Перейти до вмісту

Перевірки Держекоінспекції. Що варто знати бізнесу?

На перший погляд Державна екологічна інспекція України є «беззубим» контролюючим органом, який не може серйозно нашкодити бізнесу своїми перевірками. Та і штрафи за порушення природоохоронного законодавства наче не такі й великі.

Більше того, відповідальність за недопуск інспекторів до перевірки взагалі не передбачена.

Однак варто пам’ятати, що результатами перевірки екоінспекція може зупинити виробництво та стягнути збитки, завдані державі.

Детально про перевірки екоінспекції та їх наслідки ми розкажемо у цій статті.

Головна функція екоінспекції це захист навколишнього природного середовища. Інспекція перевіряє:

  • дотримання законодавства про охорону навколишнього природного середовища та охорону земель;
  • дотримання вимог дозволів на використання природних ресурсів;
  • дотримання нормативів гранично допустимих викидів в атмосферне повітря забруднюючих речовин, впливу фізичних та біологічних факторів;
  • дотримання лімітів скидів забруднюючих речовин тощо.

Держекоінспекція України здійснює планові та позапланові перевірки керуючись Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Планові перевірки

Про планові перевірки екоінспекції можна дізнатися на інспекційному порталі.

Періодичність проведення перевірок на підприємстві залежить від ступеня ризику його діяльності.

Підприємства з високим ступенем ризику планово перевіряють не частіше одного разу на 2 роки, середнього ступеня ризику – не частіше одного разу на 3 роки, незначного ступеня ризику – не частіше одного разу на 5 років.

На ступінь ризику підприємства впливають різні фактори. Наприклад, додержання екологічних вимог, наявність об’єктів зі значним впливом на довкілля, види та кількість порушень законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища протягом останніх 5 років перед перевіркою та ін.

Позапланові перевірки

Про проведення позапланової перевірки інспектор не попереджає підприємство.

Підстави для проведення позапланових перевірок визначені в Законі № 877. Це можуть бути заява підприємства, перевірка раніше виданих приписів, настання аварії чи смерті внаслідок нещасного випадку тощо.

Під час позапланової перевірки екоінспекція може перевіряти лише ті питання, що стали підставою для проведення перевірки.

Чи варто недопускати інспекторів до перевірки?

Перед початком перевірки інспектор повинен надати для ознайомлення оригінал направлення на проведення перевірки та вручити його копію. Інспектор, який прийшов проводити перевірку, має бути вказаний в направлені і має пред’явити службове посвідчення.

Якщо перевірка проводиться за скаргою фізичної особи, то інспектор додатково має надати копію листа Держекоінспекції України про погодження такої перевірки.

Якщо інспектор немає зазначених вище документів або не надає їх, то підприємство може його не допускати.

Водночас законом не передбачено відповідальності за недопуск інспектора екоінспекції до перевірки.

Однак треба пам’ятати, що недопуск до перевірки впливає на кількість планових перевірок.  Тобто чим більше у вас буде не допусків, тим більший ризик проведення планових перевірок.

Крім того, часто працівники екоінспекції пишуть заяви про вчинення кримінальних правопорушень до поліції. Вказані заяви аргументують тим, що підприємство здійснює шкідливий вплив на природу та не допускає екоінспекцію для здійснення перевірки наявності порушень.

Працівники поліції відкривають кримінальні провадження та приходять з обшуками на підприємство для з’ясування обставин здійснення кримінального правопорушення.

Тому безпідставний недопуск є досить ризиковим.

Акт за результатами проведення перевірки

Акт за результатами проведення планової або позапланової перевірки посадові особи Держекоінспекції України підписують в останній день проведення перевірки та надають на підпис підприємству.

Ми радимо підписувати акт та обов’язково зазначати зауваження до нього. Зауваження можуть бути як по суті виявлених порушень, так і щодо порушення порядку проведення перевірки.

Часто, якщо підприємство підписує акт без зауважень, то це в подальшому використовують проти підприємства у суді, стверджуючи, що воно погодилося з порушеннями, які в акті.

Важливо! Акт за результатами проведення перевірки у судовому порядку не оскаржується, адже він не створює ніяких прав та обов’язків для підприємства.

Приписи щодо усунення виявлених порушень

На підставі акта за результатами проведеної перевірки посадові особи Держекоінспекції України можуть скласти припис. Це документ, який зобов’язує підприємство усунути виявлені порушення у визначений проміжок часу.

Приписи можна оскаржувати в суді. При цьому для оскарження припису можуть бути різні підстави.

Зупинення діяльності підприємства

Держекоінспеція може звернутися до суду з вимогою повністю або частково заборонити діяльність підприємства, яка здійснюється з порушенням природоохоронного законодавства та створює загрозу для життя та здоров’я людей.

Претензії екоінспекції та стягнення збитків

Екоінспеція має право пред’являти підприємствам претензії щодо відшкодування збитків, завданих державі порушенням природоохоронного законодавства.

Сама по собі претензія – це просто вимога сплатити кошти. Її можна і не виконувати. Проте будьте готові, що наступним кроком екоінспеції буде звернення до суду з позовом про стягнення збитків. Доказами, які підтверджують завдану шкоду можуть бути акт перевірки, протокол вимірювань чи акт відбору проб.

Штрафи екоінспекції

Крім звернення до суду з позовами про стягнення шкоди чи зупинення діяльності підприємства інспектори можуть накласти адміністративний штраф за наслідками перевірки. Штрафи можуть накладатися, наприклад, за псування чи забруднення земель, порушення порядку викидів в атмосферу чи правил водокористування. Розміри штрафів різні, від 85 грн до 3400 грн. Штраф накладають або на керівника підприємства, або на еколога чи іншого працівника, який відповідає за дотримання тих норм, які були порушені.

Підсумовуючи, слід зазначити, що перевірки екоінспекції можуть мати різні наслідки. Починаючи від незначного штрафу та закінчуючи позовом про зупинення підприємства чи навіть кримінального провадження.

Для того, щоб зменшити негативні наслідки перевірки, до неї потрібно підготуватися. Це можна зробити дуже просто, особливо коли перевірка планова. Можна взяти типову форму акту і пройтися по можливих порушеннях.

До перевірки також мають бути готові ваші працівники, в першу чергу ті, які можуть комунікувати з інспекторами. За наслідками перевірки важливо не пропускати строки на надання заперечень та на оскарження рішень інспекторів. В такому разі, негативних наслідків перевірок можна буде уникнути.

Якщо вам потрібна консультація щодо перевірки екоінспекції, або ж потрібно захистити ваші інтереси у суді - звертайтеся до нас за допомогою
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 11 середня: 4,64 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону