Перейти до вмісту

Як перевірити надійність контрагента?

В процесі ведення господарської діяльності підприємцю доводиться співпрацювати з різними контрагентами.

Іноді тільки сам факт співпраці з ненадійним контрагентом може створити ризики або навіть мати негативні наслідки для бізнесу підприємця. Перевірки контролюючих та правоохоронних органів, дебіторська заборгованість та інші ризики можуть стати реальністю для підприємця, який співпрацює з ненадійним контрагентом.

Щоб уникнути неприємних наслідків, які можуть супроводжувати таку співпрацю, необхідно завчасно перевіряти надійність контрагента.

Це можна зробити самостійно за допомогою відкритих і безкоштовних 😎 джерел.

Далі наведемо перелік таких джерел, пояснимо яку інформацію можна з них отримати та які висновки зробити з неї.

Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань

Це реєстр, який містить актуальну інформацію про контрагента, починаючи від ідентифікаційних даних і закінчуючи господарським станом контрагента (ліквідація, банкротство).

Реєстр доступний за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search .

На що звернути увагу?

Взагалі ми рекомендуємо порівнювати всі дані, надані контрагентом, з цим реєстром, оскільки, саме він містить всю актуальну інформацію. Проте є деякі відомості, на які варто звернути особливу увагу.

Види діяльності (КВЕДи). Фізична чи юридична особа може здійснювати тільки ті види діяльності, які вказані в реєстрі. Тому якщо контрагент пропонує певні послуги чи товари, то варто перевірити в реєстрі чи може він взагалі надавати такі послуги чи реалізовувати товари.

Ризиком в цьому випадку є можливі додаткові перевірки від податкової, а вони нікому не потрібні😉.

Керівник та підписанти. В реєстрі зазначається інформація про осіб, які можуть діяти від імені юридичної особи без довіреності. Це можуть бути керівник та інша особа, вказана в реєстрі (підписант). Якщо договір підписує від імені контрагента особа, яка не є керівником або яка, не зазначена в реєстрі, то її повноваження на підписання договору мають бути підтверджені довіреністю від керівника.

Також повноваження керівника можуть бути обмежені сумою чи типом договорів, які він може укладати без згоди загальних зборів учасників. Таке обмеження має бути зазначено в реєстрі або в статуті юридичної особи. Наприклад, директор не може укладати договори, ціна яких перевищує 1 млн гривень. У такому випадку директору потрібно додатково надати копію протоколу загальних зборів учасників, де учасники надають директору згоду на укладення такого договору.

У випадку, якщо договір підписала не уповноважена особа, або керівник перевищив свої повноваження, то такий договір може бути визнаний недійсним. При цьому обов’язок перевірки повноважень підписанта договору покладається на протилежну сторону.

Тому будьте уважні!

Господарський стан. В реєстрі вказується інформація чи перебуває контрагент в стані ліквідації чи банкрутства. Очевидно, що нікому не захочеться працювати з контрагентом, який найближчим часом припинить свою діяльність.

Єдиний державний реєстр судових рішень

Реєстр містить судові рішення безпосередньо щодо контрагента або ж судові спори, в яких він брав участь як третя особа чи де згадувалась його назва.

Тобто, через реєстр можна дізнатись всю судову історію контрагента. Наприклад, чи порушує він умови договорів, чи не задіяний він у фіктивній господарській діяльності, чи вчасно сплачує податки та складає податкову звітність.

Також варто звертати увагу на наявність в контрагента кримінальних проваджень, де в нього вилучали б документи та/або майно. Це може свідчити про інтерес з боку правоохоронних та фіскальних органів до всіх, з ким співпрацює цей контрагент.

Водночас не потрібно лякатись великої кількості судових спорів у контрагента. Ситуації бувають різні. Часто підприємства просто згадуються у судових рішеннях, особливо в кримінальних провадженнях, проте це ще не свідчить про ризиковість контрагента. Тому потрібно аналізувати суть судового рішення та дивитися всю історію судової справи чи кримінального провадження.

Як перевірити. Перейти за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/. В пошуковій формі потрібно ввести назву контрагента (бажано взяти в лапки) або ж його ідентифікаційний код. При сортуванні потрібно обрати «за спаданням», щоб бачити спочатку останні судові рішення. Також можна обрати форму судочинства (цивільне, кримінальне, господарське, адміністративне).

Автоматизована система виконавчого провадження

Всі відкриті та завершені виконавчі провадження стосовно контрагента можна знайти в цьому реєстрі за посиланням https://asvpweb.minjust.gov.ua/.

Завершені виконавчі провадження можуть підказати як часто з контрагента стягуються кошти, що може свідчити про його неплатоспроможність чи недобросовісність. Відкриті ж провадження можуть впливати на поточну господарську діяльність контрагента – виконавець може арештувати рахунки та майно контрагента. Як наслідок контрагент не зможе перераховувати кошти або використовувати арештоване майно у своїй діяльності. 

Податковий борг

Наявність податкового боргу свідчить про несплату контрагентом податків, а це в свою чергу також може свідчити про його неплатоспроможність. Варто розуміти, що в першу чергу контрагент повинен погасити податковий борг і вже потім розраховуватись за своїми зобов’язаннями з іншими особами.

Також наявність податкового боргу призводить до податкової застави майна контрагента, яке заборонено реалізовувати до моменту зняття такої застави.

Перевірити наявність податкового боргу можна тут https://tax.gov.ua/businesspartner. 

Реєстр платників єдиного податку та ПДВ

Це два окремих реєстри, які дозволяють побачити платником якого податку є контрагент та перевірити чинність реєстрації контрагента таким платником. Бувають ситуації коли контрагент заявляє, що є платником ПДВ, а зареєструвати податкову накладну не може, оскільки виявляється, що реєстрація його платником ПДВ була анульована. В такому випадку підприємець втрачає право на податковий кредит.

При перевірці реєстру платників єдиного податку слід звертати увагу на групу єдиного податку контрагента. Платник єдиного податку 1 та 2 груп не може надавати послуги чи продавати товари платнику податку, який працює на загальній системі оподаткування.

Реєстр платників ПДВ доступний за таким посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/registers/pdv, а реєстр платників єдиного податку – https://cabinet.tax.gov.ua/registers/edpod.

 

Перевірка контрагента за зазначеними реєстрами дозволить зробити висновок про наявність чи відсутність ризиків від співпраці з ним, а також дасть можливість спрогнозувати такі ризики.

Звичайно, що перевірка контрагента може зайняти певний час. Проте це може допомогти зекономити кошти і уберегтися від додаткових перевірок зі сторони правоохоронних та контролюючих органів. Водночас цю роботу завжди можна довірити професіоналам 😉.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 26 середня: 4,77 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону