Перейти до вмісту

Виклик на допит: ТОП-5 порад

На початку вересня представники бізнес-асоціацій проводили зустріч із Генеральним прокурором через те, що почастішали випадки тиску правоохоронців на бізнес. Вони активно викликають на допити директорів підприємств, проводять обшуки, приймають участь у рейдерських захопленнях. Хоча керівництво Офісу Генерального прокурора офіційно засуджує такі дії, але на практиці відбувається інакше і бізнес добре це відчуває. 

У цій статті дамо поради, як правильно готуватися до допиту, щоб пройти його з найменшими ризиками для себе та свого бізнесу. 

Який бізнес викликає підвищену увагу правоохоронців?

Якщо ви здійснюєте підприємницьку діяльність, а також відповідаєте одній із ознак: 1) взаємодієте з контрагентами, які фігурують у кримінальних провадженнях; 2) приймаєте участь у держзакупівлях; 3) були підрядником компанії, яка виграла тендер; 4) отримували кредити від держави, то усе це створює ризики потрапити у поле зору правоохоронців та отримати повістку на допит. Зазвичай слідчі допитують директора, бухгалтера, іноді – інших працівників. 

Якщо вам потрібна консультація або професійний захист у справі про корупційне адміністративне правопорушення, звертайтеся до нас за допомогою

Що означає повістка на допит?

Ні слідчий, ні прокурор не мають права самостійно накласти арешт на рахунки. Для цього вони звертаються до суду. Відповідно, скасувати арешт можливо лише в судовому порядку.

Існує активне кримінальне провадження, у якому фігурує ваша компанія. Дані компанії могли з’явитись у слідчого після обшуку у контрагента, від податкової, у результаті допиту свідка тощо.

❗ Для компанії існують ризики проведення обшуку та арешту рахунків.

Як викликають на допит?

Телефоном, повісткою додому чи на роботу, а останнім часом – також скидають повістки у месенджери. Детальніше ми напиали про це у матеріалі “Чи законно викликати на допит повісткою у мобільних додатках? “

ТОП-5 порад

Виклик на допит – найпростіший для слідчого спосіб витягнути інформацію. Це ще не свідчить про підозри щодо вашої компанії, але якщо слідчий отримає потрібну інформацію, то це може обернутись негативними наслідками для вашого бізнесу чи діяльності контрагентів. Тому дамо кілька простих та дієвих порад, як правильно поводитись під час допиту 👉

✅ 1. Залучіть адвоката . Базове правило – ніколи не ходіть на допит самі. Присутність адвоката стримуватиме слідчого від зловживань. Також адвокат підготує вас до допиту та візьме комунікацію зі слідчим на себе, а отже не доведеться виконувати самостійно наступний пункт.

✅ 2. Зберіть інформацію. Знайдіть у повістці номер слідчого (він там точно є). Під час розмови дізнайтеся у слідчого, чому вас викликають, по якому факту триває кримінальне провадження, які дії планує провести слідчий за вашої участі.

Якщо вам надіслали повістку поштою чи на месенджер, частина інформації може бути у відкритому доступі. Скопіюйте та загугліть номер кримінального провадження. Інформація по вашій справі може бути опублікована у реєстрі судових рішень, а це дозволить зрозуміти суть справи та краще підготуватись до допиту. Також номер провадження можна ввести на сайті Реєстру судових рішень чи Youcontrol.

Так ви зможете дізнатись, чому слідчі відкрили кримінальне провадження, хто є потенційні підозрювані у справі, які слідчі дії вони проводили.  Приклад далі.

Як бачимо, така інформація на даному етапі вже є дуже цінною, оскільки дозволяє підготуватись до потенційних питань слідчого по конкретній ситуації.

✅ 3. Підготуйтеся до допиту. Слідчий може викликати на допит не раніше ніж за 3 дні до запланованої дати допиту, тож у вас буде достатньо часу на підготовку. Змоделюйте питання слідчого, якщо є слабкі місця у вашій позиції, знайдіть правильні аргументи, щоб їх пояснити.

✅ 4. Не говоріть зайве. На запитання слідчого давайте короткі відповіді, у яких ви впевнені. Якщо щось не знаєте чи не пам’ятаєте, то так і кажіть. Але відповіді давати потрібно, бо відмова свідчити також несе ризики. Перед допитом слідчий попереджає про кримінальну відповідальність за відмову від дачі показів, за виключенням показів щодо близьких осіб.

✅ 5.Перевірте надані покази. Перед тим, як підписати протокол, попросіть роздрукувати текст показів. Уважно перечитайте зміст показів, за необхідності внесіть корективи та розпишіться під показами на кожній сторінці протоколу. Вільні графи перечіркуйте, щоб уникнути дописів. 

Дотримання цих простих порад сприятиме правильному спілкуванню з правоохоронцями, а також дозволить пройти допит з мінімальними ризиками для себе та бізнесу.

Якщо вам потрібна консультація або професійний захист у справі про корупційне адміністративне правопорушення, звертайтеся до нас за допомогою

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 8 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону