Перейти до вмісту

Чому укладення угоди про неконкуренцію в Україні – не найкращий спосіб захистити бізнес?

Зараз все частіше компанії намагаються укласти угоди про неконкуренцію (ще їх називають NCA – non-compete agreements) з талановитими працівниками або ж з працівниками, яким надається доступ до певної інформації, яку компанія не бажає розповідати конкурентам.

Зрозуміло, що підприємство таким чином захищає свої бізнес-інтереси, конфіденційну інформацію чи навіть комерційну таємницю. Втім, як показує практика, такий захист є неефективним, оскільки:

Право працівника на працю гарантується Конституцією та не може бути обмежене.

Застосування штрафів до працівників заборонено.

Після звільнення усі обов’язки працівника припиняються, тому його не можна зобов’язати щось виконувати після розірвання трудового договору.

Юридично такі угоди в Україні нічим не регулюються, а угоди, які обмежують права працівника на працю, за замовчуванням не відповідають трудовому праву. Але це не означає, що сенсу укладати NCА взагалі немає. Як мінімум, така угода буде слугувати психологічним стимулом для працівника.
Якщо ж працівники знають про те, що фактично притягнути їх до відповідальності підприємство не зможе, тут починаються проблеми. Особливо якщо така угода складена з шаблону, знайденого в інтернеті.

Тому якщо без укладення NCA дійсно не обійтись, радимо дотримуватись цих елементарних правил:

Укладайте договір не з працівником, а з фізичною особою. Якщо не буде зв’язку з трудовим договором, це вже будуть не трудові відносини, а цивільні. Тоді, відповідно, не буде порушення трудових прав працівника, які так ретельно охороняються;

Не прописуйте у договорі заборони на кшталт «не має права», «не може» тощо. Вказуйте, які обов’язки бере на себе особа, наприклад, утриматись від вчинення певних дій;

Застосуйте до такого договору право іншої країни, в якій такі угоди є дозволеними. У договорі можна прописати, що він регулюється правом іншої країни. Це може бути будь-яка країна, яку ви оберете. Тільки попередньо з’ясуйте вимоги до таких угод у цій країні, щоб потім її не визнали недійсною через відсутність інших обов’язкових умов;

«Не карайте» особу за порушення умов угоди штрафом, а навпаки вкажіть, що за дотримання умов договору особі сплачується певна сума. І потурбуйтесь про підтвердження виплати цієї суми;

Якщо є угода про конфіденційність, краще інтерпретуйте положення щодо неконкуренції і внесіть в цю угоду. Так у вас буде більше шансів, якщо справа дійде до суду, оскільки конфіденційну інформацію в Україні хоч якось, але можна захистити.

Якщо Ви хочете підготуватися до перевірки, або Вам потрібно оскаржити штраф контролюючого органу - залиште свій номер і ми Вам зателефонуємо.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону