Перейти до вмісту

Як скасувати арешт з рахунків підприємства у кримінальному провадженні

Ви займаєтесь бізнесом, взаємодієте з великою кількістю контрагентів чи приймаєте участь у держзакупівлях? Тоді з високою вірогідністю може статися так, що одного разу правоохоронці через суд заблокують рахунки підприємства. Як правило це стається, коли підприємство отримує кошти від органів місцевого самоврядування, комунальних чи державних підприємств, а в цей час правоохоронці розслідують розтрату чи заволодіння коштами їх посадовими особами. 

Які особливості скасування арешту з банківських рахунків у 2023 році? Можете ознайомитися у статті: Як скасувати арешт на рахунки у банку у кримінальному провадженні? 

Правоохоронці відслідковують рух коштів на рахунки підприємства, і від підприємства до інших контрагентів. А після цього йдуть до суду із довгими списками різних юридичних осіб та їх рахунків для арешту, приписуючи кожному підприємству причетність до розкрадання коштів чи подальшої їх легалізації для виведення в готівку

Відтак, якщо десь у цій ланці з’являється ваше підприємство, навіть внаслідок звичайного виконання договорів, суд може стати на сторону слідчого і накласти арешт на рахунки, не перевіряючи реальні для цього підстави. Коли ухвала суду надійде в банк, рахунки одразу заблокують і діяльність підприємства фактично буде зупинена. Далі розберемо як діяти у такій ситуації.

Як зняти арешт з рахунків підприємства?

Ні слідчий, ні прокурор не мають права самостійно накласти арешт на рахунки. Для цього вони звертаються до суду. Відповідно, скасувати арешт можливо лише в судовому порядку.

✅ Ознайомитися із судовим рішенням та матеріалами справи. Для початку потрібно отримати рішення суду. Інколи представника підприємства викликають на судове засідання, де вирішується клопотання слідчого про арешт рахунків. Після засідання ви отримаєте рішення суду, а також зможете ознайомитись із матеріалами справи.  

Але на практиці це відбувається рідко і про реквізити судового рішення доведеться дізнаватись у банку, який обслуговує підприємство. Після чого необхідно у суді ознайомитися із рішенням та матеріалами справи. 

✅ Звернутися до суду із клопотанням про скасування арешту. Із судового рішення та матеріалів можна дізнатися, чим керувався суд під час накладення арешту. Зазвичай це загальні фрази про те, що підприємство може бути причетним до злочину, а також передруківка статей Кримінального процесуального кодексу про арешт майна.

До підготовки клопотання необхідно підійти грунтовано та навести максимум аргументів на спростування припущень слідчого.

Які аргументи необхідно використати у суді? 

  • ✅ Відсутність підозр. Слідчий не пред’являв ніяких підозр посадовим особам підприємства у вчиненні будь-яких правопорушень у цьому кримінальному провадженні, що свідчить про відсутність зв’язку з фігурантами справи. Наприклад, цей аргумент використав Голосіївський районний суд та зняв арешт з рахунків ТОВ (справа 752/17033/18 від 18.02.2020)
  • ✅Реальність господарських операцій з контрагентом, щодо якого розслідується кримінальне провадження. 

Долучіть докази, які підтвердять виконання договору з контрагентом (копії договорів, актів виконаних робіт / наданих послуг, товарно-транспортних накладних, пояснення осіб, які залучались до виконання договору). Це допоможе підтвердити відсутність будь-яких протиправних дій зі сторони вашого підприємства, а також підтвердить, що арештовані кошти отримані законно та не мають ознак речового доказу. 

  • ✅Неналежний суб’єкт звернення. Якщо офіційної підозри керівництву підприємства не пред’явлено, то підприємство має статус особи, на майно якої накладено арешт. У такому випадку звертатись із клопотанням про арешт рахунку має право лише прокурор, а не слідчий. Порушення процедури накладення арешту, також може стати причиною для його скасування. На це звертав увагу і Вищий антикорупційний суд (справа №991/5486/20 від 13.07.2020)

Якісно підготовлене клопотання про скасування арешту з рахунків запорука позитивного судового рішення.

Що ж робити далі, якщо суд зняв арешт?

Контролювати виконання рішення суду. Після отримання судового рішення, необхідно просити суд направити рішення на виконання до банку, у якому обслуговується підприємство.

Чому ви не можете направити ухвалу в банк самостійно? Річ у тім, що лише прокурор і суд уповноважені направити рішення суду в банк. Свого часу такий порядок визначив Національний банк. Прокурор цього робити не буде, тому варто попросити про це суд, адже саме суд зобов’язаний вживати заходи для виконання свого рішення.  

Висновки

Скасувати арешт з рахунків підприємства у кримінальному провадженні цілком реально. Правильно підібрані для суду аргументи та контроль за виконанням судового рішення дозволять підприємству вийти з неприємної ситуації із мінімальними втратами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 9 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону