Перейти до вмісту

Чи варто укладати корпоративний договір?

Статтю підготували партнер ЮФ Bargen Святослав Бартош та адвокат Алла Мельніченко

Не так давно поняття «корпоративний договір» з’явилося в українському законодавстві. Це дало змогу власникам бізнесів врегулювати відносини між собою і перенести так звані «джентельменські угоди» у законну площину.

Про можливості, які дає корпоративний договір власникам бізнесу, ми й поговоримо у цій статті.

Що таке корпоративний договір?

Фактично це договір між учасниками ТОВ про порядок ведення ними бізнесу. Юридично – це договір у якому учасники визначають як вони голосуватимуть за те чи інше рішення загальних зборів і як вони будуть діяти у різних ситуаціях, які можуть виникнути у процесі ведення бізнесу. Далі розкажемо детальніше і з прикладами.

Обов’язково врахуйте, що це договір саме між учасниками і він буде стосуватися їхніх прав і обов’язків, саме як учасників ТОВ.

Що це означає?

Стороною такого договору не може бути інвестор чи інша особа, яка фактично володіє бізнесом, але юридично не є учасником ТОВ.

Також стороною корпоративного договору не може бути директор ТОВ. Тобто у корпоративному договорі не можна прямо визначити якісь правила поведінки директора ТОВ чи якісь його додаткові обов’язки.

Що можна врегулювати у корпоративному договорі?

Закон майже не обмежує учасників у виборі тих питань, які вони можуть врегулювати у корпоративному договорі. Це може бути:

  • порядок призначення та звільнення директора підприємства чи кількох директорів. Учасники можуть узгодити між собою вимоги до кандидатури директора. Можна передбачити, що один з учасників має право вибирати кандидатуру виконавчого директора, а інший – фінансового. Також можна узгодити коли директор обов’язково буде звільнений;
  • розмежування сфер впливу між учасниками. У договорі можна закріпити вирішальне право голосу з тих чи інших питань за кимось одним із учасників. Можна визначити функціонал кожного з учасників у веденні бізнесу – хтось шукає фінанси, хтось є «обличчям» компанії і відповідає за публічність, хтось організовує виробничі процеси і т.п.;
  • алгоритми вирішення учасниками спірних питань;
  • періодичність та порядок виплати дивідендів;
  • порядок виходу учасників з бізнесу;
  • випадки і умови продажу своєї частки кожним із учасників;
  • відповідальність учасників за порушення своїх зобов’язань.

З останнім пунктом потрібно бути особливо обережним. Ось один з прикладів, коли учасник не достатньо серйозно підійшов до укладення корпоративного договору:

Учасник 1 та Учасник 2 володіли рівними частками у декількох спільних підприємствах, які входили у мережу розважальних закладів.

Учасники уклали корпоративний договір стосовно цих підприємств. У договорі вони узгодили порядок і строки викупу одним із учасників частки іншого учасника. Протягом певного періоду Учасник 1 має своїми коштами погасити частину кредиторської заборгованості за запозиченнями Учасника 2, які той брав на розвиток бізнесу. Також Учасник 1 мав до певної дати сплатити Учаснику 2 залишок від вартості його частки. Після цього Учасник 2 мав продати Учаснику 1 свою частку за номінальною вартістю.

Однак, найцікавіше було те, що учасники у договорі узгодили, що якщо Учасник 1 не проведе розрахунки у визначені строки, то Учасник 2 отримує право на частку Учасника 1 в рахунок погашення заборгованості.

Щоб забезпечити переоформлення часток учасники видали безвідкличні довіреності. Це довіреність, за якою той, на кого вона видана, може укласти договір купівлі-продажу частки навіть без участі самого учасника.

Сталося саме так, як сторони передбачили у договорі. Учасник 1 не сплатив кошти в погоджений строк. Учасник 2 оформив договір купівлі-продажу часток у всіх підприємствах і отримав абсолютно безкоштовно контроль над всією групою компаній.

Учасник 1 пробував ще потім визнавати договір недійсним у суді, але суд підтвердив, що такі умови договору є цілком законними (рішення Господарського суду Одеської області від 28.11.2019).

Цей приклад показує, що до укладення корпоративних договорів слід підходити зважено. Необдуманий пунктик договору і замість того, щоб уникнути конфліктів у процесі ведення спільного бізнесу, ви можете взагалі залишитись без бізнесу.

Що можна врегулювати у корпоративному договорі?

Конфіденційність. Чи не найбільшою перевагою корпоративних договорів є їх конфіденційність. Умови корпоративного договору відомі лише сторонам таких договорів, на відміну від положень статуту, які є відкритими.

Можливість зафіксувати домовленості у документі, який матиме юридичну силу. У статуті учасники не завжди можуть викласти усі свої домовленості, досягнуті при створенні підприємства. Крім того, якщо такі домовленості у подальшому змінюються, кожного разу вносити зміни до статуту незручно. Корпоративний договір можна укласти у будь-який момент, доповнити його чи розірвати. Про це знатимуть тільки учасники.

Що можна врегулювати у корпоративному договорі?

Сторонами можуть бути лише учасники. У наших реаліях не всі власники бізнесу готові офіційно оформити свій статус учасника ТОВ. Для таких «таємних власників» корпоративний договір недоступний.

Обмежені варіанти відповідальності за порушення умов договору. У корпоративному договорі можна передбачити обов’язок учасника голосувати за ті чи інші рішення на загальних зборах. Проте немає дієвого механізму для того щоб змусити учасника дотримуватися цього обов’язку. Дієва міра відповідальності – це обов’язковий продаж частки учасника. Тільки ж не за кожне дрібне порушення доцільно встановлювати таку жорстку відповідальність.

Висновки

Можливість укладати корпоративні договори може значно покращити відносини між бізнес-партнерами, запобігти виникненню конфліктних ситуацій або ж не допустити блокування діяльності підприємства через відсутність єдиної позиції між власниками.

Водночас до укладення таких договорів слід підходити обдумано. Недостатня увага до положень корпоративного договору може призвести до втрати бізнесу кимось з учасників. Довірте роботу над такими договорами професіоналам.

 

Якщо вам потрібна консультація щодо розробки корпоративного договору, звертайтеся до нас за допомогою
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 11 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону