Перейти до вмісту

Як новий закон про мову вплине на порядок маркування товарів?

 

Упродовж довгих років після набуття незалежності Україною використання державної мови ніяк не було врегульовано. 28 лютого 2018 року Конституційний Суд визнав Закон України «Про засади державної мовної політики», проект якого доопрацьовувався з 2012 року, таким, що не відповідає Конституції.

25 квітня 2019 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» (далі — Закон). Набув  він чинності  16.07.2019, а окремі положення набудуть  через 3 роки.

У ЗМІ вже з’явилася велика кількість новин про те, що новий Закон суттєво вплине на всі сфери суспільних відносин, у тому числі на порядок маркування продукції та технічну документацію підприємств. Вважаємо за необхідне детальніше розібратися, чи це дійсно так.


 Положення щодо маркування продукції

Що стосується маркування нехарчової продукції, то тут у законодавстві завжди існувала прогалина, а в новому Законі є тільки загальне положення, яке передбачає надання споживачам інформації про вироби (товари), роботи чи послуги державною мовою. Це положення починає діяти в січні 2021 року

Значно краща ситуація з регулювання маркування харчової продукці.

Важливо

Незалежно від положень нового Закону, 06 серпня 2019 року набув чинності Закон України «Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів», який встановлює, що інформація про харчові продукти надається державною мовою, а маркування харчових продуктів, призначених для експорту, здійснюється згідно з умовами відповідної експортної угоди.

Крім цього, існує спеціальний Технічний регламент щодо правил маркування харчових продуктів, вимоги якого поширюються на маркування (етикетування) розфасованих продуктів харчування, що реалізуються кінцевому споживачеві через оптову або роздрібну торговельну мережу, а також закладам ресторанного господарства (ресторанам, їдальням, лікарням та іншим аналогічним закладам). Положення цього регламенту передбачають, що маркування харчових продуктів виконується українською мовою, а в разі необхідності додатково може бути нанесене іншими мовами.

Паралельно із зазначеними нормативними актами на території України діє Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», яким встановлено, що всі харчові продукти, які перебувають в обігу на території України, повинні маркуватися державною мовою.

 

Важливо 
За порушення порядку маркування харчової продукції вже зараз встановлено відповідальність — штраф у розмірі від 3 до 5 мінімальних заробітних плат (на сьогодні це від 12 519 до 20 865 грн). Законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної» передбачено штраф у розмірі від 3 400 до 5 100 грн або попередження. Як бачимо, різниця колосальна.

Таким чином, маркування харчової продукції було законодавчо врегульовано і раніше, а мовний закон ніяким чином не змінив цей порядок.

Довідка

Відповідно до положень Закону, з липня 2020 року виготовлення технічної, проектної документації відповідно до договору, стороною якого є підприємство державної форми власності, має здійснюватися державною мовою.

Крім цього, технічна та проектна документація буде затверджуватися органами державної влади, органами місцевого самоврядування за умови, що вона виготовлена державною мовою.

Як бачимо, нововведення, які стосуються мови технічної документації, є суттєвими в контексті взаємодії в державними органами. 

Що ж до внутрішньої документації підприємств, то тут положення Закону неоднозначні та потребують роз’яснень. 

У законі йдеться про те, що зареєстровані в Україні юридичні особи ухвалюють рішення державною мовою, але які саме рішення юридичних осіб мають увалюватися державною мовою, не зрозуміло. Оскільки це положення набуває чинності тільки через рік, то, можливо, до того часу вже будемо мати офіційне роз’яснення від державних органів.

За порушення вимог закону щодо застосування державної мови у технічній і проектній документації встановлено адміністративну відповідальність – штраф у розмірі від 3 400 до 5 100 грн або попередження. 

Всі положення Закону, що стосуються відповідальності за порушення порядку застосування державної мови, починають діяти тільки через 3 роки.

Таким чином, Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» справді впливає на деякі правовідносини у сфері надання інформації споживачам про продукцію та послуги, а також оформлення технічної документації виробників, але ці зміни не є суттєвими, а більшість почнуть діяти ще не скоро.

Ксенія Захарова, юрист юридичної фірми Bargen

Стаття опублікована у  журналі “Управління якістю” №7 2019

 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону