Перейти до вмісту

Поділ майна подружжя. Що потрібно знати?

Найпопулярнішим питанням при розлученні є поділ майна, що було спільно придбано у шлюбі.
За загальним правилом спільне майно подружжя повинно ділитися, як у дитячій пісні: «…пополам, пополам, пополам, лам, лам».
Якщо тема поділу майна для вас зараз актуальна, раджу не втрачати зайвого часу, бути обізнаним про свої права та не затягувати з питанням поділу майна.
Дуже часто від клієнтів я чую запитання: «А коли краще ділити майно?», «Краще спочатку розлучитися, а потім вже ділити майно?», «Можна поділити майно, а шлюб не розривати?» Поділюся із вами відповідями та власним досвідом вирішення цих болючих питань.

Спільне майно подружжя можна поділити:

• Під час шлюбу
• У процесі його розірвання
• Після розірвання шлюбу (позовна давність 3 роки, детальніше у моїй статті)

Майте на увазі, що розірвання шлюбу автоматично не призводить до поділу майна. Все, що ви спільно нажили за період шлюбу треба правильно і якнайшвидше поділити. Інакше продати таке майно ви зможете лише за згоди іншого з подружжя, що створює додаткові незручності.

 ПРОКОНСУЛЬТУЄМО ПО ВАШІЙ СИТУАЦІЇ !

  • усна консультація по телефону, з розбіром ситуації та планом дій – 500 грн;
  • детальна письмова консультація, аналіз ситуації з прогнозом судового рішення – 2000 грн.

Як можна поділити майно?

• Домовитися – подружжя може домовитись, кому і яке майно відходить. Наприклад, дружині квартира, а чоловіку – гараж та автомобіль. Або ж подружжю ½ квартири та ½ земельної ділянки. Письмово це можна зафіксувати у:
а) договорі про поділ майна або
б) шлюбному контракті.
Далі – до нотаріуса. Якщо ж згоди стосовно поділу майна не досягнуто, то ділити майно доведеться через суд.
• Поділ через суд – якщо між подружжям виникає спір щодо розміру належних їм часток, то суд визначає розмір вашої частки у спільному майні, а також здійснює поділ майна відповідно до встановленої частки.
Під час поділу суд застосовує правило: частки майна дружини та чоловіка є рівними. Тобто, усе майно ділиться порівну, але є винятки.
У суді можна довести, що ви маєте право на більшу частку у спільному майні, а частка іншого з подружжя має бути зменшена:
Суд може зменшити частку одного з подружжя, якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім’ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім’ї. Цей перелік не є вичерпним.
Наприклад, якщо ваш чоловік постійно пиячить і у нього були спроби влаштувати пожежу у спільній квартирі із гаслом: “не залишайся ти нікому”, то під час поділу майна така його поведінка може бути врахована судом і ви зможете відсудити собі більшу частину квартири.
Суд може збільшити частку в праві на майно того з подружжя, з яким проживають діти, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування.

Як визначити, чи є майно спільним? Законодавство визначає, що таке майно: 1) набувається вже після реєстрації шлюбу та 2) за спільні кошти подружжя.
Наприклад, якщо один із подружжя мав особисті заощадження до шлюбу і придбав після укладення шлюбу автомобіль, то у разі спору він може визнати його особистою власністю.

Крім того, під час поділу майна подружжя треба визначитися з тим, що належить кожному з подружжя особисто. Адже таке майно не ділиться.

До майна, що є особистою приватною власністю дружини, чоловіка належить:
• Майно, набуте до шлюбу
• Подароване або успадковане майно
• Майно, набуте за час шлюбу, але за особисті кошти
• Житло, набуте за час шлюбу внаслідок його приватизації
• Земельна ділянка, набута за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки

І, навпаки, майно, яке належало одному з подружжя, може бути віднесено до спільної сумісної власності, укладеною при реєстрації шлюбу угодою або визнано такою судом з тих підстав, що за час шлюбу його цінність істотно збільшилася внаслідок трудових або грошових витрат другого з подружжя. Наприклад, було здійснено ремонт в квартирі, яка була придбана до шлюбу.

До особистої приватної власності дружини, чоловіка належать також:
• Речі індивідуального користування (у т. ч. коштовності);
• Премії, нагороди;
• Кошти, одержані як відшкодування;
• Страхові суми.
Отже, є загальні правила поділу майна і багато виключень із них. І краще довірити таку справу сімейному адвокату, який допоможе отримати рішення на вашу користь.

Найпопулярніші питання під час поділу майна: 

Чи можна поділити майно, якщо чоловік і жінка були у фактичних шлюбних відносинах, тобто проживали однією сім’єю без реєстрації шлюбу?

Проживання однією сім’єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу є підставою для виникнення права спільної сумісної власності на майно.
Визнання майна таким, що належить на праві спільної сумісної власності відбувається шляхом встановлення факту проживання однією сім’єю у судовому порядку.
Їх спільно нажите майно – спільна власність і питання про поділ майна повністю прирівнюється до поділу майна подружжя. Важливо, щоб чоловік і жінка, які проживали разом, не перебували в іншому шлюбі і вели спільне господарство. Звичайно, йдеться мова про складний процес доказування і краще таку справу стосовно поділу майна довірити досвідченому адвокату.

Що робити, якщо майно переоформлене на інших родичів або подароване без згоди одного з подружжя?

За загальним правилом розпорядження майном, що є об’єктом права спільної сумісної власності здійснюється співвласниками виключно за взаємною згодою.
Якщо відсутня згода одного зі співвласників на розпорядження нерухомим майном, то таку угоду можна визнати недійсною у суді.
Так, судова практика наголошує на тому, що згода щодо розпорядження нерухомим майном повинна бути нотаріально посвідченою співвласником. Зазначений висновок містить постанова Великої палати Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №372/504/17-ц.

У межах цієї статті розглянуто лише окремі питання поділу спільного майна подружжя. Звичайно, потрібне комплексне вивчення усіх обставин конкретної справи і лише після цього можливо зробити конкретні висновки і обрати відповідну правову позицію.
Представництво інтересів з такого важливого питання як поділ майна краще всього довірити адвокату. Це збереже Ваш час і нерви. Адвокат може зібрати докази, підготувати і подати позов до суду, клопотати про накладення арешту на майно. Не варто ризикувати і вести справу про розподіл майна самостійно. Найменша помилка може залишити одного з подружжя без майна. 

Статтю опубліковано на “Ліга.Блоги“. 

 

 ПРОКОНСУЛЬТУЄМО ПО ВАШІЙ СИТУАЦІЇ !

  • усна консультація по телефону, з розбіром ситуації та планом дій – 500 грн;
  • детальна письмова консультація, аналіз ситуації з прогнозом судового рішення – 2000 грн.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 46 середня: 4,74 з 5)
Завантаження ...

Якщо вам потрібна допомога у поділі майна, залиште свій номер телефона і адвокат з сімейних справ проконсультує вас.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону