Перейти до вмісту

Перезавантаження БЕБ: що змінюється для українського бізнесу?

Бюро економічної безпеки (БЕБ), створене у 2021 році, мало стати потужним інструментом у боротьбі з економічною злочинністю. Проте, протягом двох років роботи, воно не виправдало сподівань, продемонструвавши низьку ефективність та численні скандали. Це стало причиною ініціювання законопроекту №10439, спрямованого на перезавантаження роботи Бюро.

20 червня 2024 року Верховна Рада ухвалила цей законопроект у другому читанні та в цілому. У разі підписання його Президентом, очікується, що він суттєво вплине на роботу БЕБ та його взаємодію з бізнесом.

Основні зміни, внесені законопроектом №10439

Зміни у вимогах та процедурі обрання директора БЕБ

Конкурс буде проводитися за участю 3 міжнародних експертів, визначених міжнародними партнерами України, та 3 членів Громадської ради при БЕБ. Термін повноважень директора БЕБ обмежено 5 роками з можливістю одного переобрання.

Директор БЕБ звільняється за тими ж підставами, що й директор НАБУ. За поданням Президента України; за поданням Кабінету Міністрів України згідно з висновком про порушення ним вимог законодавства; за власним бажанням.

Бюджет БЕБ буде затверджуватися Верховною Радою, але не залежатиме від Кабінету Міністрів.

Діяльність БЕБ буде жорстко контролюватися Радою громадського контролю. До складу Ради громадського контролю входять представники громадськості, бізнесу та експертного середовища. Рада громадського контролю матиме право проводити незалежні перевірки роботи БЕБ, давати рекомендації щодо її діяльності та звертатися до правоохоронних органів у разі виявлення порушень.

Вимоги до кандидатів на посаду директора БЕБ суттєво посилені. Кандидат повинен мати досвід роботи не менше 7 років у сфері протидії економічній злочинності або боротьби з корупцією. Кандидат повинен пройти спецперевірку, включаючи перевірку на доброчесність. Кандидат має володіти знаннями української та англійської мов.

Переатестація та оновлення кадрового складу БЕБ

Всі співробітники БЕБ, окрім керівного складу, мають пройти переатестацію протягом 6 місяців з дня набрання чинності цим законом. Переатестація буде проводитися комісією, до складу якої входять представники БЕБ, міжнародні експерти та члени Громадської ради при БЕБ.

Непрохідні переатестацію співробітники звільняються. Нові співробітники БЕБ обираються на конкурсній основі за прозорою процедурою.

Водночас, критерії оцінювання під час переатестації співробітників БЕБ відсутні, закон їх прямо не врегульовує, що несе ризики проходження атестації діючими працівнкиами, що явно не сприятиме оновленню складу БЕБ. Необхідно чітко визначити критерії оцінювання, методику проведення переатестації та забезпечити прозорість цього процесу.

Запровадження Офісу обмудсмена при БЕБ

Згідно з законопроектом №10439, при Бюро економічної безпеки (БЕБ) буде створено офіс омбудсмена. Його мета – захист прав та інтересів суб’єктів господарювання у їх взаємодії з БЕБ:

Омбудсмен матиме право розглядати скарги підприємців на дії або бездіяльність БЕБ, що, на їхню думку, порушують їхні права та законні інтереси. Омбудсмен зможе надавати суб’єктам господарювання консультації та рекомендації щодо захисту їхніх прав у спілкуванні з БЕБ.

Омбудсмен матиме право проводити моніторинг діяльності БЕБ та виявляти можливі порушення прав та інтересів підприємців. Омбудсмен зможе звертатися до керівництва БЕБ з вимогами про усунення виявлених порушень.

Для цього він матиме доступ до інформації про діяльність БЕБ, що не становить державної таємниці. Омбудсмен зможе публікувати звіти про свою роботу та надавати рекомендації щодо вдосконалення роботи БЕБ.

Омбудсмен при БЕБ буде призначатися Верховною Радою України за поданням Президента України. Термін повноважень омбудсмена складатиме 5 років.

Список добросовісних платників податків

Впроваджено механізм “білого списку” для добросовісних платників податків. Мета “білого списку” – стимулювати добросовісну сплату податків та зменшити тиск на бізнес. До “білого списку” потраплять платники податків, які протягом 3 років не мали порушень податкового законодавства. Це включає своєчасну сплату податків, подання звітності в установлені терміни, дотримання інших вимог податкового законодавства.

Платник податків не повинен бути задіяний у будь-яких сумнівних схемах оптимізації оподаткування, які мають на меті штучне зменшення податкових зобов’язань.

Суб’єкти господарювання, що знаходяться у “білому списку”, будуть звільнені від більшості планових перевірок БЕБ.

За ідею авторів проекту, “білий список” стане сигналом для інших платників податків про те, що держава цінує чесний бізнес та не буде на нього безпідставно тиснути.

Процедура включення до “білого списку”. Суб’єкт господарювання може подати заявку до БЕБ на включення до “білого списку”. БЕБ буде проводити перевірку інформації, наданої заявником. За результатами перевірки БЕБ прийме рішення про включення або невключення суб’єкта господарювання до “білого списку”.

Водночас, законопроект не чітко визначає механізми роботи “білого списку”. Можливо, вони будуть доуточнені згодом.

Висновки

Складно спрогнозувати, чи зміниться робота БЕБ насправді, і як діятимуть новообрані детективи та голова БЕБ, після стількох зауважень і недовіри суспільства до цього правоохоронного органу. Сподіваємось, що Завдяки цим змінам БЕБ стане більш ефективним та неупередженим у своїй роботі, що сприятиме покращенню інвестиційного клімату в Україні та розвитку бізнесу.

Оригінал статті опублікований на сайті Liga.Zakon.

 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону