Перейти до вмісту

Хто має право не подавати декларацію до НАЗК?

Сьогодні антикорупційне законодавство визначає певне коло осіб, які зобов’язані щорічно подавати декларацію про доходи та повідомляти про зміни у майновому стані.

Конкретний перелік суб’єктів декларування визначає Закон України «Про запобігання корупції». Однак раніше НАЗК через роз’яснення значно розширило визначений законом перелік, розтлумачивши поняття «посадових осіб юридичних осіб публічного права» на свою користь так, щоб охопити якомога більше коло осіб – від завідуючих ательє до виконробів та бригадирів.

Які ризики неусть справи про корупційні адміністративні правопорушення для суб’єктів декларування? 

Водночас Закон України «Про запобігання корупції» містить виключення, які дозволяють певній категорії осіб не подавати декларації взагалі. Однак будь-яких роз’яснень на цю тему НАЗК не публікує, тож враховуючи актуальність теми та часті запити клієнтів щодо законної можливості не подавати декларацію, спробуємо розібратись у ситуації. 

Якщо вам потрібна консультація або професійний захист у справі про корупційне адміністартивне правопорушення, звертайтеся до нас за допомогою

 

Закон України «Про запобігання корупції» надає право не подавати декларацію та не поширюється на:

 1. Посадових осіб закладів, установ та організацій, які здійснюють основну діяльність у сфері:
 • соціального обслуговування населення, соціальної та професійної реабілітації осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю;
 • соціального захисту ветеранів війни та учасників антитерористичної операції;
 • здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;
 • охорони здоров’я;
 • освіти, науки, культури, мистецтв, відновлення та збереження національної пам’яті,
 • фізичної культури, спорту, національно-патріотичного виховання;

2. Військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу,

3. Військових посадових осіб з числа військовослужбовців військової служби за контрактом осіб рядового складу, військової служби за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, військовослужбовців молодшого офіцерського складу військової служби за контрактом осіб офіцерського складу.

У цьому переліку також є виключення, тобто вказівка на категорії осіб, які мають подавати декларації у загальному порядку. 

 • Керівники закладів охорони здоров’я центрального, обласного, районного, міського (міст обласного значення, міст Києва та Севастополя) рівня
 • керівники вищих навчальних закладів та їх заступники
 • президенти Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, перші віце-президенти, віце-президенти та головні учені секретарів Національної академії наук України та національних галузевих академій наук, інші члени Президії Національної академії наук України та президій національних галузевих академій наук, обраних загальними зборами Національної академії наук України та національних галузевих академій наук відповідно
 • керівники науково-дослідних інститутів та інших наукових установ
 • військовослужбовці, які проходять військову службу у військових комісаріатах

Аналіз реєстру декларацій свідчить про те, що багато посадовців не знають про передбачену законом можливість не подавати декларацію, а деякі просто страхуються від можливої реакції НАЗК та притягнення до відповідальності.

Захист у справах про корупціні правопорушення

Як визначити, чи потрібно подавати декларацію?

 1. Визначіть, чи є ви посадовою особою закладу, установи чи організації, яка здійснює діяльність у сфері, що входить до вказаного вище переліку виключень. Детальніше про визначення посадової особи можна дізнатись з роз’яснень НАЗК.
 2. Визначіть, чи є така діяльність основною для вашої установи. Перевірити можливо на сайті Мінюсту, ввіши код ЄДРПОУ організації. У переліку видів діяльності юридичної особи буде виділено основний вид. 
 3. Отримайте роз’яснення НАЗК щодо відсутності потреби у поданні декларації.

Останній крок надзвичайно важливий, оскільки ви зможете використати такий лист-роз’яснення НАЗК випадку складання протоколу про адміністративне корупційне правопорушення органом поліції.  

Для того, щоб отримати роз’яснення, рекомендую звернутись до НАЗК та надати детальні обґрунтування, чому саме ваша посада підпадає під виключення. Якщо ваші аргументи переконливі, ви отримаєте відповідь про те, що ваша посада підпадає під виключення.

Для прикладу, ми отримали роз’яснення щодо права не подавати декларацію для посадових осіб одного з державних підприємств, яке здійснює діяльність у сфері науки. Хоча до отримання такої відповіді посадовці підприємства щорічно подавали декларацію.

Хоча у відповіді НАЗК зазначає, що лист містить рекомендаційний характер, це буде вагомим доказом на випадок оскарження протоколу у суді.  

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 7 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Позначки:
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону