Перейти до вмісту

Юридичні новини воєнного часу. Випуск 2

Ми підготували короткий дайджест новин, які можуть бути корисними для підприємців. В умовах воєнного стану керівництво держави оперативно приймає рішення, спрямовані на підтримку громадян та бізнесу. Тому ми будемо періодично інформувати вас про зміни. Нижче ми зібрали основні новини за період з 13 по 20 березня.

Замість традиційних юридичних картинок для підняття настрою знову накидаємо вам трохи воєнних мемасів.

275855465_1618547045177560_4122461144001777015_n

Зміни в оподаткуванні

Верховна Рада України внесла зміни у ряд законів, які регулюють порядок оподаткування на період воєнного стану.

Найбільш резонансним є розширення можливостей застосовувати спрощену систему оподаткування. З 1 квітня спрощену систему оподаткування можуть використовувати ФОПи та юридичні особи у яких обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 10 мільярдів гривень.

Ставка податку для такої спрощеної системи складе 2% від місячного доходу. ПДВ не сплачується і не нараховується. Сплачувати єдиний податок потрібно до 15 числа наступного місяця.

При цьому існують певні обмеження за видом діяльності для осіб, які хотіли б скористатися такою спрощеною системою. Для прикладу, не можуть скористатися такими перевагами підприємства, які здійснюють видобуток, реалізацію корисних копалин. Звертаємо увагу на це обмеження, бо деякі підприємці здійснюють водокористування на підставі дозволів на видобування корисних копалин. Тому такий дозвіл може стати перешкодою для застосування спрощеної системи.

Для переходу на спрощену систему потрібно до кінця березня подати відповідну заяву у податкову за місцем реєстрації.

Дія такої спрощеної системи оподаткування припиняється з першого числа наступного місяця після скасування воєнного стану.

Крім спрощеної системи передбачені такі зміни в оподаткуванні:

📌 не вимагає наявності ліцензії та не підлягає оподаткуванню передача пального у зв’язку з його безоплатним вилученням для потреб держави;

📌 не вимагає наявності ліцензії та не підлягає оподаткуванню безоплатна передача пального та інших товарів ЗСУ, іншим військовим підрозділам та бюджетним організаціям для потреб забезпечення оборони держави або його передача як гуманітарної допомоги;

📌 надано можливість податківцям проводити фактичні перевірки. Предметом фактичних перевірок тепер може стати і наявність можливості проведення розрахунків за товари і послуги з використанням банківських карток. Тому всім підприємствам торгівлі радимо забезпечити наявність робочих терміналів для розрахунку карткою;

📌 не включається до оподаткованого доходу фізичної особи благодійна допомога, яка надана учасникам бойових дій або працівникам та членам сімей працівників підприємств, які залучаються до боротьби з агресією росії та перебувають безпосередньо у районі бойових дій або тим, хто мешкав на території бойових дій чи вимушено покинув такі території;

📌 не оподатковуються ПДВ вартість товарів, які знищені або втрачені внаслідок дії обставин непереборної сили у період дії воєнного, надзвичайного стану;

📌 на період дії воєнного стану податковий кредит може формуватися на підставі первинних документів. Протягом 6 місяців після припинення воєнного стану платники зобов’язані зареєструвати всі податкові накладні, реєстрація яких була відстрочена на період воєнного стану, і скоригувати податковий кредит з урахуванням результатів такої реєстрації;

📌 ПДВ на пальне знижено до 7% та знижено ставку акцизу до 0;

📌 ФОПи 1 та 2 групи звільнені від сплати єдиного податку;

📌 з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, не нараховується та не сплачується земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких велися бойові дії. Перелік таких територій визначить Кабмін;

📌 за 2022 податковий рік, не нараховується та не сплачується екологічний податок за об’єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких велися бойові дії;

📌 податківці приймають електронні документи у робочі дні з 8 до 18 години;

📌 ФОПам, самозайнятим особам та членам фермерських господарств надано право не сплачувати ЄСВ за себе на період воєнного стану та 12 місяців після його припинення;

📌 роботодавці платники єдиного податку мають право не сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників;

📌 введено мораторій на період воєнного стану та протягом 3 місяців після його припинення на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ.

photo_2022-03-17_13-37-23

Кредитні канікули і зупинення строків

Верховна Рада України внесла зміни до Цивільного кодексу, які знімають відповідальність з позичальників за порушення строків повернення кредитів протягом дії воєнного стану та 30 днів після його завершення. Це стосується всіх кредитів, наданих як банками, так і іншими кредиторами. Звертаємо увагу, що ця норма стосується саме відповідальності за прострочення сплати. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються у тих розмірах, які передбачені кредитними договорами.

Протягом дії воєнного стану та 30 днів після його завершення зупиняється можливість звернення стягнення на предмет іпотеки та можливість виселення мешканців із приміщень, переданих в іпотеку, щодо яких є судове рішення про звернення стягнення на такі об’єкти.

Також на період дії воєнного стану зупиняються строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом України, та строки реалізації переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності.

275984575_4967218969990316_6678642235600043185_n

Доповнено перелік товарів критичного імпорту та товарів, експорт яких обмежений

Кабмін суттєво доповнив перелік товарів критичного імпорту, який затверджений постановою №153 від 24.02.2022. Нагадуємо, що якщо ваш товар входить до цього переліку, то ви можете купити валюту і оплатити нею за цей товар. Для інших товарів поки торгівля валютою заборонена. Цей перелік постійно доповнюється і обширний, тому ми не наводимо його тут, а рекомендуємо ознайомитися з ним самостійно.

Також Кабмін доповнив переліки товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню та розмірів квот на експорт таких товарів. Це переважно крупи, зернові, м’ясо, олія, яйця та інші товари. Детальні переліки дивіться у постанові Кабміну № 1424 від 29.12.2021.

photo_2022-03-19_17-14-22

Мораторій на перевірки

На період дії воєнного стану перевірки контролюючих органів не проводяться крім перевірок для запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість та інших перевірок на які прямо надано дозвіл відповідним міністерством. Такий мораторій встановлений постановою Кабміну №303 від 13.03.2022.

Кредити аграріям

Уряд передбачив можливість надання безпроцентних кредитів сільгоспвиробникам. Поки передбачено, що кредити надаватимуться до 31.05.2022. Строк кредитування – до 6 місяців.

В цілях отримання фінансування сільськогосподарським товаровиробником вважається підприємство або ФОП основною діяльністю якого є виробництво сільськогосподарської продукції та/або розведення, вирощування, вилов риби у внутрішніх водоймах та її переробка на власних чи орендованих потужностях, у тому числі власновиробленої сировини на давальницьких умовах, а також здійснення операцій з її постачання, причому в такій діяльності питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно. До сільськогосподарських товаровиробників також належать сімейні фермерські господарства, зареєстровані платниками єдиного податку четвертої групи.

275854473_1618546851844246_5467823468839139094_n

Мінюст дозволив окремі реєстраційні дії

Міністерство юстиції повідомило, що з’явилася можливість провести такі реєстраційні дії:

  • створення благодійних організацій та громадських формувань та внесення змін до відомостей про них;
  • зміна керівника юридичної особи у зв’язку з його смертю;
  • зміна місцезнаходження юридичної особи;
  • зміна КВЕДів ФОП;
  • припинення підприємницької діяльності ФОП.

Інші реєстраційні дії поки не доступні. Нагадуємо, що раніше Кабмін дозволив проводити реєстраційні дії без прив’язки до місця реєстрації підприємства або ФОП.

Спрощений порядок видачі ліцензій на перевезення небезпечних вантажів

Кабмін визначив тимчасовий спрощений порядок видачі ліцензій на перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом. Порядок діятиме протягом дії воєнного стану та 90 днів після його припинення.

Для отримання ліцензії достатньо подати до Укртрансбезпеки заяву до якої додати список власних, орендованих чи лізингових транспортних засобів.

Мінімальні вимоги до транспортних засобів:

  • спеціальне обладнання: противідкотні упори, засоби пожежогасіння, конуси із світловідбивною поверхнею, миготливі ліхтарі жовтого кольору з автономним живленням, знаки аварійної зупинки, жилети із світловідбивними елементами, переносні ліхтарі;
  • інформаційні таблички, що свідчать про перевезення небезпечного вантажу;
  • проведення медогляду водіїв.
275839208_5323258801089784_8998974388668288101_n

Спрощений порядок отримання окремих дозволів та ліцензій

Кабмін постановою №314 від 18.03.2022 фактично змінив порядок отримання окремих дозвільних документів.

Цією постановою передбачено, що замість отримання дозволів і ліцензій право на провадження господарської діяльності може набуватися суб’єктами господарювання на підставі подання до Міністерства економіки декларації про провадження господарської діяльності. Підприємства, які здійснюють охоронну діяльність, подають таку декларацію до Міністерства внутрішніх справ.

Декларацію можна подати через Дію, ЦНАП або надіслати поштою.

Підприємство, яке подало таку декларацію, зобов’язане протягом місяця після завершення воєнного стану звернутися за отриманням дозвільного документа у звичайному порядку. При цьому не потрібно припиняти господарську діяльність на період отримання дозвільного документа.

Такий спрощений порядок поширюється не на всі дозвільні документи. У додатку до постанови є цілий список виключень з яким ми рекомендуємо ознайомитися. Наприклад, у цьому списку є спецводокористування, транскордонне переміщення відходів, виконання підготовчих та будівельних робіт та ряд інших видів діяльності. Всі види діяльності, які є у списку, вимагають отримання дозвільних документів у звичайному порядку. При цьому строк видачі таких документів зупинений на період дії воєнного стану.

Також вказаною постановою Кабмін продовжив на період дії воєнного стану строк дії діючих ліцензій та інших документів дозвільного характеру.

275918931_1618548925177372_5896314629868886143_n

Воєнний стан продовжили

Президент України своїм Указом № 133/2022 від 14.03.2022 продовжив дію воєнного стану до 24.04.2022. Указ вже затверджений Верховною Радою України.

Нагадуємо, що в період дії воєнного стану можливі суттєві обмеження прав громадян. При цьому доцільність запровадження тих чи інших обмежень визначає військове командування централізовано або військові адміністрації на місцях.

Зміни у видачі ключів електронного підпису

Кабмін своєю Постановою № 300 від 17.03.2022 дозволив автоматично формувати нові сертифікати раніше засвідчених відкритих ключів для користувачів електронних довірчих послуг віддалено, без особистої присутності таких користувачів.

Це означає, що тим, у кого закінчився строк дії ключів, автоматично продовжать їх дію.

275843379_5200694279993619_3443093895952939947_n

Щоб завжди бути в курсі новин та корисних порад - слідкуйте за нами в соціальних мережах.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону