Перейти до вмісту

Обов’язки бізнесу під час мобілізації працівників

Зовсім нещодавно ми розповідали про особливості оновленого закону щодо проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.

На його основі вже 16.05.2024 Кабінет Міністрів України своєю постановою №560 деталізував та затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі – Порядок).

Тож у цій статті розглянемо обов’язки, які держава поклала на підприємства, установи та організації стосовно військовозобов’язаних.

По-перше, відповідно до нового Порядку відбувається значне збільшення залученості бізнесу у процедуру оповіщення працівників.

Наведемо конкретні приклади таких обов’язків.

Так, на підставі розпорядження начальника відповідної держадміністрації чи військової адміністрації або керівника територіального центру комплектування підприємства, установи та організації:

  • видають наказ про проведення оповіщення резервістів та військовозобов’язаних;

Що ж зазначають у такому наказі? Насамперед потрібно вказати підставу і мету наказу, перелік працівників, яких він стосується, дату, час та місце їх прибуття до центру комплектування чи військової частини.

Також необхідно повідомити спосіб доставлення працівників до центру комплектування, відповідальних за оповіщення осіб, порядок контролю за таким оповіщенням і прибуттям військовозобов’язаних.

  • здійснюють на підприємстві, в установі чи організації інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації;
  • організовують через відповідальних осіб здійснення оповіщення у робочий час працівників шляхом вручення повісток під їх особистий підпис.

Звертаємо увагу, що видавати повістки на підприємстві може не будь-хто, а лише відповідальна особа, яка призначається керівником такого підприємства.

Крім цього, саме оповіщення здійснюється не лише підприємствами чи установами, де працює військовозобов’язаний, а й закладами освіти та групами оповіщення.

До таких груп, зокрема, окрім представників підприємств, установ, організацій, територіальних центрів комплектування, держадміністрацій та військових адміністрацій належить ще й поліція.

По-друге, тепер підприємства повинні не просто сповістити військовозобов’язаних, щоб ті прибули до відповідного центру комплектування, а ще й прослідкувати за належним виконанням своїми працівниками обов’язку та відзвітувати про це.

У зв’язку із цим, підприємства зобов’язані:

  • забезпечити прибуття резервістів та військовозобов’язаних шляхом їх перевезення від підприємства, установи, організації до пунктів збору територіальних центрів комплектування або військових частин;

Також законодавець передбачив можливість звільнити працівника від виконання його обов’язків на період часу, який необхідний для того, щоб працівник самостійно прибув до територіального центру комплектування та повернувся назад на підприємство.

  • повідомити письмово у 3-денний строк територіальному центру комплектування про результати оповіщення та виконання резервістами та військовозобов’язаними вимог законодавства;
  • невідкладно інформувати відповідний територіальний центр комплектування про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.

Що ж буде, якщо підприємство не виконає вищезазначені обов’язки, наприклад, не повідомить територіальний центр комплектування про працівників, які звільнились?

Така бездіяльність буде вважатися адміністративним правопорушенням, яке передбачене ст.210-1 КУпАП, а саме: порушенням законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Внаслідок цього, на керівника підприємства накладуть штраф у розмірі від 34 000 гривень до 59 500 гривень.

Затвердженим Порядком також передбачена процедура оформлення відстрочок на підприємстві для заброньованих працівників.

Відтак, підприємства, установи, організації, а також органи державної влади та місцевого самоврядування зобов’язані оформити відстрочку для своїх працівників, які вже заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Для того, щоб оформити таку відстрочку підприємство має подати відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого воно розміщується, такі документи:

Надалі комісія територіального центру комплектування вивчає отримане клопотання та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, а також за потреби готує запити до відповідних органів державної влади або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

Рішення про надання або відмову у наданні відстрочки комісія приймає протягом семи днів з дати надходження клопотання щодо оформлення відстрочки та підтверджуючих документів, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

Таке рішення оформлюється протоколом, про що комісія не пізніше ніж на наступний день після його прийняття повідомляє підприємство засобами телефонного, електронного зв’язку чи поштою.

Крім цього, якщо комісія ухвалить позитивне рішення, то військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки.

Як бачимо із Порядку, нова реальність вимагає від бізнесу не тільки чіткої організації та дисципліни, а й високого рівня відповідальності та співпраці з державою. Тож рекомендуємо підприємствам більш ретельно ознайомитися зі своїми обов’язками щодо мобілізаційної підготовки для того, щоб забезпечити її належне проведення, а також запобігти можливим адміністративним санкціям.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону