Перейти до вмісту

Як скасувати арешт на рахунки у банку у кримінальному провадженні?

Останнім часом правоохоронці активно накладають арешти на рахунки підприємств, ФОП та фізичних осіб у кримінальних провадженнях. Слідчі звертаються в суд, отримують ухвалу про арешт рахунків та надсилають її до банку. Дізнатися про блокування можна лише тоді, коли банк фактично виконав ухвал суду і заблокував рахунки. 

Арешт може призвести і до інших негативних наслідків – банк може розірвати відносини та закрити рахунок як з нендаійним контрагентом через проблеми з правоохоронними органами. 

Підставами для блокування рахунків є розпочаті кримінальні провадження за шахрайство, злочини проти власності, економічні та корупційні злочини. Слідчі посилаються наприклад на те, що рахунки мають значення для слідства як речові докази; що можливе забезпечення цивільного позову потерпілого чи конфіскація коштів у майбутньому.

Правоохоронці відслідковують рух коштів на рахунки підприємства, і від підприємства до інших контрагентів. А після цього йдуть до суду із довгими списками різних юридичних осіб та їх рахунків для арешту, приписуючи кожному підприємству причетність до вчинення злочину.

Відтак, якщо десь у цій ланці з’являється ваше підприємство, навіть внаслідок звичайного виконання договорів, суд може стати на сторону слідчого і накласти арешт на рахунки, не перевіряючи реальні для цього підстави. Коли ухвала суду надійде в банк, рахунки одразу заблокують і діяльність підприємства фактично буде зупинена. Як розблокувати рахунки у банку після їх арешту? 

Як розблокувати рахунки після арешту?

Ні слідчий, ні прокурор не мають права самостійно накласти арешт на рахунки. Для цього вони звертаються до суду. Відповідно, скасувати арешт можливо лише в судовому порядку. Який порядок дій для розблокування рахунку? 

✅ Ознайомитися із судовим рішенням та матеріалами справи. Для початку потрібно отримати рішення суду. Ви можете запитати про надання судовог рішення у банку, якщо банк відмовиться – дізнатися принаймні реквізити судового рішення та знайти самостійно, який суд та у якій справі наклав арешт. Після чого необхідно у суді ознайомитися із рішенням та матеріалами справи. 

✅ Звернутися до суду із клопотанням про скасування арешту. Із судового рішення та матеріалів можна дізнатися, чим керувався суд під час накладення арешту. Зазвичай це загальні фрази про те, що підприємство може бути причетним до злочину, а також передруківка статей Кримінального процесуального кодексу про арешт майна.

До підготовки клопотання необхідно підійти грунтовано та навести максимум аргументів на спростування припущень слідчого. Завдання захисту у таких справах – довести, що арешт накладено необгрунтовано і що у подальшому блокуванні рахунків немає потреби. 

Які аргументи необхідно використати у суді? 

  • ✅ Відсутність підозр. Слідчий не пред’являв ніяких підозр посадовим особам підприємства у вчиненні будь-яких правопорушень у цьому кримінальному провадженні, що свідчить про відсутність зв’язку з фігурантами справи. 
  • ✅Реальність господарських операцій з контрагентом, щодо якого розслідується кримінальне провадження.  Долучіть докази, які підтвердять виконання договору з контрагентом (копії договорів, актів виконаних робіт / наданих послуг, товарно-транспортних накладних, пояснення осіб, які залучались до виконання договору). 
  • Це допоможе підтвердити відсутність будь-яких протиправних дій зі сторони вашого підприємства, а також підтвердить, що арештовані кошти отримані законно та не мають ознак речового доказу. 
  • ✅Відсутність ознак речового доказу. Часто суд під час прийняття рішення безпідставно приходить до висновку про те, що кошти на рахунках є речовим доказом, що має значення для розслдіування. Кошти на рахунках взагалі важко пов’язати з якимось злочином, особливо у кримінальних провадженнях за фактовими справами, у яких відсутні підозрювані. 
  • ✅Інші підстави. У залежності від ситуації, можливо зазначити про відсутність збитків; відсутність цивільного позову; затягування розслідування справи з метою перешкодити законній господарській діяльності підприємства, що призводить до значних матеріальних збитків. Якісно підготовлене клопотання про скасування арешту з рахунків запорука позитивного судового рішення.

 

Що ж робити далі, якщо суд зняв арешт?

Надати ухвал суду до банку. Банк, який накладав арешт на рахунок зобов’язаний скасувати арешт та розблокувати рахунки після отримання судового рішення. Іноді на цьому етапі також виникають труднощі, пов’язані з тим, що банк очікує появи судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень, щоб пересвідчитися у справжнсоті наданої ухвали суду. Однак, такі процедури існують лише в деяких банках. 

Висновки

Скасувати арешт з рахунків підприємства у кримінальному провадженні та розблокувати рахунки цілком реально. Правильно підібрані для суду аргументи та контроль за виконанням судового рішення дозволять розблоквати рахунок та повноцінно продовжувати здійнсювати свою діяльність. 

Долучаємо кілька останніх судових рішень про скасування арешту рахунків, які отримали адвокати Юридичної фірми Bargen 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 11 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону