Перейти до вмісту

Як стягнути заборгованість з контрагента?

Продаж товарів “в борг” є поширеною практикою серед підприємців. Товар продавця не припадає пилом на складі, а покупець отримує можливість зібрати кошти для розрахунку за такий товар. В результаті кожна із сторін залишається задоволеною та отримує свій прибуток. Однак, у таку ідилію завжди може втрутитись невдалий менеджмент покупця, фінансова криза, епідемія тощо. І замість грошей продавець отримує численні обіцянки по телефону.

Якщо ви потрапили в таку ситуацію, варто бути до неї готовим. Тому розбираємо основні кроки на шляху до стягнення заборгованості з боржника. 

Загалом весь процес варто розділити на три етапи:

 1. Досудовий. 
 2. Судовий.
 3. Виконання судового рішення.

Розглянемо кожен з них більш детально.

Досудовий етап

Найперше, що потрібно зробити, якщо контрагент не погашає борг – перевірити та зібрати документи, які підтверджують заборгованість. Нерідко на етапі подачі документів до суду виявляється, що накладні не підписані або в них вказана менша кількість товару, яку дійсно забрав покупець. 

Перевірте, чи всі документи у вас в наявності. Якщо контрагент не повернув накладну або акт –  зв’яжіться з ним. Забрати документи у покупця легше на цьому етапі, ніж після обміну письмовими претензіями. 

Зібравши всі документи, напишіть або зателефонуйте директору  або власнику компанії-боржника. Не варто забувати про людський фактор у таких процесах: менеджер або бухгалтер відповідальний за оплату міг піти у відпустку та не передав  документи на оплату. На жаль, ніхто не застрахований від таких непорозумінь. В свою чергу, якщо розмова з директором не принесе результату – переходьте до наступних кроків.

Підготовка та направлення претензії. Стандартна процедура направлення претензії передбачена Господарським кодексом України. Вона не є обов’язковою, однак так ви формалізуєте вимоги. У претензії потрібно вказати вимоги, а також розрахунок заборгованості. Варто також розрахувати штрафні санкції, якщо вони передбачені договором. Також рекомендуємо попередити боржника про можливість судового розгляду спору та додаткових витрат, які будуть покладені на нього: судовий збір, судові витрати тощо. Бажано залучити адвоката та направити претензію від його імені. Такий крок підкреслить серйозність намірів та схилить боржника до вірного рішення.

Для деяких боржників такого попереджувального знаку достатньо. Передбачаючи подальший програш у суді, вони погоджуються оплатити заборгованість. 

Якщо ж і після претензії позиція боржника не змінилась, то потрібно переходити до судового етапу.

Судовий етап

Головна мета судового етапу – отримати документ, який дозволить примусово стягнути заборгованість. Такий документ буде оформлено у вигляді судового рішення.

Але судовий процес може бути тривалим та дорогим. Тому перед зверненням до суду потрібно раціонально підійти до цього питання. Інакше ризикуєте отримати судове рішення, що ніколи не буде виконано або додаткові витрати, що не співмірні реальній заборгованості контрагента. 

Отже, перед зверненням до суду потрібно щонайменше:

і. Перевірити контрагента.

Розуміючи, що судове рішення буде за вами, боржники вдаються до неетичних прийомів, уникаючи відповідальності. 

До таких прийомів належать: зміна місцезнаходження та директора, виведення активів, ліквідація тощо. Результатом описаних дій стає неможливість стягнення заборгованості з компанії-боржника. 

Щоб уникнути такої ситуації, перед зверненням до суду необхідно перевірити боржника. Інформацію про зміну місцезнаходження, директора, початок ліквідації можна отримати з відкритих джерел: ЄДР, Кабінет електронних сервісів. Також, щоб перевірити чи компанія далі працює можна зв’язатись з відділом продажу боржника або його контрагентами. 

Нормальна робота компанії-боржника збільшить шанси на стягнення боргу. І навпаки, підозрілі зміни можуть бути сигналом, що до суду звертатись вже недоцільно. 

іі. Обрати спосіб звернення до суду

Ви можете звернутись до суду із заявою про видачу судового наказу або із позовною заявою. Заява про видачу судового наказу розглядається в порядку наказного провадження, позовна заява – в порядку спрощеного або загального позовного провадження. 

Наказне провадження

 

переваги

недоліки

 • Судовий збір за подання заяви становить 227 грн. 
 • Суд скасовує судовий наказ за наявності спору щодо заборгованості. Наприклад: покупець заявить, що товар неякісний і він не повинен оплачувати частину або, що він цей товар не отримував і в накладних не його підпис. 
 • Суд розглядає заяву про видачу судового наказу протягом п’яти днів з дня її надходження.
 • Необхідна наявність письмового договору підписаного сторонами. Суди в основному відмовляють у задоволенні, якщо діяв публічний договір або договір приєднання.
 
 • Обмеження по сумі заборгованості – до 227 000 грн.

 

Позовне провадження.

переваги

недоліки

 • Розгляд справ за відсутності письмового договору.
 • Мінімальний строк розгляду 60 днів у спрощеному та 90 днів у загальному провадженні.
 • Можливість виправити недоліки в позовній заяві, надати додаткові пояснення щодо всіх питань.
 • Судовий збір від 2270 грн. до  794000 грн. 
 • Без обмежень по ціні позову.
 

 

В залежності від обставин той або інший варіант є більш доцільним. 

Наказне провадження підходить, коли між сторонами немає спору або боржник визнає заборгованість але відмовляється платити. Також за судовим наказом варто звертатись лише в тих випадках, коли немає жодних суперечностей в документах і боржник не зможе скасувати судовий наказ, вигадавши надуманий спір.

Зі свого боку, позовну заяву потрібно подавати, якщо є зустрічні вимоги або претензії від боржника. Або між сторонами були постійні поставки та оплати і наявність заборгованості не така очевидна. У таких випадках суду потрібно оцінити всі докази і, можливо, надати додаткові пояснення від сторін.

Етап виконання судового рішення

Після набрання судового рішення законної сили є два варіанти  виконання рішення: добровільний або примусовий. 

Перед тим як звернутись до примусового виконання рішення варто зв’язатись із боржником та ще раз запропонувати погасити борг. Деякі боржники не бажаючи отримати додаткові витрати та ризики, пов’язані із примусовим виконанням рішення погоджуються на такий варіант.

Якщо боржник не виконує рішення добровільно, потрібно звернутися до суду із заявою про видачу виконавчого листа та після його отримання, звернутись із заявою до державної виконавчої служби або приватного виконавця. 

За загальним правилом виконавчий документ та заява про примусове виконання рішення подається за місцезнаходженням або місцем проживання боржника. Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня отримання виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. 

Зверніть увагу, що примусове виконання рішень приватними і державними виконавцями відрізняється між собою. 

Відкриття провадження в державного виконавця буде безкоштовним. Незалежно від суми стягнутих коштів, боржник зобов’язаний буде сплатити виконавчий збір у розмірі 10% від суми заборгованості. Але за таку економію ви можете заплатите тим, що виконавець не спішитиме проводити виконавчі дії, що доведеться виправляти скаргами до його керівництва або навіть суду.

Якщо говорити про виконання рішення у приватного виконавця, то тут ситуація інша. Приватний виконавець особисто зацікавлений в позитивному результаті, а тому робитиме все необхідне у найкоротші строки. При цьому 10% від стягнутої суми будуть сплачені як основна винагорода виконавцю. Однак угодою з приватним виконавцем може передбачатись авансування витрат виконавчого провадження та додаткова винагорода, яка вже оплачується стягувачем.

Замість висновку

На жаль, ніхто не володіє рецептом, який би завжди допомагав стягнути борг з недобросовісного контрагента. Однак, дотримання цих простих рекомендацій допоможе уникнути помилок та збільшить шанси на позитивний результат.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 21 середня: 4,71 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону