Перейти до вмісту

Як створити сільськогосподарський кооператив?

Сільськогосподарські кооперативи є одними з найбільш ефективних способів об’єднання фермерів у світі. Американський кооператив CHS чи японський ZEN-NOH  об’єднують десятки тисяч фермерів, обробляють мільйони гектарів землі та мають офіси по всьому світу.  В Україні поки що немає таких великих об’єднань, проте через війну та економічну кризу тема кооперації набуває все більшої популярності.

Для чого фермерам об’єднуватися?

Створення кооперативу це можливість здешевити засоби виробництва, збільшити прибуток, створити нові ланцюги доданої вартості. 

Наприклад, фермери можуть об’єднатися, щоб спільно закуповувати засоби захисту рослин, насіннєвий матеріал, мінеральні добрива. Це дає змогу здешевити цю продукцію через отримання знижки на оптові поставки. Часто метою об’єднання є формування спільних поставок продукції, зокрема, для експорту, щоб отримати кращу ціну. Доцільно також об’єднуватися для спільної закупівлі сільськогосподарської техніки, будівництва елеваторів чи створення власної переробки. 

Тому коли виникає ідея об’єднання, фермерам важливо вирішити чим буде займатися майбутній кооператив, і яку мету переслідують засновники. 

Який зареєструвати кооператив?

Для заснування кооперативу треба не менш як три особи. Це можуть бути як юридичні так і фізичні особи, які є виробниками сільськогосподарської продукції. Засновники кооперативу підписують протокол загальних зборів. Для реєстрації також знадобиться статут. Його можна розробити самостійно, або ж використати модельний статут форма якого затверджена постановою Кабміну. Детальні вимоги до статуту містяться в ст. 9 Закону України “Про сільськогосподарську кооперацію”.

Найменування СГ кооперативу має містити інформацію про його організаційно-правову форму “сільськогосподарський кооператив” та назву, що складається з власної назви.

Після нотаріального засвідчення підписів засновників на протоколі і статуті, документи разом з заявою подаються державному реєстратору. 

Діяльність кооперативу

Управління кооперативом здійснюють загальні збори, які складаються з членів кооперативу. Це члени засновники і інші члени, які потім будуть прийняті до кооперативу. У кооперативах також передбачено асоційоване членство, проте асоційовані члени беруть участь в управлінні лише з правом дорадчого голосу.

Загальні збори членів призначають виконавчий орган кооперативу правління, яке очолює голова. Цей орган управляє кооперативом. У кооперативі також має діяти ревізійна комісія та спостережна рада. 
Фінансується кооператив як за рахунок внесків членів кооперативу, так і за рахунок коштів отриманих від здійснення господарської діяльності. Хоча кооператив може бути створений і без мети отримання прибутку, а виключно для задоволення потреб своїх членів. Якщо ж кооператив діє з метою отримання прибутку,  прибуток який залишається після сплати податків та інших обов’язкових платежів розподіляється між членами кооперативу у вигляді дивідендів. 

Як бачимо, діяльність кооперативу досить схожа з діяльністю будь-якого іншого господарського товариства. Водночас, об’єднання в кооперативи має досить багато переваг для членів таких кооперативів. Об’єднавшись фермера можуть не тільки вижити піл час економічної кризи, але і значно покращити ефективність власних господарств. 

 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону