Перейти до вмісту

ЩО ТАКЕ КОД УКТ ЗЕД І ДЛЯ ЧОГО ВІН ПОТРІБЕН?

Перша стаття із серії публікацій «Класифікація товарів від А до Я».

Для тих, хто має відношення до зовнішньоекономічної діяльності, терміни «код товару», «код УКТ ЗЕД», «класифікація товару» тощо вже давно знайомі. На початку 2017 року з класифікацією товарів познайомилися і представники «внутрішнього» бізнесу, адже з січня 2017 код товару згідно з УКТ ЗЕД потрібно вказувати також і в податкових накладних. Тому пропонуємо спочатку розібратися із базовими термінами, після цього розглянути алгоритм класифікації товару, найбільш поширені спори щодо класифікації та як їх уникнути.

Що таке УКТ ЗЕД?

УКТ ЗЕД – скорочення від Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності. Вона розроблена на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів і Комбінованої номенклатури Європейського Союзу. УКТ ЗЕД співпадає з Гармонізованою системою на рівні шести знаків, а з Комбінованою номенклатурою ЄС – на рівні восьми знаків товарного коду.

УКТ ЗЕД фактично складається з:

1) набору кодів товарів;

2) описів товарів, які відповідають цим кодам;

3) правил і пояснень як класифікувати товари за тими чи іншими кодами.

Суть класифікації товарів полягає у наступному. Кожному товару, який переміщують через кордон, присвоюються 10-значний код. Це роблять для того, щоб однозначно ідентифікувати товар, визначити ставку мита та заходи контролю, які потрібно застосувати. Окрім цього, присвоєння коду спрощує ведення митної статистики.
Кожному коду товару відповідає певна ставка мита. УКТ ЗЕД разом зі ставками мит складають Митний тариф України, який затверджений Законом України «Про Митний тариф України» №584-VII від 19.09.2013.

Яка структура коду УКТ ЗЕД?

Десятизначний код товару включає:

  •  код товарної групи (перші 2 цифри);

  • код товарної позиції (перші 4 цифри);

  • код товарної підпозиції (перші 6 цифр);

  • код товарної категорії (перші 8 цифр);

  • код товарної підкатегорії (перші 10 цифр).

Вся УКТ ЗЕД поділена на 21 розділ та 97 товарних груп. Розділи позначаються римськими цифрами і, на відміну від групи, цифри розділу не відображені в структурі коду товару. Назви розділів і груп наводяться виключно для зручності користування УКТ ЗЕД. Кожна група ділиться на відповідні товарні позиції, підпозиції, категорії і підкатегорії.

Кількість груп у розділах та кількість товарних позицій у групах дуже різняться. Розділ XIX «Зброя, боєприпаси; їх частини та приладдя» містить тільки одну одноіменну групу 93. Натомість Розділ І «Живі тварини; продукти тваринного походження» включає 5 груп: Група 01 «Живі тварини», Група 02 «М’ясо та їстівні субпродукти», Група 03 «Риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні», Група 04 «Молоко та молочні продукти; яйця птиці; натуральний мед; їстівні продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені», Група 05 «Інші продукти тваринного походження, в іншому місці не зазначені».

На що впливає код УКТ ЗЕД?

Код товару впливає на застосування до цього товару тарифних та нетарифних заходів.

Як можна зрозуміти з назви, тарифні заходи – це мита та інші платежі, які стягуються при переміщенні товарів через митний кордон. Від класифікації товару за тим чи іншим кодом УКТ ЗЕД безпосередньо залежить розмір ввізного мита. Кожному коду товару відповідає своя ставка ввізного мита, навіть якщо вона і дорівнює 0 %.

При імпорті підакцизних товарів окрім мита потрібно сплатити ще й акцизний податок. Перелік таких товарів наведено у Податковому кодексі України (стаття 215). А на розмір ставки акцизного податку також може вплинути код товару за УКТ ЗЕД.

Тож із тарифними заходами все зрозуміло – зміна коду УКТ ЗЕД може призвести до «подорожчання» товару. Натомість нетарифні заходи взагалі можуть зробити ввезення чи вивезення такого товару неможливим.

Нетарифні заходи – це будь-які обмеження та заборони на переміщення товарів через кордон, які не пов’язані із застосуванням мит. Такі обмеження можуть мати різну форму. Так, у певних випадках необхідно пройти додаткову форму контролю (екологічний, фітосанітарний та ін.), сертифікувати товар, підтвердити відповідність тому чи іншому технічному регламенту, надати дозвіл певного органу, ліцензію чи інший документ.

Не всі нетарифні заходи прямо залежать від класифікації товару. Проте наведемо один цікавий приклад, який покаже наскільки зміна коду товару впливає на перелік дозвільних документів, які необхідні для митного оформлення. Декілька років тому митні органи раптово почали змінювати коди медичних спиртових настоянок та класифікувати їх як алкогольні напої.

Для імпорту алкогольних напоїв потрібна ліцензія. У імпортерів такої ліцензії не було, адже ці спиртові настоянки були лікарськими засобами, а не алкогольними напоями. Вони були змушені тимчасово призупинити імпорт таких товарів.

Коли потрібно визначити код товару?

Дуже часто про класифікацію товару згадують вже перед митним оформленням. Так не варто робити. Визначати код товару потрібно ще до підписання контракту. Це дозволить правильно описати товар в товаросупровідних документах, отримати всі відомості від постачальника та мінімізувати ризики зміни коду товару інспекторами митниці.

У наступних статтях з’ясуємо: як класифікувати товари; що таке попереднє рішення про класифікацію товару; як митниця перевіряє правильність класифікації; як захищати свій код у спорі з митницею; а також відповімо на інші цікаві питання класифікації.

Оригінал статті опублікований у Інтернет-виданні Logist.FM

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 6 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону