Перейти до вмісту

Ринок землі у 2024 році: оновлені правила гри

Донедавна придбати землю сільськогосподарського призначення могли лише фізичні особи. Втім, з 01.01.2024 новими гравцями на ринку землі стали і юридичні особи.

Як саме запрацює оновлений ринок та за якими правилами доведеться грати майбутнім власникам, розповімо у цій статті.

Нові потенційні власники земель сільськогосподарського призначення: хто вони?

Відтепер право власності на землю зможуть набувати не лише фізичні особи, держава та територіальні громади, а й юридичні особи.

Однак, не кожне підприємство матиме змогу придбати землю. Основна перешкода – наявність в компанії учасників (акціонерів, членів) або кінцевих бенефіціарних власників, які не є громадянами України. Чи отримають дозвіл такі підприємства в майбутньому – поки не відомо, рішення буде прийматися на референдумі.

У той же час, під повною забороною опиняться підприємства, учасники та бенефіціари яких:

  • мають громадянство рф, належать чи належали до терористичних організацій;
  • є іноземними державами;
  • зареєстровані в офшорних зонах;
  • перебувають під санкціями РНБО;
  • неможливо встановити бенефіціара;
  • підприємства знаходяться під контролем фізичних чи юридичних осіб, зареєстрованих в державі, що не співпрацює з FATF у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Перевірятимуть потенційних власників, перш за все, за структурою власності, відомостями з ЄДР та за документами, що підтверджують громадянство учасників та (або) бенефіціарів.

До уваги братимуться і ті відомості, що містяться у рішеннях РНБО, введених в дію указами Президента України, та в оприлюднених на офіційному веб-сайті Держфінмоніторингу переліках осіб, пов’язаних з провадженням терористичної діяльності або стосовно яких застосовано міжнародні санкції. 

На скільки гектарів зможуть розраховувати підприємці?

З січня 2024 року ліміти на купівлю земель збільшено – до 10 тисяч гектарів в «одні руки».  Дотримання потенційним власником встановлених лімітів під час придбання землі також визначатиме попередня перевірка.

Звертаємо увагу, що під час купівлі землі компанія повинна підтвердити і джерело походження коштів або інших активів. Для цього нотаріусу достатньо річної (квартальної, іншої) фінансової та/або податкової звітності.

Чи запрацював ринок землі станом на кінець січня 2024 року?

За даними Мінагрополітики, перший тиждень 2024 року став адаптаційним періодом для великих компаній, оскільки завершився без жодної укладеної угоди. Деякі підприємства навпаки, попри всі очікування, вирішили зменшити власний земельний банк. Протягом перших двох тижнів компанії продали близько 207 га землі.

Втім, на кінець січня баланс між купівлею та продажем землі дещо зрівнявся. За оновленими правилами вже придбано близько 70 земельних ділянок, загальна площа яких становить 216 га. Таким чином, оновлений ринок землі поки не зазнав суттєвих змін та лише набирає обертів.

Як бачимо, нововведень чимало, тому якщо у вас залишились будь-які питання щодо оновленого ринку та можливості придбання підприємством землі, звертайтесь за допомогою до нашої юридичної компанії, щоб отримати ґрунтовну консультацію.

 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону