Перейти до вмісту

Робота бізнесу в умовах карантину. Як не отримати штраф?

Вы можете прочесть статью на русском

У зв’язку з періодичними змінами Постанови КМУ №211, стаття постійно оновлюється

«Залишайся вдома!» – гасло, яке зараз пропагує увесь світ. Стрімке поширення коронавірусу змушує керівництво держав встановлювати ряд обмежень та заборон, починаючи із заборон здійснювати господарську діяльність та проводити масові заходи (більшість країн Європи), збиратися групами людей (Німеччина, Ізраїль, Ірландія) до запровадження надзвичайного стану (Казахстан, Португалія, Молдова) та введення комендантських годин (Кіпр, Грузія, Йорданія, Перу).

Україна не виключення. За порушення правил щодо карантину людей КУпАП доповнено статтею 44-3, яка передбачає накладення штрафу у розмірі від 17 000 грн до 34 000 грн – на громадян та від 34 000 грн до 170 000 грн – на посадових осіб.

За 2 тижні дії цієї норми в Україні складено близько 3 000 протоколів про адміністративні правопорушення.

Обмежувальні заходи в умовах карантину щодня посилюються, тому слід уважно стежити за останніми змінами та аналізувати які саме дії можуть вважатися порушенням умов карантину.

У цій статті спробуємо з’ясувати, яка господарська діяльність дозволена в умовах карантину, а також окремі нюанси її провадження.

З урахуванням останніх змін, внесених постановою уряду від 25.03.2020 № 239, дію карантину продовжено до 24.04.2020 та доповнено перелік видів діяльності, яку можна провадити в умовах карантину.

Як ми вже писали вище, зміни щодо обмежень та дозволів вносяться щодня. Так, 02.04.2020 уряд розширив перелік видів діяльності, яку можна провадити в умовах карантину. Повний текст постанови ще недоступний, однак з переліку, опублікованого на веб-сайті Кабміну вбачається, що розширення відбулося за тими ж критеріями, що й раніше.

Зокрема, дозволяється лише діяльність, пов’язана із задоволенням щоденних потреб людей. Якщо це торгівля, то тільки необхідними для життєдіяльності товарами: продуктами харчування, лікарськими засобами, кормами, паливом тощо. Також дозволено здійснювати банківську та страхову діяльність, медичну та ветеринарну практику, ремонт побутових виробів тощо. Щодо здійснення пасажирських перевезень також введено ряд обмежень, але загалом доступ до громадського транспорту громадянам забезпечено.

Детальний перелік видів діяльності, які дозволено здійснювати в період карантину можна переглянути нижче.

Водночас здійснення кожного виду діяльності дозволяється за умови дотримання певних вимог.

Загальною обов’язковою умовою здійснення діяльності є забезпечення працівників засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.

Примітка* Оскільки вірус поширюється шляхом потрапляння на слизові оболонки носа, рота або очей, то засобами індивідуального захисту відповідно до ДСТУ 7239:2011 слід вважати фільтрувальні пристрої для обличчя, тобто маски та респіратори, а також засоби для захисту рук, тобто захисні рукавиці.

Щодо пасажирських перевезень у міському транспорті, то тут існують обмеження щодо кількості пасажирів. При виявленні більшої кількості пасажирів, також буде мати місце вчинення адміністративного правопорушення. Проте щодо перевезень легковими автомобілями таких обмежень не встановлено.

Також на місцевому рівні можуть прийматися рекомендації, яких саме профілактичних та протиепідемічних заходів необхідно дотримуватися в умовах роботи під час карантину.

У столиці, наприклад, з метою запобігання поширенню вірусу розроблені Рекомендації для закладів продовольчої торгівлі та Рекомендації для підприємств, установ та організацій, де неможливо забезпечити дистанційний режим роботи.

Тобто, якщо ви здійснюєте, наприклад, продаж продуктів харчування, але ваші працівники не забезпечені масками, рукавицями, антисептичними засобами або не дотримані інші протиепідемічні заходи (згідно вищевказаних рекомендацій), то у випадку візиту поліції безумовно буде складено протокол про адміністративне правопорушення.

Звертаємо увагу! За забезпечення працівників засобами індивідуального захисту відповідає роботодавець або інший уповноважений роботодавцем працівник (інженер з охорони праці або залучений фахівець з питань охорони праці), тому у випадку складення адміністративного протоколу щодо працівника, який працював без засобів захисту, протокол вважається таким, що складений з порушенням.

Якщо Вам потрібна консультація, залиште свій номер і ми Вам зателефонуємо.

 • Обмежувальні протиепідемічні заходи можуть встановлюватися також місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

  Серед нещодавніх додаткових заходів у м. Києві прийнято Протокол №17 від 23.03.2020, яким введено додаткові обмеження:

  – заборонено роботу МАФів із реалізації шаурми, приготування та продажу кавових напоїв тощо;

  – заборонено реалізацію у торгових закладах алкогольних напоїв на розлив та приготування і продаж кавових напоїв;

  – запроваджено обов’язковий «масочний режим» для людей, які перебувають в адміністративних, виробничих приміщеннях та у громадському транспорті.

  Звертаємо увагу! При складенні адмінпротоколу за порушення ст. 44-3 КУпАП обов’язковим є посилання на норму, яка порушується. Тому у випадку якщо ваш заклад здійснює приготування та продаж кавових напоїв з адресною доставкою (як це вимагається постановою КМУ), то притягнення до відповідальності за порушення п.3 Постанови КМУ №211 виключається.

Судова практика

Аналіз незначної судової практики, що сформувалась на сьогодні, свідчить здебільшого про повернення матеріалів органам національної поліції у зв’язку з численними порушеннями та недоліками.

Серед найпоширеніших помилок при складенні протоколу виділяють такі:

 1. Відсутність належних та допустимих доказів: пояснень особи, яка нібито придбала товар, відсутність матеріалів відеофіксації вчиненого правопорушення, відсутність показань свідків (Постанова від 25.03.2020 № 753/5355/20 Дарницький районний суд м.Києва).
 2. Не визначена особа, яка притягується до відповідальності відповідно до диспозиції ст. 44-3 КпАП України – як громадянин чи посадова особа (Постанова від 24.03.2020 № 753/5292/20 Дарницький районний суд м.Києва).
 3. Відсутні докази того, що особа, відносно якої складений протокол, «здійснювала прийом відвідувачів» (Постанова від 24.03.2020 № 645/1648/20 Фрунзенський районний суд м. Харкова).
 4. Не вказано, яка з перерахованих заборон порушена, не враховано, що особа не є суб’єктом господарювання (Постанова від 24.03.2020 № 333/1374/20 Комунарський районний суд м. Запоріжжя).
 5. Не зазначено суті вчиненого адміністративного правопорушення – не вказано яку із заборон особа порушила та за яких обставин (умов) (Постанова від 24.03.2020 № 359/2462/20 Бориспільський міськрайонний суд).

Таким чином, можна зробити висновок, що суди раціонально підходять до притягнення до відповідальності за порушення умов карантину та за умови недоведеності вини особи, приймають об’єктивне рішення на користь особи.

Висновки: Очевидно, що повністю припинити роботу підприємств неможливо. Проте, як бачимо, через численні недоліки під час фіксації факту вчинення правопорушення, суб’єктам господарювання вдається уникати відповідальності. Крім того, досить часто правопорушення взагалі відсутнє. Тому за умови розумного підходу до організації роботи з дотриманням протиепідемічних заходів та санітарних правил, діяльність багатьох підприємств допускається.

Слідкуйте за новинами та будьте здорові.

Якщо Вам потрібна консультація, допомога з оскарженням штрафу - залиште свій номер і ми Вам зателефонуємо.

Види діяльності, які можна здійснювати в період карантину

 1. Діяльність, пов’язана з прийманням відвідувачів:
  • Торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом, засобами зв’язку за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів
  • Примітка* 02.04.2020 доповнено: продаж запчастин для транспортних засобів, у тому числі для тракторів та іншої с/г техніки; продаж добового молодняка свійської птиці.

  • Провадження банківської та страхової діяльності, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів, діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів, технічного обслуговування реєстраторів розрахункових операцій, діяльності з ремонту комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку, об’єктів поштового зв’язку за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
  • Примітка* 02.04.2020 доповнено: функціонування всіх видів фінансових установ, у тому числі ломбардів і кредитних спілок.

  • Торговельна діяльність та діяльність з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.
 1. Діяльність, пов’язана з перевезенням пасажирів:
  • Регулярні та нерегулярні перевезення легковими автомобілями;
  • Регулярні та нерегулярні перевезення службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами підприємств, закладів та установ за умови забезпечення водіїв та пасажирів під час таких перевезень засобами індивідуального захисту в межах кількості місць для сидіння і виключно за маршрутами руху, погодженими з органами Національної поліції, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
  • Регулярні та нерегулярні перевезення в одному міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспортному засобі, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах, кількості пасажирів, яка одночасно не перевищує половини кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу та визначених у реєстраційних документах, за умови перевезення людей у засобах індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів, крім перевезень автомобільними транспортними засобами, передбаченими в абзаці четвертому цього підпункту;
  • Регулярні та нерегулярні перевезення в одному транспортному засобі та автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, кількості пасажирів, яка одночасно не перевищує половини кількості місць для сидіння, передбачених технічною характеристикою транспортного засобу та визначених у реєстраційних документах, за умови перевезення людей у засобах індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів;
  • Заїзд на територію автостанцій автобусів, які здійснюють перевезення пасажирів у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, та реалізацію власниками автостанцій квитків автомобільним перевізникам, які виконують такі перевезення.

Якщо Вам потрібен захист у суді, залиште свій номер і ми Вам зателефонуємо.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 12 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону