Перейти до вмісту

Чи буде Держпраці проводити перевірки?

В кінці червня цього року на сайті Державної служби України з питань праці зявилося оголошення про те, що інспектори Держпраці відновлюють контроль за дотриманням прав працівників. Які перевірки будуть проводити детальніше розповім у цій статті.

Що відбувалося з перевірками Держпраці?

З початку запровадження воєнного стану держава обмежила можливість контролюючих органів проводити перевірки. Не виключенням стала і Державна служба України з питань праці, до повноважень якої насамперед було віднесено проведення перевірок на предмет незадекларованих працівників, охорони праці та ін.

Проведення перевірок було обмежено постановою КМУ від 13.03.2022 р. № 303. Разом з тим, ця постанова передбачала можливість проведення позапланових перевірок за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави. Такі перевірки можуть бути дозволені на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Слід зазначити, що в липні 2022 року також було доповнено Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та передбачено можливість проведення позапланових перевірок Держпраці з питань:

  • оформлення трудових відносин;
  • законності припинення трудових договорів;
  • дотримання вимог Закону України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”.

Наказом  Міністерства економіки України від 16.06.2023 № 5782  Держпраці дозволено проводити позапланові перевірки з підстав визначених абзацами п’ятим, восьмим та дев’ятим частини першої статті 6 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” (Закон № 877).

Тобто на сьогодні Держпраці дійсно може проводити перевірки у вищевказаних сферах, зокрема і щодо незадекларованої праці.

Які підстави для проведення перевірки зараз?

Порядок проведення перевірок визначений Законом №877. Враховуючи вже згадувані нормативно-правові акти, підставами для проведення позапланових перевірок є:

  • звернення працівників про порушення їх трудових прав;
  • доручення Прем’єр-міністра України, зокрема, щодо дотримання строків виплати заробітної плати;
  • настання нещасного випадку на виробництві.

Слід зазначити, що така підстава як звернення працівника є найбільш поширеною. З досвіду такі звернення досить часто були безпідставними та слугували лише формальними причинами для Держпраці прийти та перевірити бізнес.

Важливим нюансом перевірки за зверненням працівника є те, що така перевірка проводиться інспекторами територіального органу, проте перевірка має бути погоджена саме центральним органом – Держпраці. Копія такого погодження має бути надана перед початком перевірки.

Не менш важливим моментом є те, що під час проведення такої перевірки з’ясовуються лише ті питання, які стали підставою для такої перевірки. Хоча на практиці інспектори часто виходять за межі своїх повноважень та перевіряють і інші питання, які не входять до предмету перевірки.

Які документи мають бути в інспектора?

Перед допуском інспектора праці до перевірки необхідно перевірити його службове посвідчення, яке має відповідати формі, визначеній в наказі Мінекономрозвитку від 11.11.2020  № 2305.

Крім посвідчення, інспектор праці має надати копію направлення на проведення перевірки, підписаного керівником територіального органу або його заступником. Детальні вимоги до направлення визначені в ч. 3 ст. 7 Закону № 877. Слід зазначити, що в направленні мають бути вказані ПІБ інспекторів праці, які прийшли до вас на перевірку.

Як вже зазначали раніше, у випадку проведення перевірки з підстави звернення працівника, в інспектора обов’язково має бути погодження Держпраці.

Що зі штрафами?

Статтею  265 Кодексу законів про працю України  передбачено штрафи за порушення законодавства про працю. Так, наприклад, за одного неоформленого працівника штраф складає 67 000 грн, а за недопуск інспектора праці до перевірки  з питань виявлення неоформлених працівників – 107 200 грн.

Разом з тим, у період дії воєнного стану, у разі виконання приписів інспектора праці штрафи не застосовуються. Тобто, після перевірки інспектор праці виносить припис, яким, наприклад, зобов’язує оформити тих чи інших працівників. Якщо припис не виконується, тоді може бути застосовний штраф.

Як бачимо, перевірки Держпраці з багатьох питань дійсно відновлюються. Разом з тим, раніше правила проведення позапланових перевірок цього органу були визначені Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.

Вказаний порядок давав інспекторам праці дуже широкі повноваження, що призводило до зловживань та тиску на бізнес. Цей Порядок був скасований судом. Тому, на сьогодні інспектори мають діяти відповідно до закону № 877 та дотримуватися усіх норм, встановлених цим законом, які стосуються порядку призначення перевірок, а також підстав та документів для допуску до такої перевірки.

 Статтю підготовлено для Асоціації «Ягідництво України»

 

Якщо ж Держпраці вирішили накласти штраф за неоформлених працівників – ви завжди можете звернутись за допомогою до наших спеціалістів. Залишайте номер і ми зателефонуємо.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону