Перейти до вмісту

Новий Закон про мобілізацію: що очікувати бізнесу?

16.04.2024 Президент України підписав Закон України від 11.04.2024 №3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку».

Оновлені правила мобілізації не оминули і бізнес. Що нового передбачає мобілізаційний закон та чи вплинуть суттєво на підприємства такі зміни розглянемо більш детально у цій статті.

  1. Обов’язки підприємств щодо мобілізаційної підготовки і мобілізації

З набранням чинності новим Законом компанії будуть відповідальні не лише за своєчасне прибуття працівників до військових частин, збірних пунктів ТЦК, а й за своєчасне оповіщення.

Виконання такого обов’язку буде відбуватися за допомогою інформаційних та організаційно-технічних заходів компанії, витрати на здійснення яких підприємство зможе компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

У чому саме полягатимуть вказані заходи та як компаніям доведеться здійснювати оповіщення своїх працівників та їх прибуття – наразі питання залишається відкритим.

За новим законом порядок своєчасного оповіщення та прибуття військовозобов’язаних буде визначено, зокрема, у порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період. Вказаний порядок найближчим часом має бути затверджений Кабінетом Міністрів України.

  1. Бронювання військовозобов’язаних

Певні зміни очікують і ст.25 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Законодавець прибрав як окремий пункт п.3 ст.25 – бронювання працівників на підприємствах, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань.

Водночас, за новою редакцією п.4 ст.25 Закону бронюванню підлягатимуть працівники на підприємствах, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

З набранням чинності новим Законом підприємства, визнані критично важливими, додатково матимуть змогу бронювати не тільки працівників, а й кінцевих бенефіціарних власників, які не є працівниками компанії.

Важливо! Відтепер відстрочку заброньованим працівникам підприємство буде додатково оформлювати за власним місцезнаходженням – в районному (міському) ТЦК, на території якого розміщене підприємство.  

Відтак, заброньовані за підприємством працівники зможуть отримати відстрочку від призову лише у разі їх постановки на спеціальний військовий облік.

Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств критично важливими, а також порядок бронювання військовозобов’язаних наразі залишаються незмінними. Втім, не виключення, що постанови КМУ все ж таки будуть переглядатися.

Оновленим законом КМУ надається 3 місяці (майже до кінця липня 2024 року) переглянути порядок бронювання військовозобов’язаних з урахуванням вимог цього Закону та прийняти відповідні нормативно-правові акти.

  1. Військово-транспортний обов’язок

З набранням чинності новим Законом підприємства не зможуть у повній мірі розпоряджатися власними транспортними засобами, що призначені для доукомплектування ЗСУ, інших військових формувань в особливий період та перебувають на військовому обліку в ТЦК.

Компаніям, зокрема, заборонятиметься:

  • виїжджати на такому ТЗ закордон та до інших областей;
  • продавати, дарувати, здавати в оренду (лізинг) ТЗ юридичним особам або громадянам;
  • надавати ТЗ як предмет застави для виконання зобов’язань за кредитним договорами перед банківською установою.

Нові обмеження не стосуються тих транспортних засобів, що були здані в оренду (лізинг) чи надані як предмет застави до дня опублікування нового закону – до 17.04.2024.

Важливо! Виїзд до інших областей на ТЗ, що перебуває на військовому обліку, можливий тільки за умови попереднього інформування підприємством ТЦК про місце перебування такого ТЗ. Строк виїзду – не більше одного місяця.  

Щодо обов’язку компанії в разі мобілізації доставляти ТЗ на збірні пункти ТЦК. Раніше такий обов’язок виконувався згідно з мобілізаційними завданнями (замовленням). 

За оновленими правилами доставка підприємствами ТЗ на збірні пункти в разі мобілізації, буде здійснюватися на підставі отриманих від голови місцевої державної адміністрації часткових нарядів. Це нові розпорядчі документи, які будуть встановлювати для керівників підприємств завдання з передачі ЗСУ, іншим військовим формуванням визначених ТЗ, та строки їх передачі.

  1. Відповідальність за порушення мобілізаційного закону

Як і раніше, керівник та (або) посадові особи підприємства, винні в порушенні правил військового обліку, взяття на військовий облік, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, прибуття за викликом до ТЦК, несуть відповідальність згідно із законом.

Незважаючи на прийняті зміни, штрафи за порушення підприємствами законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст.210-1 КУпАП) не змінились та наразі залишаються на рівні від 5100 до 8500 грн.

Тим не менш, в Україні планується посилити відповідальність за ст.210-1 КУпАП.

10.04.2024 ВРУ підтримала в першому читанні законопроект №10379 від 25.12.2023, згідно із яким оновлені розміри штрафу в особливий період будуть в рази відчутнішими для бізнесу – від 153 000 до 204 000 грн.

Новий мобілізаційний закон запрацює з 18.05.2024, за виключенням положень про військово-транспортний обов’язок. Ці зміни наберуть чинності лише через 8 місяців – 18.12.2024.

Як бачимо, новий закон №3633-IX вніс чимало корективів в і так доволі складну процедуру мобілізаційної підготовки та мобілізації. Тому якщо у вас залишились будь-які питання щодо оновлених правил, звертайтесь за допомогою до нашої юридичної компанії, щоб отримати ґрунтовну консультацію.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону