Перейти до вмісту

Як правильно обрати КВЕДи для свого бізнесу?

Перед тим, як розпочати реєструвати ФОП або юридичну особу, необхідно визначитись із видами діяльності, якими ви плануєте займатися. Кожному із таких видів відповідає певний КВЕД (класифікатор виду економічної діяльності) – чотирьохзначний цифровий код.  

Ці коди дають можливість державним органам, передусім – податковій службі, дізнатися за що саме ви отримуєте кошти, а відтак, яким чином формуєте дохід.

Саме тому від обраного КВЕДу буде залежати ставка оподаткування вашої діяльності, порядок подання звітностей, взаємодія з іншими підприємцями та підприємствами тощо.  

Де знайти вичерпний перелік КВЕДів ?

Рекомендуємо використовувати довідник актуальних КВЕДів, розміщений на офіційному веб-сайті Державної служби статистики України. Переглянути його можна, перейшовши за посиланням: https://kved.ukrstat.gov.ua/.

Звичайно, що потрібні КВЕДи можна знайти і на інших неофіційних сторінках мережі Інтернет. Однак, вони дуже часто містять помилки або в описі виду діяльності, або ж у самому цифровому коді.

Для вибору КВЕДу через офіційний довідник спочатку потрібно натиснути на КВЕД-2010 та обрати секцію, тобто конкретну галузь. Це, зокрема, оптова та роздрібна торгівля, будівництво, переробна промисловість тощо. Далі визначаємо розділ, групу, а також клас діяльності, який і буде вважатися кінцевим КВЕДом.

Звертаємо увагу, що при переході на кожну наступну структурну одиницю довідника, можна скористатися детальними роз’ясненнями, у яких зазначені випадки, коли КВЕД підходить, а коли – ні. Такі роз’яснення значно допоможуть у виборі майбутнім підприємцям, які не мають достатнього досвіду і кваліфікації у подібних питаннях.

Реєстрація КВЕДів вперше та внесення змін до них

Первинна реєстрація КВЕДів відбувається одночасно із реєстрацією створення ФОПа або юридичної особи.

Для цього необхідно звернутися до державного реєстратора через ЦНАП або ж до нотаріуса. При реєстрації ФОПа також можна самостійно зробити онлайн-запит через сервіс «Дія».

Основним документом, на підставі якого відбувається реєстрація КВЕДів, є заява щодо державної реєстрацій юридичної особи/ФОПа (реєстраційна заява). Вона містить в собі інформаційний блок «Відомості про юридичну особу/ФОПа». Саме там серед іншої інформації у графі «Види економічної діяльності» вказуються цифрові коди обраних видів діяльності.

Форми заяв можна знайти на веб-сайті Міністерства юстиції України за посиланням: https://minjust.gov.ua/m/formi-zayav-u-sferi-derjavnoi-reestratsii-yuridichnih-osib-fizichnih-osib-pidpriemtsiv-ta-gromadskih-formuvan.

Якщо ви плануєте реєструвати ФОПа через сервіс «Дія», то така заява не потрібна, оскільки відомості вносяться в електронній формі.

Під час реєстрації юридичної особи відомості про КВЕДи також вказуються у протоколі загальних зборів засновників або рішенні учасника про створення юридичної особи.

Порядок внесення змін до вже зареєстрованих КВЕДів майже ідентичний із порядком їх реєстрації вперше. Різниця лише в тому, що при зміні КВЕДів у реєстраційній заяві заповнюються лише перша сторінка, графа «Види економічної діяльності» та відомості про заявника. Вся інша інформація щодо учасників, місцезнаходження, установчого документу тощо не зазначаються. При цьому, внесення змін до КВЕДів також оформлюється протоколом загальних зборів чи рішенням учасника.

Як правило, при додаванні нового виду діяльності у реєстраційній заяві поруч із КВЕДом ставлять знак «+», а у разі виключення виду діяльності – «-». Однак, вимоги щодо оформлення реєстраційних документів у кожного реєстратора та нотаріуса різняться, то ж цей момент варто уточнювати перед реєстрацією, щоб не отримати відмову через технічну помилку.

Яка максимальна та мінімальна кількість дозволених КВЕДів? Основний та додаткові КВЕДи

Жодних обмежень щодо кількості КВЕДів, які ви можете обрати для свого бізнесу, законодавство не встановлює. Це стосується як ФОПів, так і юридичних осіб.

Однак, краще обирати КВЕДи «про запас». Це означає, що якщо зараз ви плануєте займатися виключно торгівлею легковими транспортними засобами (КВЕД 45.11), але згодом бажаєте здійснювати також технічне обслуговування та ремонт транспортних засобів (КВЕД 45.20), то краще відразу зареєструвати обидва зазначені КВЕДи.

Це пов’язано з тим, що ставка податку не залежить від кількості КВЕДів. Втім, якщо ви будете займатися діяльністю, за якою КВЕД не зареєстрований, то можуть виникнути неприємності. Про це зазначимо у наступному розділі цієї статті.

Також звертаємо увагу на те, що при реєстрації видів діяльності визначається основний КВЕД та додаткові.

Тут все просто: основний КВЕД – основний напрямок бізнесу, за який планується отримати найбільший дохід, а додаткові КВЕДи – другорядні види діяльності.

Наслідки неправильного вибору КВЕДів: здійснення забороненої діяльності та діяльності поза зареєстрованими КВЕДами

Законодавством визначено перелік видів діяльності, якими заборонено займатися ФОПам та юридичним особам (також окремо ФОПам) 1-3 груп спрощеної системи оподаткування.

Такими видами, зокрема, є:

  • проведення азартних ігор, діяльність з випуску та проведення лотерей;
  • обмін іноземної валюти;
  • діяльність з управління підприємствами;
  • видобуток, реалізація корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
  • діяльність з організації, проведення гастрольних заходів тощо.

Повний перелік заборонених видів діяльності зазначений у п.291.5. ст.291 Податкового кодексу України.

Для ФОПів та юридичних осіб на 4 групі спрощеної системи оподаткування заборонено здійснювати діяльність щодо:

  • розведення свійської птиці;
  • розведення та вирощування перепелів і страусів;
  • виробництво м’яса свійської птиці;
  • виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних за встановлених пп.291.5-1.2. Податкового кодексу України умов.

Попри зазначені заборони, якщо ФОП чи юридична особа зареєструє КВЕД, який в певній частині включає заборонену діяльність, та забажає стати платником єдиного податку, то податкова служба не зможе відмовити у цьому, за умови, що такі види діяльності не здійснюються.

Якщо ж ФОП чи юридична особа 1-3 групи почне займатися забороненими видами діяльності, не перейде самостійно на загальну систему оподаткування, то податкова служба під час проведення перевірки може анулювати реєстрацію платника єдиного податку.

У разі, якщо ФОП чи юридична особа 4 групи допустить подібні порушення, то йому донарахують податки, від яких він звільнявся як єдинник, а також застосують штраф.

Окремо потрібно звернути увагу на здійснення платниками єдиного податку діяльності за незареєстрованими КВЕДами. Такі дії також можуть призвести до позбавлення статусу платника єдиного податку та збільшення ставки податку. Все це спричинить надмірне податкове навантаження на бізнес.

Можемо зробити висновок, що до вибору видів економічної діяльності потрібно підходити комплексно, щоб уникнути негативних податкових наслідків. 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону