Перейти до вмісту

Як швидко розірвати шлюб під час воєнного стану?

«Коли люди розлучаються, це завжди здається такою трагедією. Тим часом, трагедією може бути рішення продовжувати жити разом»

Як швидко розірвати шлюб під час воєнного стану? В Україні процес розлучення відносно нескладний і дешевий. На відміну від Ватикану, де католицька доктрина не схвально відноситься до розірвання путів Гіменея. У Філіппінах процедура розлучення дуже складна та на практиці застосовується надзвичайно рідко і лише для мусульман. У США ціна за нескладне розірвання шлюбу може сягнути і 30 000 дол.. Дивлячись на такі значні витрати «позаздрити» можна лише чоловікам країн, де у повазі іслам – для розлучення їм інколи достатньо вимовити «таляк-таляк-таляк» при двох свідках. І все. 

«Ми думали, що робити: поїхати на Багамські острови чи розлучитися. Зрештою вирішили, що Багами – задоволення всього на пару тижнів, а хороше розлучення – на все життя»

В Україні є можливість розірвати шлюб через органи реєстрації актів цивільного стану (органи РАЦС) або у судовому порядку.

Розлучення через РАЦС

Розлучення через РАЦС – найпростіший спосіб.

Для розірвання шлюбу необхідні 2 умови:

 1. Згода обох членів подружжя;
 2. Відсутність неповнолітніх дітей.

Для розірвання шлюбу необхідно звернутися до органів РАЦС за місцем проживання одного з подружжя з таким пакетом документів:

 1. Спільною заявою (зразок такої заяви я залишу тут https://goo.gl/kRzhDC );
 2. Свідоцтвом про шлюб (якщо такого нема – можна отримати дублікат через органи РАЦС);
 3. Паспортами;
 4. Квитанцією про сплату держмита у сумі – 8,5 грн.

Працівники РАЦСУ не будуть з’ясовувати у вас причини розлучення та вирішувати долю спільного майна. Через 1 місяць потрібно прийти повторно і забрати свідоцтво про розірвання шлюбу. Прийти може і один з подружжя, якщо це завчасно зазначити у заяві.

 

 ВАЖЛИВО!

 • Подати заяву до РАЦСу за відсутності чоловіка/дружини – можна. Другий з подружжя може заповнити свою частину заяви і завірити її у нотаріуса.
 • Можна розлучитися онлайн. Подати заяву в електронній формі можна через спеціальний веб-портал Міністерства юстиції України у розділі «Звернення в сфері державної реєстрації актів цивільного стану», однак для цього у вас повинен бути електронний цифровий підпис.

Закон допускає можливість розірвання шлюбу у безспірному порядку через органи РАЦС, навіть за наявності неповнолітніх дітей і за бажанням тільки одного з подружжя, у двох випадках:

 1. Якщо інший з подружжя визнаний безвісно відсутнім;
 2. Якщо інший з подружжя визнаний судом недієздатним.

Визнання особи безвісно відсутньою або недієздатною здійснюється в порядку окремого провадження через суд. 

Розірвання шлюбу у судовому порядку

Подавати документи для розлучення через суд необхідно у двох випадках:

 1. Якщо є неповнолітні діти (до 18 років);
 2. Якщо один із подружжя не згодний на розлучення.

Розглянемо наведені вище варіанти детальніше.

 

 1. Позови про розірвання шлюбу за спільною заявою подружжя, яке має дітей. У випадку, коли інший з подружжя згодний на розірвання шлюбу, але є неповнолітні діти – є можливість вирішити питання швидше і простіше у порядку окремого провадження.

Подача заяви в порядку окремого провадження істотно полегшує процедуру розлучення і звільняє подружжя від необхідності багаторазового відвідування суду.

Спільна заява подружжя про розірвання шлюбу зазвичай подається до суду за зареєстрованим місцем проживання відповідача. Однак, якщо у позивача є на утриманні діти, то заяву можна подати і за зареєстрованим місцем проживання позивача.

Разом із заявою про розірвання шлюбу, подружжя, яке має дітей, подає до суду письмовий договір у якому має зазначити:

 • з ким із них будуть проживати діти,
 • яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо,
 • умови виховання дітей.

Якщо ж подружжя хоче домовитися про розмір аліментів, то це також можна зробити шляхом укладення договору, однак його потрібно засвідчити у нотаріуса.

Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу 1 місяця з дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.

Адвокат допоможе розлучитися швидко

 ВАЖЛИВО!

 • у своїй заяві до суду слід вказати прізвище, з яким ви хочете залишитися;
 • майте на увазі, що діти, які досягли 14 років, мають право самостійно визначати своє місце проживання після розірвання батьками шлюбу;
 • при поданні заяви необхідно сплатити судовий збір за ставками, встановленими Законом України «Про судовий збір» (у 2018 році судовий збір складає 352 грн);

Якщо батьки не домовилися про умови виховання та утримання дітей чи хтось із подружжя не бажає розлучатися, рішення про розірвання шлюбу може прийняти лише суд за заявою одного з подружжя у загальному порядку.

 

2. Розірвання шлюбу, якщо один із подружжя не згодний. Можна розлучитися з ініціативи одного з подружжя, подавши позовну заяву до суду.

Важливо розуміти, що другий з подружжя не може перешкодити розірванню шлюбу, а може тільки затягнути прийняття рішення.

Також суд може дати сторонам термін для примирення, який не може перевищувати 6 місяців.

На тривалість строків розгляду питання про розірвання шлюбу впливає також завантаженість судів і дисциплінованість сторін процесу.

Судове рішення, після закінчення строків на апеляційне оскарження (30 днів), направляється до місцевого РАЦСу для внесення відомостей про розірвання шлюбу до реєстру. Свідоцтво про розірвання шлюбу у такому випадку не видається, підтвердженням факту розлучення буде рішення суду, яке набрало законної сили.

 ВАЖЛИВО!

 • ділити майно під час розірвання шлюбу можна, але не обов’язково;
 • питання щодо аліментів доцільніше розглядати окремо від розірвання шлюбу;
 • тільки після розірвання шлюбу особа має право на повторний шлюб;
 • жінка та чоловік після розірвання шлюбу можуть передумати і подати до суду заяву про поновлення їхнього шлюбу за умови, що жоден із них після цього не перебував у повторному шлюбі.

Які документи необхідні для розлучення через суд?

 1. Свідоцтво про шлюб;
 2. Копія свідоцтва про народження дитини;
 3. Копії паспортів батьків;
 4. Позовна заява про розлучення;
 5. Квитанція про сплату судового збору у сумі 704 грн (у 2018 році). 

Коли розлучення неможливе?

Розірвати шлюб не можна під час вагітності дружини і протягом 1 року з моменту народження дитини.

Винятки:

 1. Протиправна поведінка щодо другого з подружжя або дитини;
 2. Батьківство зачатої або ненародженої дитини визнане іншою особою;
 3. Відомості про чоловіка як батька дитини виключено з актового запису цивільного стану.

 

Розлучитися – це просто! Саме така думка повинна залишитися у читача цієї статті. Але у законодавстві багато тонкощів і нюансів. Якщо розірвати шлюб необхідно через суд – краще довірити цю справу професіоналам. 

І, пам’ятайте: «будь-який кінець – це ще й початок. Іноді ми просто цього не помічаємо» – Мітч Елбом.

Статтю опубліковано на Ліга.Блоги

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону