Перейти до вмісту

Чи перевірятимуть бізнес під час карантину?

17.03.2020 Верховна Рада України прийняла Закон №533-IX із довгою назвою «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

18.03.2020 він вже набрав чинності.

Це один із декількох законів, які покликані підтримати бізнес на період запровадження обмежувальних заходів для боротьби з поширенням COVID-19.

Одна частина закону присвячена звільненню від сплати деяких податків та зборів, а інша – запровадженню обмежень на проведення перевірок.

Обмеження на проведення перевірок також розіб’ємо на два блоки.

Податкові перевірки:

 1. Заборонено проводити документальні та фактичні перевірки з 18.03.2020 до 31.05.2020. Виключення: документальні позапланові перевірки відшкодування ПДВ та камеральні перевірки.
 2. Перевірки, які були заплановані на період між 18.03.2020 до 31.05.2020 переносяться. Новий графік перевірок ДПС України повинна опублікувати до 30.03.2020.
 3. Розпочаті перевірки зупиняються до 31.05.2020. Додаткових рішень для такого зупинення не потрібно.
 4. Перевірки нарахування та сплати ЄСВ забороняються до 18.05.2020.

Перевірки інших органів:

Варто звернути увагу на те, що в Законі відсутні будь-які заборони на проведення позапланових перевірок. У яких випадках можуть проводитися позапланові перевірки ви можете прочитати у нашій статті «Перевірки контролюючих органів. Що потрібно знати?» 

Натомість, до 31 травня 2020 року забороняється проводити планові перевірки. Проте і тут є певні виключення. Дозволено перевіряти:

 • суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику;
 • дотримання вимог формування державних регульованих цін;
 • дотримання законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Захист перед контролюючими органами

Кого ж стосуються ці виключення?

 • Підприємства з високим ступенем ризику.

До зазначеної категорії можуть потрапити підприємства з будь-якої сфери господарювання. Відповідно до інформації, опублікованої на офіційному веб-сайті Державної регуляторної служби України, з 85 сфер державного (нагляду) контролю у 75 сферах затверджено критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження тієї чи іншої діяльності.

Більша частина критеріїв доволі зрозуміла і кожне підприємство може самостійно розрахувати свій ступінь ризику.

Для прикладу візьмемо критерії, якими користується пожежники (Державна служба з надзвичайних ситуацій). Ці критерії затверджені постановою Кабміну №715 від 05.09.2018. Для пожежників значення мають:

 • вид об’єкта (приміщення, будівля, споруда, будинок, територія), який використовує підприємство;
 • площа такого об’єкта;
 • максимальна розрахункова (проектна) кількість людей, які постійно або періодично перебувають на об’єкті;
 • умовна висота об’єкта (висота, яка визначається різницею позначок найнижчого рівня проїзду (установлення) пожежних автодрабин (автопідйомників) і підлоги верхнього поверху без урахування верхніх технічних поверхів, якщо на технічних поверхах розміщено лише інженерні обладнання та комунікації будинку);
 • наявність та масштаб небезпечних подій, надзвичайних ситуацій, які сталися на об’єкті протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду;
 • клас наслідків (відповідальності) під час будівництва об’єкта;
 • кількість порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, пов’язаних з експлуатацією або під час будівництва об’єкта та виявлених протягом останніх п’яти років, що передують плановому періоду. 

Для кожного із цих критеріїв є шкала з балами і з показниками. Наприклад, якщо у вас у приміщенні постійно перебувають від 50 до 400 осіб, то ви отримаєте 10 балів. Якщо ж площа вашого приміщення від 300 до 2000 кв. метрів, то додатково ви отримаєте ще 13 балів. Якщо в сумі за усіма критеріями ви набрали понад 41 бал, то ви відповідаєте високому ступеню ризику.

Нагадуємо, ступінь ризику має значення для планових перевірок. Тому, щоб самому не рахувати свої бали за всіма можливими критеріями, зайдіть на сайт «Інспекційний портал» (https://www.inspections.gov.ua/) і за кодом свого підприємства перевірте чи є ви у плані перевірок. Знайшли? Тоді зверніть увагу до якого ступеня ризику відніс ваше підприємство контролюючий орган. Якщо ступінь ризику нижче високого, то така перевірка тимчасово заборонена. Якщо ж ступінь ризику високий, то мораторій на неї не поширюється. Єдине що вам залишається – перевірити чи правильно розрахований ступінь ризику і підготуватися до перевірки.

Захист перед контролюючими органами

 • Сфера державного регулювання цін.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни запроваджуються на товари, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, мають істотну соціальну значущість, а також на товари, що виробляються суб’єктами, які займають монопольне (домінуюче) становище на ринку.

До цієї сфери відносяться:

 • лікарські засоби та вироби медичного призначення, у тому числі ті, що купуються за рахунок коштів бюджету, за виключенням медичних послуг та ліків в межах програми медичних гарантій.
 • послуги з теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.
 • послуги підприємств-монополістів: зв’язок загального користування, залізничні, морські, авіаційні та інші транспортні послуги, поштові послуги, паливно-енергетичні ресурси.
 • платні послуги, які надаються уповноваженими органами державної влади, тощо.

Якщо ви не працюєте у цій сфері, то це виключення із мораторію на перевірки до вас не застосовується. Якщо ж це є сферою вашої діяльності, то вас може перевірити Держпродспоживслужба. Проте, варто розуміти, що Держпродспоживслужба може проводити лише перевірки, які стосуються дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

 

 • Сфера санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Ці перевірки також проводить Держпродспоживслужба.

Об’єктом перевірки може бути будь-яке промислове підприємство. Для того щоб з’ясувати чи на вашому підприємстві запланована така перевірка скористайтеся все тим же сайтом «Інспекційний портал» (https://www.inspections.gov.ua/). За кодом свого підприємства ви дізнаєтеся чи запланована у вас така перевірка на цей рік.

Висновки. Як бачимо, керівництво держави намагається допомогти бізнесу, який працює у важких умовах карантину та нового етапу світової фінансової кризи. Для цього, зокрема, і запроваджені описані вище обмеження на проведення перевірок. Проте, варто розуміти, що мораторій поширюється далеко не на всі перевірки, як більшість інших мораторіїв, які запроваджувалися до цього.

Зокрема, дозволені позапланові перевірки. На практиці це дає можливість контролюючим органам прийти на перевірку до кого потрібно і коли потрібно, адже у них завжди є «скаржники» чиї скарги потрібно перевіряти.

 

Оновлення!

Головне управління Держпраці у Київській області повідомило, що на період карантину воно тимчасово припиняє проведення: планових та позапланових перевірок; інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин; перевірки знань з питань охорони праці. Про їх відновлення буде повідомлено додатково.

 

Алла Мельніченко,

адвокат юридичної фірми Bargen

Якщо Вам потрібна консультація, допомога з супроводом перевірки чи оскарженням її результатів - залиште свій номер і ми Вам зателефонуємо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 10 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону