Перейти до вмісту

Як оскаржити повідомлення про підозру?

Дмитро Никифоров, адвокат

Отримали повідомлення про підозру? Нещодавні зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) надають можливість її оскаржити та скасувати. Одразу слід звернути увагу, що скасувати підозру можливо у кримінальних провадженнях, розпочатих з 16.03.2018. Розповім детальніше про порядок та умови оскарження.

 З моменту повідомлення про підозру слідчий має 2 місяці для закінчення досудового розслідування. Якщо після повідомлення про підозру особа зникла, слідчий за погодженням з прокурором приймає рішення про зупинення розслідування. Коли ж підозрюваний з’являється, слідчий відновлює досудове розслідування. Цей простий прийом із зупиненням дозволяє вкластися слідчому у відведені законом 2 місяці.

КПК України визначає підстави для зупинення досудового розслідування – тяжка хвороба підозрюваного, його розшук, виконання процесуальних дій на території інших держав. Копія постанови про зупинення надсилається стороні захисту, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. На практиці підозрюваний та його захисник дізнаються про зупинення під час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, оскільки слідчий та прокурор не надсилають постанову поштою.

Оскаржуємо зупинення досудового розслідування

Якщо визначених КПК України підстав для зупинення досудового розслідування немає, підозрюваний має право оскаржити рішення слідчого про зупинення досудового розслідування до слідчого судді.

Згідно КПК України, строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у відведений слідчому 2-місячний строк для закінчення досудового розслідування. У разі задоволення скарги, з’являється потрібний нам період у часі (кілька днів, тиждень, місяць тощо), який дозволяє скасувати повідомлення про підозру. Тому оскарження постанови про зупинення досудового розслідування та отримання ухвали слідчого судді про її скасування – перша умова для оскарження повідомлення про підозру.

Для прикладу, особу повідомили про підозру за ч.1 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів). Під час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, підозрюваний дізнається про безпідставне зупинення досудового розслідування на 30 днів та оскаржує постанову слідчому судді. Слідчий суддя скасовує постанову, у результаті 30 днів зараховуються у 2-місячний строк. Якщо за вирахуванням 30 днів загальний строк розслідування на дату ознайомлення перевищує 2 місяці, усі подальші слідчі та процесуальні дії є незаконними, а підозрюваний має право оскаржити повідомлення про підозру слідчому судді.

Оскаржуємо повідомлення про підозру

Далі необхідно довести слідчому судді, що слідчий порушив строки досудового розслідування. Для цього необхідно написати скаргу на повідомлення про підозру, до якої долучити власне повідомлення про підозру, постанову про зупинення досудового розслідування та ухвалу слідчого судді про скасування постанови про зупинення досудового розслідування. У скарзі необхідно навести розрахунки порушених строків та просити скасувати повідомлення про підозру.

Важливий момент: оскаржити повідомлення слідчого, прокурора про підозру можливо не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом. Тобто ви не зможете оскаржити повідомлення про підозру після закінчення досудового розслідування. У разі порушення слідчим строків досудового розслідування, зволікати не можна, необхідно звертатись до слідчого судді.

Висновки

Через високе навантаження, слідчі часто зловживають правами у кримінальному процесі. У нашому випадку безпідставне зупинення досудового розслідування може призвести до скасування повідомлення про підозру. Але реагувати потрібно швидко, поки слідчий не направив обвинувальний акт до суду.  

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 6 середня: 4,83 з 5)
Завантаження ...

Якщо у вас виникли питання, ви завжди можете звернутися до нас за допомогою

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону