Перейти до вмісту

Наслідки недопуску податкових інспекторів до проведення перевірки

Не впустили представників податкової на перевірку, чекайте арешту майна.

У мережі є купа порад про те, які документи слід перевіряти у випадку візиту контролюючих органів або як не допустити перевіряючих на підприємство. Проте мало хто говорить про наслідки недопуску інспекторів.

У кожного контролюючого органу свої способи реагування на недопуск. Деякі з цих органів можуть реально блокувати діяльність підприємства. Тому перед недопуском слід добре подумати чи впевнені ви у своїй позиції і переконатися, що у вас дійсно наявні законні підстави для недопуску інспекторів.

У цій статті поговоримо про заходи, які застосовують податкові органи у відповідь на недопуск до перевірки, та як захиститися підприємцям.

 Донедавна існувала судова практика, яка фактично робила неможливим оскарження підстав для призначення перевірки після того, як підприємство вже допустило податківців до перевірки. Тому дуже часто підприємства не допускають податківців, якщо мають хоча б якісь сумніви у законності самої перевірки. Інакше, навіть якщо перевірка була геть безпідставною, але податківці знайшли якісь порушення, то в суді можна було заперечувати тільки по суті порушень. На незаконність самої перевірки ніхто не звертав увагу.

Хороші новини. Нарешті Верховний Суд змінив цю позицію. Зокрема, Верховний Суд зазначив, що оскаржуючи результати перевірки, підприємство не позбавлене можливості оскаржувати також підстави для проведення перевірки. При цьому оскаржувати потрібно не наказ про призначення перевірки. Суди повинні враховувати аргументи підприємств щодо незаконності самої перевірки перед тим, як розглядати питання по суті самих порушень, які податківці виявили за результатами перевірки (постанова ВС від 21.02.2020 у справі №826/17123/18).

Тому недопуск інспекторів до перевірки тепер не єдиний спосіб захисту від незаконної перевірки. Це не означає, що якщо інспектор прийшов без документів чи перевірка явно незаконна, то його потрібно допускати. Проте радимо вам зафіксувати факт і причини недопуску. В іншому разі податківці можуть просто повернутися до себе в офіс, усунути недоліки своїх документів і скласти акт про те, що ви їх безпідставно не допустили до перевірки.

Якщо ви все ж таки впевнені в відсутності підстав для проведення перевірки та вирішили не допустити інспекторів, що відбувається далі? Чи ображені податківці просто собі йдуть без жодних наслідків? А ні. У такому випадку чекайте арешту майна або коштів на рахунках. Можуть арештувати, як майно і кошти одночасно, так і щось одне з них.

Не варто передчасно хвилюватися. Для арешту податківцям потрібно звертатися до суду. Далі детальніше розглянемо процедуру накладення арешту та що враховують суди у таких справах.

Арешт майна застосовується у такому порядку:

Керівник податкової приймає рішення про накладення арешту на майно і протягом 24 годин звертається до суду для підтвердження обгрунтованості такого арешту.

Суд повинен розглянути справу не пізніше ніж через 96 годин з моменту прийняття керівником податкової рішення про накладення арешту. Якщо ж суд не прийняв рішення протягом цього часу, то арешт припиняється автоматично.

Також якщо податківці пропустили 24 години на звернення до суду або якщо суд не підтвердив обґрунтованість рішення керівника податкової про накладення арешту, то податкова може звернутися у загальному порядку до суду з позовом про накладення арешту на майно підприємства.

Арешт на кошти на рахунках на відміну від арешту на майно, накладається тільки за рішенням суду.

Як при розгляді справ про підтвердження арешту майна, так і при розгляді позовів про арешт коштів, суд має встановити чи були дотримані норми законодавства при призначенні перевірки та чи дійсно були відсутні підстави для відмови у допуску контролерів.

В обох випадках, якщо суд встановлює наявність спору про право, то він відмовляє у накладенні арешту.

Спір про право – це докази того, що підприємство оспорює законність підстав для проведення перевірки, до якої воно не допустило податківців. Найкраще це підтверджується тим, що підприємство після відмови у допуску до перевірки звернулося до суду з позовом про оскарження наказу про призначення перевірки. Також суд може врахувати заперечення підприємства в акті про недопуск до перевірки.

Висновки

  1. Якщо впевнені у незаконності перевірки, то сміливо не допускайте інспекторів до її проведення. При цьому важливо зафіксувати факт і підстави недопуску. Зробіть копію чи сфотографуйте документи, які пред’явили інспектори. Вимагайте оформити акт недопуску. Зніміть на відео відмову інспекторів скласти акт недопуску і повідомте про цей факт на сервіс «Пульс».
  2. Після недопуску перевіряйте на сайті адміністративного суду чи не звернулися податківці з позовом про арешт.
  3. Оперативно підготуйте позов про оскарження наказу про призначення перевірки.
  4. Як тільки побачите позов податкової про арешт, то максимально швидко надайте суду свої докази незгоди з перевіркою і докази подачі позову про оскарження наказу про призначення перевірки.
  5. Для того, щоб не втратити дорогоцінний час, знайдіть надійних юристів ще до того, як податківці прийдуть до вас з перевіркою.
Якщо вам потрібна консультація щодо податкової перевірки, звертайтеся до нас за допомогою
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 10 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону