Перейти до вмісту

Як правильно діяти під час обшуку? 7 рекомендацій

Кожного року правоохоронці збільшують кількість проведених обшуків, що постійно зачіпає роботу бізнесу. Про це свідчить офіційна статистика. Наприклад, візьмемо інформацію по Києву. У 2014 році реєстр судових рішень містив близько 10 000 рішень про проведення обшуків, а у 2019 році – вже 19300 рішень, тобто збільшення майже у 2 рази!

Однак чому обшуки почастішали? Цьому сприяє 3 фактори: проста процедура початку кримінального провадження, проста процедура отримання ухвали суду про обшук та різноманітні джерела отримання слідчим інформації.

Оскільки щороку ризики візиту правоохоронців до вашого бізнесу зростають, то необхідно пам’ятати базові правила, які допоможуть мінімізувати негативні наслідки проведення обшуку.

Що означає візит правоохоронців з обшуком?

❗ Слідчі розслідують кримінальне провадження. На рівному місці слідчий не з’явиться. З обшуком можливо прийти лише коли є кримінальне провадження, яке так чи інакше стосується вашої компанії.

❗ Слідчі зібрали докази, які свідчать про необхідність проведення обшуку. У кримінальному провадженні вже була зібрана початкова інформація, допитані свідки, витребувана потрібна для обшуку інформація з контролюючих органів та державних реєстрів.

❗ Слідчий отримав ухвалу суду на проведення обшуку. Слідчий попередньо звертався суд із зібраною у кримінальному провадженні інформацією, а суд погодив проведення обшуку, надавши слідчому право «завітати» за певною адресою.

Якщо вам потрібна консультація або захист у кримінальній справі, звертайтеся до нас за допомогою

Чому прийшли саме до вас?

У правоохоронців можуть бути різні джерела інформації, і ось які:

 • Оперативні підрозділи. У кожному правоохоронному органі є власні оперативні підрозділи, які можуть гласно і негласно отримувати необхідну інформацію. У них є власні алгоритми роботи та можливості.
 • Діючі/колишні працівники. Ображений працівник також може бути джерелом інформації. Ми працювали із кейсами, коли слідчі навідувались саме через заяви кількох працівників.
 • Бізнес-партнери / конкуренти. Корпоративні конфлікти і боротьба на ринку можуть бути причиною появи замовних справ.
 • Фінмоніторинг, контролюючі органи. За результатами перевірки такі контролюючі органи як Держпраці, Держекоінспекція, податкова можуть звертатися до органів поліції та ініціювати кримінальні провадження через виявлені порушення. Також активізувалася і Державна служба фінансового моніторингу, яка виявляє фінансові порушення та надсилає матеріали до поліції.

Насправді, ні. Абсолютна більшість обшуків проходить спокійно, тому причини для паніки відсутні. Потрібно пам’ятати, що свобода дій працівників обмежена тільки на час проведення обшуку. Вони можуть не турбуватися за свою фізичну безпеку, а в окремих випадках можливо домовлятися зі слідчим про продовження роботи працівників у звичайному режимі.

Але потрібно враховувати, що у середньому обшук триває приблизно 6 годин. Елементарно обстежити офісні приміщення, описати вилучені речі/документи – це час. Тому потрібно набиратися терпіння і пильно стежити за діями слідчих та оперативних працівників.

Поки що рекордсменом по тривалості обшуку є Rozetka, в офісах і на складах яких правоохоронці проводили обшук цілий місяць!

❗ Хто може проводити обшук?

Станом на дату публікації матеріалу: слідчі поліції, податкової, СБУ, Державного бюро розслідувань, прокурори, детективи Національного антикорупційного бюро. Тобто, слідчі 6 правоохоронних органів.

7 рекомендацій

 1. Повідомте свого адвоката. Обшуки завжди несподівані. Подбайте про укладення договору із адвокатом заздалегідь, оскільки його присутність стримує від зловживань слідчими та оперативними працівниками. Слідчий зобов’язаний допустити адвоката до обшуку.
 2. Вимагайте надати копію ухвали суду про обшук.Адреса в ухвалі повинна співпадати із вашою адресою. Якщо строки дії ухвали суду вийшли, обшук не проводиться. Вже на цьому етапі можливо законно не допустити проведення обшуку, лише уважно вичитавши рішення суду!
 3. Вимагайте надати посвідчення. Провести обшук може тільки слідчий або прокурор, про статус особи можливо дізнатися лише з посвідчення. Крім того, якщо будуть зловживання зі сторони учасників обшуку, потрібно знати конкретно, хто його проводив, щоб потім можливо було притягнути конкретну особу до відповідальності.
 4. З приводу мобільних телефонів і носіїв інформації. Їх не повинно бути на видному місці чи на робочому столі. Найкраще тримати при собі, телефон потрібно перевести у беззвучний режим.
 5. Нічого не розпаролюємо при правоохоронцях. Ви не зобов’яазні нікому повідомляти свої паролі.
 6. Ніяких показів не даємо. На прохання поспілкуватися – відмова від дачі показань. Лише офіційно, через вручення повістки за 3 дні до дати допиту.
 7. Якщо слідчий хоче провести особистий обшук. Вимагайте проводити його тільки у присутності адвоката.

Дотримання цих простих порад допоможе пройти обшук з мінімальними ризиками для колективу та керівника. Ми також можемо провести тренінг для підготовки до обшуку для вашої компанії! 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 10 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону