Перейти до вмісту

Проблеми малих та середніх агровиробників: чим допоможуть юристи?

Малий та середній агробізнес є основою будь-якого аграрного ринку в розвинених країнах. Такі господарства обробляють більше земель, створюють більше доданої вартості та робочих місць.

В агроіндустрії клієнтами нашої фірми є переважно малі, рідше середні агровиробники. Проблем у таких клієнтів досить багато, проте вирішувати ці проблеми самі клієнти не завжди хочуть. На випередження працюють тільки деякі, а більшість звертаються до юристів, коли вже «припече».

Які ж головні проблеми фермерів та до чого тут юристи?

Неоформлена земля

Сьогодні багато фермерів обробляють землі, які не виділені в натурі. Земельні ділянки не мають ні нормальних правовстановлюючих документів, ні кадастрових номерів, ні реєстрації. Це стосується і права власності, і оренди, і постійного користування. Такий формат роботи створює можливості для рейдерства або ж ризики того, що договори з власниками ділянок переукладе новий фермер. Чим може допомогти юрист? У першу чергу, провести аудит земельного банку, а в подальшому— і процедури реєстрації земельних ділянок. Як показує досвід наших клієнтів, фермеру зазвичай доцільніше понести витрати на оформлення землі, яка знаходиться в оренді, ніж втратити таку землю.

Проблеми з договорами

Агровиробники не приділяють достатньої уваги договорам оренди землі. Часто такі договори підписують родичі власників, не фіксується виплата оренди, особливо в натуральній формі, та ніхто не слідкує за поновленням договорів. Це все приводить до того, що власники ділянок чи хтось у їхніх інтересах звертаються з позовами про визнання договорів недійсними чи їх розірвання. Для попередження таких ризиків ми проводимо для своїх клієнтів аудит договорів, розробляємо нові договори, створюємо реєстр договорів та зрозумілу систему їх пролонгації.

Доступ до фінансування

Фермери інколи не можуть отримати нормальне кредитування, особливо якщо мова йде про аграрні розписки чи заставу майбутнього врожаю. Перша проблема — це відсутність можливості показати свої попередні доходи, адже багато хто працює за готівку, не має фінансової звітності та просто сплачує єдиний податок без підтверджуючих документів.

Друга проблема — це те, що фермер часто не може пройти перевірку в кредитора. Якщо немає оформленої землі, кредитори не захочуть фінансувати фермера під заставу майбутнього врожаю, адже немає землі, на якій цей урожай буде рости.

Також під час подачі документів на отримання коштів, ЗЗР чи міндобрив у кредит фермери не звертають уваги на дрібниці, які можуть бути підставою для відмови у фінансуванні. Це, наприклад, відкриті виконавчі провадження, які можуть бути індикатором для відмови у видачі кредиту. Крім того, фермерам не так легко отримати підтримку від держави. Програми фінансування досить заплутані і в першу чергу спрямовані на відшкодування витрат за кредитами. Тому фермеру спочатку слід не допустити описаних вище помилок, добитися отримання кредиту, а вже потім розраховувати на допомогу держави.

Ми допомагаємо своїм клієнтам з підготовкою документів на отримання фінансування та проводимо попередню перевірку господарства перед подачею документів кредитній установі.

Правоохоронні та контролюючі органи, непідготовлені працівники

Для правоохоронців та контролерів малі фермери — досить гарна мішень. У них немає великих юрдепартаментів з адвокатами чи піар-служб, які можуть висвітлювати незаконні дії держслужбовців. Часто господарство може отримати великий штраф через погані документи та непідготовлених працівників. Скажімо, якщо робітник працює за цивільно-правовим договором на сезонних роботах, Держпраці може накласти за нього штраф як за неоформленого. Цього можна уникнути, якщо правильно підготувати договір та інші документи, а також проінструктувати працівника.

Під час обшуків дуже багато інформації правоохоронці дізнаються саме від працівників, що в результаті закінчується вилученням майна та арештом.

Звичайно, час від часу на горизонті з’являються деякі покращення, наприклад, прийняття в цьому році Закону «Про сільськогосподарську кооперацію». Цей закон має сприяти розвитку малого фермерства, покращити збут продукції і доступ до ресурсів. Проте проблем все ж залишається багато.

Що можуть зробити юристи для своїх клієнтів-фермерів? У першу чергу, вони намагаються максимально зрозуміти бізнес свого клієнта. За багато років роботи з малим агробізнесом ми зрозуміли, що клієнти помилково вважають, ніби юристи потрібні для вирішення точкових завдань. Однак наше основне завдання — давати клієнтам поради, які будуть сприяти розвитку їхнього бізнесу, а не просто надавати юридичні консультації. Клієнти часто не розуміють, що існують проблеми, тому юристи мають говорити їм про ризики та про те, як їх уникнути.

Стаття Андрія Гевко для Юридичної Газети.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону