Перейти до вмісту

Мобілізація засуджених. Як долучитися до ЗСУ? Огляд закону

08.05.2024 у другому читанні Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11079-1. Із нововведень – запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі у обороні країни, захисті її незалежності та територіальній цілісності.

Розгляньмо головні пункти цього законопроєкту та сутність процедури мобілізації засуджених.

Як і куди звертатися засудженому?

Процедура умовно-дострокового звільнення (УДЗ) ініціюється заявою засудженого, який виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам встановленим у Законі України «Про військовий обов’язок і військову службу»:

 • яким залишилося до досягнення віку, передбаченого статтею 22 цього Закону, не менше 3 років, тобто від 45 до 65 років, в залежності від звання;
 • придатні до військової служби за станом здоров’я;
 • пройшли професійно-психологічний відбір;
 • мають достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов’язків військової служби.

Після отримання такої заяви, установа виконання покарань організовує проходження засудженим первинного медичного огляду у закладах охорони здоров’я.

Адміністрація установи виконання покарань за направленням ТЦК забезпечує проходження засудженим ВЛК. У разі визнання засудженого придатним до військової служби за станом здоров’я копія довідки військово-лікарської комісії невідкладно надається адміністрації установи виконання покарань.

Звернення до суду

Установа виконання покарань невідкладно надсилає до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання:

 • подання;
 • заяву засудженого;
 • письмову згоду командира військової частини;
 • копію військово-облікових документів;
 • копію висновку (постанови) ВЛК про придатність особи до військової служби

Варто зауважити! Засуджений, перебуваючи в умовах ізоляції від суспільства, обмежений в можливостях отримати письмову згоду командира військової частини. Наразі, питання щодо того, як засудженому отримати письмову згоду командира військової частини для звернення до суду – законом не врегульовано.

Судове засідання щодо розгляду подання про УДЗ проводиться за участю прокурора, засудженого та представника установи виконання покарань.

Судове рішення, прийняте за результатами розгляду, надсилається до відповідного ТЦК, а також до установи виконання покарань невідкладно, але не пізніше 24 годин після її проголошення.

Направлення засудженого до ТЦК

Засуджений, невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про УДЗ, у супроводі Нацгвардії, прибуває до ТЦК для відправки до спеціалізованого підрозділу військової частини. Після прибуття за засудженим встановлюється адміністративний нагляд.

Важливо! Звертаємо увагу, що не всі засудженні можуть бути умовно-достроково звільнені, для проходження військової служби, а саме:

 • особи, засуджені за вчинення злочину проти основ національної безпеки України
 • особи, засуджені за скоєння умисного вбивства двох або більше осіб, або поєднане із зґвалтуванням або сексуальним насильством
 • особи, засуджені за скоєння кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152 – 1561 , 258 – 2586 , частиною четвертою статті 2861 цього Кодексу.
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону