Перейти до вмісту

Карантин: чи можна не виконувати зобов’язання?

карантин і форс-мажор

Вы можете прочесть статью на русском языке

17.03.2020 Верховна Рада України внесла зміни до переліку форс-мажорних обставин і додала до них карантин.

Карантин та більшість обмежувальних заходів введені постановою Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020, яку суттєво доповнили 16.03.2020. Актуальний текст постанови можна побачити тут.

На жаль, не всі правильно розуміють суть і наслідки форс-мажору. Тому ця стаття щоб коротко пояснити що таке форс-мажор і як він впливає на права і обов’язки сторін договору.

1. Що таке форс-мажор?

Форс-мажорні обставини – це надзвичайні та невідворотні обставини, які об’єктивно впливають на виконання зобов’язань, дію яких неможливо було передбачити та дія яких унеможливлює їх виконання протягом певного періоду часу.

Що тут важливо в контексті карантину?

Форс-мажор – це те, що робить неможливим виконання зобов’язання. Тобто, саме по собі введення карантину не є форс-мажором. Проте, якщо ви зобов’язалися організувати і провести тренінг для 20 осіб, то рішення Уряду про заборону проведення масових зібрань для вас є форс-мажорною обставиною.

Зверніть увагу на те, що не є форс-мажором:

– відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язання товарів;

– відсутність необхідних коштів;

– фінансова та економічна криза;

– зростання курсу валюти тощо.

Такі обставини зазвичай охоплюються звичайним підприємницьким ризиком. Їх перелік не вичерпний.

Тобто, якщо через карантин у вас зменшилась кількість замовлень, чи ваш контрагент не доставив вам необхідні комплектуючі, то це не підстава не виконувати будь-які зобов’язання за вашими договорами.

2. Від чого рятує форс-мажор?

Форс-мажор звільняє тільки від відповідальності за порушення зобов’язання. Від самого зобов’язання він не звільняє.

Часто в договорах зазначається, що настання форс-мажорних обставин зупиняє строк виконання зобов’язання або переносить цей строк.

Тому саме час зазирнути у свій договір. Спершу подивіться у чому суть вашого зобов’язання, чи зобов’язання вашого боржника, і які строки його виконання.

Далі подивіться у розділ з форс-мажором, чи не передбачено там, що строк зобов’язання переноситься через дію обставин форс-мажору.

Якщо зобов’язання за своєю суттю може бути перенесено, то для сторін майже нічого не змінюється. Можна сказати, що виконання зобов’язання просто «заморожується». Так може бути перенесена поставка, оплата та інше. Як тільки дія форс-мажорних обставин припиниться боржник повинен виконати своє зобов’язання.

Проте є зобов’язання, які визначені так, що вони не можуть бути перенесені. Наприклад, у вас є абонемент у фітнес-клуб на березень 2020 року. Уряд заборонив діяльність таких закладів. Це є обставиною форс-мажору. Тому ви не зможете просити повернути вам кошти за ті дні березня, коли фітнес-клуб був зачинений.

3. Що робити якщо форс-мажор настав для вас?

Якщо ви не можете виконати своє зобов’язання через форс-мажор, то обов’язково повідомте про це свого контрагента. Якщо у вашому договорі врегульоване направлення таких повідомлень, то дотримуйтесь цього порядку. Якщо ж це ніяк не врегульовано, то надсилайте поштою, але обов’язково з описом вкладення.

Важливо не зволікати. Більшість договорів передбачаються досить короткий проміжок часу для повідомлення про форс-мажор. Пропуск цього строку може призвести до негативних наслідків – аж до втрати права посилатися на форс-мажорні обставини.

Після повідомлення контрагента прямуйте до Торгово-промислової палати щоб отримати сертифікат, який підтвердить, що у вас дійсно форс-мажор. Сертифікати можуть видавати як обласні ТПП, так і ТПП України. Куди йти знову залежить від договору. Якщо ви не в Києві, то краще зверніться до регіональної ТПП. Якщо вони і не видадуть сертифікат, то допоможуть підготувати звернення до ТПП України. Саме вам, як заявнику, потрібно буде довести перед ТПП, що ви не можете виконати своє зобов’язання через дію форс-мажорних обставин. Інструкції з підготовки документів для отримання сертифікату є на сайті ТПП України.

Коли отримаєте сертифікат, також направте його копію контрагенту.

Після закінчення дії форс-мажору не зволікайте з виконанням зобов’язання, тому що дія штрафних санкцій відновиться.

Етапу з отриманням сертифікату можна уникнути, якщо після направлення повідомлення про форс-мажор просто домовитися з контрагентом і внести зміни до договору, щоб перенести строки виконання вашого зобов’язання на період дії форс-мажору.

4. Що робити, якщо форс-мажор настав для вашого боржника?

Ваш боржник не виконує своє зобов’язання і каже, що у нього форс-мажор?

Найперше, проаналізуйте зміст його зобов’язання. Переконайтесь, що ті обставини, на які посилається боржник, дійсно перешкоджають йому виконати зобов’язання.

Якщо це дійсно так, то зверніть увагу на положення договору, якими врегульований порядок і строки повідомлення про настання форс-мажорних обставин. Слідкуйте, щоб боржник дотримувався цих положень. Не поспішайте офіційно реагувати на листи боржника, які надіслані з порушенням порядку.

Також визначіть, наскільки ви зацікавлені у виконанні боржником свого зобов’язання після закінчення дії форс-мажорних обставин. Дуже часто у положеннях договору, які регулюють форс-мажор, є пункти, що надають сторонам право в односторонньому порядку розірвати договір, якщо дія форс-мажорних обставин триває протягом певного періоду часу. Проте врахуйте, що якщо договором не визначені наслідки дострокового розірвання, а ви внесли передоплату, то у випадку розірвання договору з її поверненням можуть виникнути проблеми. У таких випадках можна підшукати і інші законодавчі підстави фактично відмовитися від договору і вимагати повернення передоплати.

Якщо ж ви дійсно зацікавлені у тому, щоб отримати від боржника виконання зобов’язання, то після закінчення форс-мажорних обставин не соромтесь нагадати йому офіційним листом виконати обов’язки за договором.

5. Форс-мажор і оренда.

Тут все на грані. Якщо говоримо про торгові центри, то їхня робота заборонена рішенням Уряду. Тоді для орендодавця це вважається форс-мажором, але не для орендаря. Орендар в такому випадку має право відмовитися від сплати оренди, якщо доведе, що доступ до орендованого приміщення був обмежений.

Для більшої частини користувачів комерційної нерухомості карантин не є форс-мажором. Те, що ви вирішили відправили всіх працівників з офісу на віддалену роботу – не є проблемою орендодавця. Ваша техніка та інше майно продовжують зберігатися у приміщенні і ви маєте до нього постійний доступ. Однак, є і стаття 762 Цивільного кодексу України, яка дає орендарю право вимагати зменшення орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Ось варіант повідомлення для рестораторів з таким обґрунтуванням: https://cutt.ly/ptmxYqK

У такому випадку радимо поговорити з орендодавцем про перегляд орендної плати. Врахуйте, що на період карантину власники приміщень звільнені від податку на нерухомість і від плати за землю під цими приміщеннями. Це може бути додатковим аргументом на користь орендаря.

Ще раз про головне:

1. З’ясуйте чи дійсно ви маєте справу з форс-мажором.

2. Перечитайте уважно договір.

3. Визначіть для себе правильну стратегію поведінки.

4. Дотримуйтесь всіх формальностей у відносинах з контрагентом.

5. Паралельно з формальностями ведіть переговори для досягнення взаємовигідних рішень.

Якщо вам потрібна професійна допомога юристів при вирішенні питань, пов'язаних із форс-мажором, то можете залишити свій номер і ми вам зателефонуємо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 11 середня: 4,82 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону