то набуде чинності він не раніше 2025 року.

Які тенденції у роботі захисту на 2024 рік? Завантаженість адвокатів точно буде збільшуватися, однак робота для сторони захисту буде поступово ускладнюватися. Правоохоронці розслідують усе більш складні, багатоепізодні та масштабні справи з великою кількістю фігурантів, що особливо проявляється у справах НАБУ та САП.

Крім того, для професійного захисту потрібно буде детально розбиратися у деяких галузях законодавства, як публічні закупівлі, митне законодавство, заглиблюватися у процеси, які описані у повідомленнях про підозру і розкладати усе до дрібниць.

Такі справи також впливають і на те, що адвокатам, які практикують індивідуально, буде складніше вести такі справи самостійно, і вони будуть об’єднуватися та створювати проектні команди для більш ефективного захисту. А юридичні фірми – залучати більше адвокатів до супроводу проектів.

Підсумовуючи, очікуємо на насичений та складний 2024 рік. Яким він буде, проаналізуємо наприкінці року. Варто нагадати тільки, що це залежить ще й від багатьох факторів, на які ніхто не може вплинути.

Джерело: ЮРИСТ&ЗАКОН

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону