Перейти до вмісту

БОРОТЬБА ЗА СВІЙ КОД УКТ ЗЕД

Читать статью на русском

П’ята стаття із серії публікацій «Класифікація товарів від А до Я»

У попередній статті ми говорили про те, як митниця перевіряє код товару, який визначив декларант, і як ця перевірка може закінчитися прийняттям класифікаційного рішення. Тепер з’ясуємо, як декларанту доводити свою правоту перед митними органами та як мінімізувати негативні наслідки зміни класифікації товару.


Які наслідки зміни коду товару?

Наслідки зміни коду, який заявив декларант, можуть бути дуже різними. Все залежить від товару, поведінки керівників підприємства та намірів співробітників митниці.

  1. Зміна ставки ввізного мита. Це найменш неприємне, що чекає декларанта після винесення класифікаційного рішення. Хоча інколи зміна ставки мита може бути доволі суттєвою і перекрити всю маржу від зовнішньоекономічної операції.

  2. Відмова у наданні розстрочення сплати ПДВ. Законодавство передбачає можливість надання розстрочення сплати ПДВ при імпорті певного обладнання. Надання розстрочки напряму залежить від класифікації цього обладнання. Тому зміна коду може вплинути на можливість використання такої пільги.

  3. Зміна заходів нетарифного регулювання. Потрібно буде отримати додаткові дозвільні документи чи пройти додаткові форми контролю. Інколи для отримання дозвільних документів потрібно надто багато часу або надто багато матеріальних ресурсів, що також може зробити зовнішньоекономічну операцію абсолютно нерентабельною.

  4. Ускладнена процедура митного оформлення. Наведемо приклад з власного досвіду. Підприємство імпортувало складне технологічне обладнання. Митниця класифікувала кожен вузол обладнання як окремий товар. Імпортер не міг задекларувати кожен вузол окремо через відсутність товаросупровідних документів на окремі деталі.

  5. Штраф і конфіскація товару. Часто після зміни коду товару співробітники митниці складають щодо декларанта протокол про порушення митних правил. На думку інспекторів, декларант умисно декларує товар за тим кодом, якому відповідає менша ставка мита. У такому випадку співробітники митниці складають щодо декларанта протокол за статтею 485 Митного кодексу, яка передбачає штраф у розмірі 300% недоборів митних платежів. Деякі інспектори ще «креативніші». Вони звинувачують декларанта у тому, що той заявив у декларації неточні відомості про товар, що і стало причиною для зміни коду товару. Тоді вони складають протокол за статтею 472 Митного кодексу, яка вже передбачає конфіскацію товару та штраф у розмірі вартості конфіскованого товару.

  6. Ліцензування зовнішньоекономічної діяльності. Це трапляється рідко, але окрім протоколу про порушення митних правил митниця може ще й надіслати Міністерству економічного розвитку і торгівлі України подання про застосування до імпортера спеціальної санкції – ліцензування зовнішньоекономічної діяльності. У разі застосування такої санкції підприємство змушене отримувати ліцензії на кожну поставку товарів та на кожну операцію з перерахування коштів на користь нерезидентів.


Що можна зробити до зміни коду товару?

Після подачі митної декларації можливості декларанта впливати на класифікацію товару дуже обмежені. Тому варто заздалегідь подбати про те, щоб опис товару у митній декларації та у всіх товаросупровідних документах підтверджував його класифікацію.

Якщо після подачі декларації митниця вимагає надати додаткові документи, то рекомендуємо надати якомога більше відомостей для підтвердження тих характеристик товару, які є визначальними для його класифікації.

Якщо митниця змінює код за результатами лабораторних досліджень, то подбайте про те, щоб у вас залишилися зразки товару для проведення альтернативної експертизи. У цьому може допомогти ТПП. Її спеціалісти можуть відібрати і опломбувати зразки. Тим самим за допомогою ТПП ви підтвердите той факт, що альтернативна експертиза проведена з використанням зразків товарів з тієї ж партії.


Чи можна оскаржити класифікаційне рішення?

Підприємство може оскаржити рішення про визначення коду товару до Державної фіскальної служби України або до суду.

Скарга чи позов?

Можна і не подавати скаргу до ДФС, а одразу звертатися до суду. Чи звертатися зі скаргою до ДФС, кожне підприємство вирішує самостійно. Хтось вважає це зайвою тратою часу і зусиль. Ми завжди рекомендуємо використовувати можливість такого оскарження, якщо це дозволяють часові рамки. Адже скарга до ДФС – це своєрідна репетиція перед судом. Більше того, як показує наша практика, розгляд скарги на класифікаційні рішення може закінчитися успішно.

Якщо у зв’язку зі зміною класифікації товару щодо вас склали протокол про порушення митних правил за статтею 472 Митного кодексу, то часу на скарги немає – звертайтесь якомога швидше до суду. Протоколи за цією статтею розглядає суд і він не буде чекати поки закінчиться процедура оскарження класифікаційного рішення.


Строк для оскарження класифікаційного рішення?

Підприємство може подати скаргу до ДФС протягом 1 місяця з дня коли воно отримало класифікаційне рішення.

Строк для подачі позову до суду значно більший – 6 місяців.


Коли варто оскаржувати класифікаційне рішення?

Оскарження рішення про визначення коду складний та ресурсовитратний процес. У більшості випадків для того, щоб підтвердити правильність класифікації, потрібно проводити судові експертизи. Це довго та інколи дорого. Ці та інші фактори часто стримують підприємців від спорів з митницею.

У той же час варто врахувати:

  1. Частоту та об’єми поставок. Коли зміна коду товару призводить до збільшення ставки мита на декілька відсотків, то сума додатково сплачених митних платежів виглядатиме не дуже значною. Але якщо підприємство імпортує цей товар постійно і у великих кількостях, то загальна різниця у сумах платежів буде відчутною.

  2. Наявність компаній партерів. Рішення про класифікацію товару впливає не тільки на одного імпортера, а на всі підприємства, які ввозять цей товар. Тому деколи витрати на оскарження класифікаційного рішення можна розділити з компаніями-партнерами, які також зацікавлені у нижчій ставці мита.

  3. Загрозу накладення штрафів та конфіскації товарів. Якщо одночасно зі зміною коду товару митниця складає протокол про порушення митних правил, то потрібно розуміти, що без оскарження класифікаційного рішення важко ефективно захиститися від санкцій за таким протоколом.


Що робити, коли митниця одночасно зі зміною коду складає протокол про порушення митних правил?

Не радимо чекати поки митниця почне складати протокол. Як тільки стає зрозуміло, що митниця має намір змінити код вашого товару, то робіть усе можливе, щоб випустити його у вільний обіг.

Декларант має право випустити товар у вільний обіг за тимчасовою митною декларацією ще до прийняття рішення про визначення коду товару. У такому випадку доведеться сплатити митні платежі за найвищою ставкою мита з тих, під які може підпасти товар внаслідок зміни його класифікації. Однак це набагато краще, ніж втратити товар у справі про порушення митних правил у зв’язку зі зміною коду товару.

Якщо підприємству пощастить і митниця не змінить код товару, або зміна коду не призведе до збільшення ставки мита, то зайво сплачені платежі можна повернути. Якщо ж підприємство буде чекати, поки митниця вирішить змінювати чи не змінювати код, то одночасно зі зміною коду можна отримати протокол про порушення митних правил за статтею 472 Митного кодексу України. У такому випадку товар вдасться забрати тільки після рішення суду у справі про порушення митних правил.

Оригінал статті опублікований у Інтернет-виданні Logist.FM

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 11 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...

Якщо у вас виникли проблеми з класифікацією товару, митниця змінила ваш код товару, затримала товар чи погрожує протоколом про порушення митних правил, ви завжди можете звернутися до нас за допомогою

Позначки:
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону