Перейти до вмісту

​​​​​​​​Чи можна притягти до кримінальної відповідальності юридичну особу?

До 2014 року це було неможливо, аж поки законодавець не вніс зміни до Кримінального кодексу. 

Суть у тому, що керівник може вчиняти заборонені законом дії саме як представник підприємства і на користь підприємства. За логікою законодавця, керівник має нести підвищену відповідальність, враховуючи можливі негативні наслідки для самої компанії. Водночас така норма створює стимул вводити ефективні антикорупційні політики всередині організації.

Приклад із судової практики: директор ТОВ передав працівнику податкової 600 дол. щоб уникнути негативних наслідків за результатами перевірки підприємства. Оскільки директор діяв в інтересах підприємства, то негативні наслідки настануть не тільки для нього, а й для самого підприємства.

Які покарання для юридичних осіб передбачає Кримінальний кодекс?
штраф
конфіскація майна
ліквідація

У випадку, описаному у прикладі, директор заплатив штраф 8500 грн, а підприємство – 34000 грн. Порівняно з ліквідацією, це ще не так і страшно.

Які умови застосування відповідальності?
1. Вчинення визначеного законом кримінального правопорушення (відмивання коштів, підкуп осіб, які надають публічні послуги; хабар держслужбовцю, інші злочини, передбачені ст.96-3 Кримінального кодексу).

2. На момент вчинення правопорушення особа була уповноваженою особою юридичної особи.

3. Вчиняючи злочин, особа діяла від імені юридичної особи, а не від власного імені.

4. Особа діяла не виключно в особистих інтересах, а в інтересах юридичної особи

І хоча раніше юридичну особу не можна було притягти до відповідальності, суди все частіше застосовують такі заходи відповідальності. І навіть того не розуміючи, керівництво може поставити бізнес під серйозну загрозу.

Якщо Ви хочете підготуватися до перевірки, або Вам потрібно оскаржити штраф контролюючого органу - залиште свій номер і ми Вам зателефонуємо.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону