Перейти до вмісту

Як стягнути кошти з боржника, в якого немає грошей?

Уявимо ситуацію: Ваше підприємство постійно веде діяльність з іншим підприємством. Останнім часом ваш контрагент починає затримувати оплату. Коли накопичився значний борг – ви дізнаєтесь: щодо них розпочата процедура банкрутства. Більше того, підприємство не має грошей та майна щоб погасити свої борги. Чи можна очікувати повернення коштів?

Законодавець передбачив можливість стягнути з відповідальних осіб кошти за борги підприємства. Для простоти читання тексту членів виконавчого органу, засновників та керівника підприємства називаємо «відповідальні особи». 

Яка процедура?

Процедура банкрутства починається з подачі заяви від кредитора або боржника про відкриття провадження у справі про банкрутство. Після того, як суд визнав боржника банкротом – починається ліквідаційна процедура. Особа, відповідальна за розпорядження майном боржника – ліквідатор – здійснює необхідні дії для задоволення вимог кредиторів (погашення вашого боргу також входить до його повноважень). 

Якщо ліквідатор продав майно товариства та розрахувався з боржниками, однак всі борги все ще не погашені – він уповноважений звернутись до господарського суду для застосування субсидіарної відповідальності. 

Субсидіарна відповідальність – це коли відповідальна особа  сплачує таку грошову суму, якої достатньо для повного погашення боргів. Для прикладу боржник винен вам 100 умовних одиниць. Після ліквідаційної процедури вам повернули 80 умовних одиниць. Особа, яку притягнуть до субсидіарної відповідальності буде зобов’язана повернути вам ще 20 умовних одиниць для погашення боргу.

Хто ініціює притягнення до відповідальності?

Виключно ліквідатор має право подати заяву до суду про застосування субсидіарної відповідальності до відповідальних осіб.

При цьому, кредитори не мають права звертатися з такими заявами.

Хто відповідає?

Засновники (учасники, акціонери), керівники боржника, інші особи, які мають право давати обов’язкові для боржника вказівки чи мають змогу іншим чином визначати його дії.

Тобто, перелік осіб, яких можуть притягнути до субсидіарної відповідальності – необмежений. Основна умова – своїми діями вони спричинили банкрутство юридичної особи. 

У випадку, якщо особа припинила свої повноваження, на неї все ще може бути покладено субсидіарну відповідальність.

Які питання досліджує суд?

Для того, щоб встановити чи необхідно накладати субсидіарну відповідальність на відповідальних осіб, суд може досліджувати такі питання:

1. Які документи фінансово-господарської діяльності, первинної документації наявні? Чи подавалась податкова звітність?

2. Які угоди укладені за останні три роки до моменту відкриття провадження у справі про банкрутство і чи укладались угоди після відкриття провадження у справі про банкрутство?

3. В який саме момент виникла загроза неплатоспроможності боржника?

4. Чи наявні протиправні дії або бездіяльність органу управління боржника? Чи були у боржника збитки внаслідок таких дій або бездіяльності? 

5. Які дії та події викликали стійку неплатоспроможність боржника? Хто за це відповідальний? 

6. Чи наявна вина конкретних осіб у доведені до банкрутства?

Які дії можуть вважатись доведенням до банкрутства?

    • Відповідальні особи набувають майно, за відсутності реальної можливості розрахуватись за нього. 
    • Відповідальні особи збільшують заборгованість підприємства без наміру його погасити.
    • Відповідальні особи приймають рішення про виведення активів боржника. Внаслідок цих дій настала неплатоспроможність боржника.

Чи може ліквідатор не притягувати до субсидіарної відповідальності?

Якщо ліквідатор не досліджував питання про притягнення відповідальних осіб до субсидіарної відповідальності це можна оспорити.

В такому випадку кредитор має право звернутись до суду та вимагати направлення справи для продовження ліквідаційної процедури. 

Зазвичай в такому випадку суди задовольняють заяви. Якщо ліквідатор не з’ясував можливості покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника – це є не здійснення всієї повноти заходів спрямованих на виявлення активів боржника.

Отже, існує можливість отримати кошти від боржника, навіть якщо в нього відсутні гроші або майно для задоволення ваших вимог. Однак при цьому кредитор не може активно впливати на притягнення до субсидіарної відповідальності відповідальних осіб.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону