Перейти до вмісту

ЯК ВИЗНАЧИТИ КОД УКТ ЗЕД ДЛЯ СВОГО ТОВАРУ?

Друга стаття із серії публікацій «Класифікація товарів від А до Я».

У попередній статті ми говорили про те, що таке УКТ ЗЕД, його структуру та на що впливає класифікація товару за тим чи іншим кодом. Тепер же спробуємо розібратися як же в нетрях УКТ ЗЕД знайти код для свого товару.

Хто класифікує товари?

Код товару за УКТ ЗЕД визначає декларант у митній декларації. За правильність класифікації відповідає та особа, яка заповнила та підписала митну декларацію.

Після подачі декларації митні органи перевіряють код товару, який визначив декларант і мають право змінити його. Тільки митниця є єдиним органом, який має право приймати рішення про класифікацію товару. Тому висновки будь-яких інших органів, підприємств чи окремих експертів мають довідковий характер.

Три запитання

Перед тим як ви почнете підбирати код вам необхідно описати товар. Для правильної класифікації опис товару повинен відповідати на три основні запитання:

 • Що це за товар?

 • З чого і як його виготовили чи отримали?

 • Яке його основне призначення?

Після того, як ви з’ясували всю інформацію про товар, можна переходити до пошуку коду.

Де шукати свій код товару?

Пропонуємо почати пошук коду з аналітичних ресурсів як md office та qd professional.

Не зупиняйтесь на одному коді. Підбирайте декілька і поступово відкидайте ті, які найменш актуальні для вашого товару.

Після аналітичних сайтів переходьте до офіційних документів:

 1. Це сама Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), яка затверджена Законом України «Про Митний тариф України» №584-VII від 19.09.2017.

 2. Пояснення до УКТ ЗЕД (наказ Міндоходів №15 від 14.01.2014).

 3. Методичні рекомендації щодо класифікації товарів згідно вимог УКТ ЗЕД (лист Міндоходів від 26.03.2014 № 6983/7/99-99-24-02-03-17).

Також потрібно враховувати класифікаційні рішення, які вже митниці приймали стосовно ідентичних чи аналогічних товарів. Такі рішення ДФС України періодично публікує на своєму сайті (Перелік товарів, щодо яких прийняті класифікаційні рішення, Реєстр попередніх рішень). Якщо митниця вже приймала класифікаційне рішення щодо товару, який ідентичний з вашим, то не варто розраховувати що вам визначать інший код.

Не забутьте і про різноманітні листи-роз’яснення, які періодично видає ДФС (Міндоходів, ДМСУ). В деяких випадках доцільно навіть ознайомитися із судовою практикою, адже може виявитися що хтось із імпортерів аналогічних товарів вже судився з митницею за код для свого товару.

Правила класифікації

УКТ ЗЕД містить 6 правил класифікації товарів. Їхня офіційна назва – «Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД». Розберемо детально кожне із цих правил.

Одразу зазначимо, що ми наводимо не оригінальний текст цих правил, а спрощену версію з поясненнями та прикладами.


Правило 1

Назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД. Класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій і відповідних приміток до розділів чи груп. І тільки якщо в цих назвах позицій і примітках не сказано інше, то для класифікації використовуються основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД з 2 до 5.

Перше правило класифікаціїОдин із прикладів застосування цього правила – це класифікація омивача для вікон. Омивачі з певними характеристиками класифікуються у Розділі IV «Готові харчові продукти; алкогольні та безалкогольні напої і оцет; тютюн та його замінники» у Групі 22 «Алкогольні та безалкогольні напої і оцет». Така класифікація пов’язана з тим, що деякі омивачі виготовляють на основі етилового спирту. Хоча навіть і в такому випадку «напоєм» омивач точно ніхто не назве. Тому слід запам’ятати, що назва розділу чи групи не завжди правильно відображає весь перелік товарів, які туди входять.

Також це правило надає перевагу приміткам до розділів і груп перед наступними основними правилами інтерпретації УКТ ЗЕД. Це видно на прикладі правила 2 (b), яке дозволяє розширювати зміст товарних позицій за рахунок товарів виготовлених із сумішей (деталі нижче). Натомість примітки до деяких груп навпаки звужують зміст певних товарних позицій, як от у випадку з приміткою 5 до товарної групи 34, що обмежує коло товарів, які можна віднести до товарної позиції 3404 «Воски штучні та готові». У такому випадку слід керуватися відповідною приміткою, а не правилом 2 (b).


Правило 2

Це правило поділене на два підправила. Одне з них – 2 (а), стосується некомплектних, незавершених або розібраних виробів, а інше – 2 (b), застосовується для класифікації сумішей та сполук різних товарів.

2 (а) Будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який виріб стосується також некомплектного чи незавершеного виробу за умови, що він має основну властивість комплектного чи завершеного виробу. Це стосується також і незібраного чи розібраного виробу.

Класифікація частинЦе правило дозволяє включати у відповідні товарні позиції не тільки готові товари, а і некомплектні чи незавершені вироби, але тільки за умови, що такі вироби мають основні властивості готового товару. Саме із застосуванням правила 2 (а) часто класифікують автомобільні кузови, які укомплектовані певними автозапчастинами, як то двигунами та підвісками.

Деякі товари не зручно перевозити у зібраному вигляді. Зазвичай це стосується певного обладнання. Правило 2 (а) дозволяє класифікувати таке розібране обладнання як єдиний товар, а не кожну частину окремо. Але тут потрібно бути дуже уважним, адже правило 2 (а) стосується тільки тих частин, які необхідні для складання конкретного виробу, а всі зайві частини необхідно класифікуватися окремо як самостійні товари.

2 (b) Будь-яке посилання в назві товарної позиції на будь-який матеріал чи речовину стосується також сумішей або сполук цього матеріалу чи речовини з іншими матеріалами чи речовинами. Будь-яке посилання на товар з певного матеріалу чи речовини розглядається як посилання на товар, що повністю або частково складається з цього матеріалу чи речовини.

Однак обов’язково звертайте увагу на примітки до таких товарних позицій, які можуть забороняти включати суміші до цих товарних позицій (наприклад, див. додаткову примітку 1 до Групи 23). Це правило стосується тих товарних позицій у назві яких вказаний матеріал, речовина чи конкретний товар. Воно фактично дозволяє розширити зміст таких товарних позицій за рахунок сумішей з товарами із цих товарних позицій. Прикладом застосування цього правила є класифікація виробів з корка у товарній позиції 4503.

Для класифікації деяких готових сумішей відведені окремі товарні позиції, як для суміші приправ (товарна позиція 2103).

Також якщо після додавання до товару певної товарної позиції іншої речовини такий товар втрачає свої визначальні властивості, то такі суміші вже класифікуються за правилом 3.


Правило 3

Це Правило передбачає три методи класифікації товарів, які з будь-яких причин можна віднести до двох чи більше товарних позицій. У такому випадку:

3 (а) перевага надається тій товарній позиції, яка більш конкретно описує товар у порівнянні з найменуваннями товарних позицій, що дають більш загальний опис.

Текстильні килимки для салону автомобіля слід класифікувати не як частини та пристрої для автомобіля в товарній позиції 8708, а в товарній позиції 5703, де вони більш точно описані як килими.

Але якщо в двох чи більше товарних позиціях згадується лише частина матеріалів чи речовин, що входять до складу сумішей чи багатокомпонентних виробів, або лише частина виробів у наборі для роздрібної торгівлі, то ці товарні позиції слід розглядати як рівнозначні, навіть якщо одна з них дає більш повний і конкретний опис, ніж інші. У таких випадках для класифікації потрібно застосовувати правило 3 (b) або 3 (c).

3 (b) суміші, багатокомпонентні вироби, які складаються з різних матеріалів або вироблені з різних компонентів, і товари, що надходять у продаж у наборах для роздрібної торгівлі, для класифікації яких не можна застосувати правило 3 (а), класифікуються відповідно до матеріалу чи складових, які визначають основний характер цих товарів, за умови, що цей критерій можна застосувати.

Якщо ми маємо товар, який фактично складається з двох чи більше самостійних товарів, то для його класифікації потрібно визначити який же із компонентів у цій суміші відіграє визначальне значення у характеристиці готового товару. Така розпізнавальна ознака (критерій) може визначатися різними чинниками залежно від виду товару. Вона може визначатися природою матеріалу чи компонента, його об’ємом, кількістю, масою, вартістю або роллю, що відіграє цей матеріал чи компонент у використанні товару.

Розглянемо це правило на конкретному товарі і все стане зрозуміло. Візьмемо крісло перукарське з мийкою.

Цей товар фактично складаються з двох компонентів (складових) – керамічної раковини на підставці (товарна позиція 6910) і перукарського крісла (товарна позиція 9402). В УКТ ЗЕД немає товарної позиції, яка б описувала такий виріб, тому правило 1 і правило 3 (а) застосувати не можна. Спробуємо використати для його класифікації правило 3 (b). Відповідно до пояснень до товарної позиції 9402 до неї входять перукарські крісла з пристроями для обертання та одночасно для нахилу і підіймання. У випадку якщо таке крісло поєднано з раковиною, то визначальним компонентом у такому виробі буде саме раковина і такий товар потрібно класифікувати у позиції 6910. Однак коли крісло не поєднане з раковиною конструктивно, то раковину потрібно класифікувати у товарній позиції 6910, а крісло – у товарній позиції 9401 або 9402.

Не у всіх випадках можна однозначно встановити яка ознака у багатокомпонентному виробі є визначальною. Тоді такі товари необхідно класифікувати із застосуванням правила 3 (с).

3 (с) товар, який неможливо класифікувати за правилом 3 (a) або 3 (b), потрібно класифікувати в товарній позиції з найбільшим порядковим номером серед номерів товарних позицій, які розглядаються для його класифікації.

Для прикладу розглянемо процес класифікації комбінованої душової кабіни, яка складається з душової кабіни та ванної. В УКТ ЗЕД немає товарної позиції у якій цей товар був би описаний. Є окремі товарні позиції для ванн і для душових кабін. Також у такому випадку не можливо встановити який товар є визначальним для класифікації. Тому потрібно визначити яка із товарних позицій ванна чи душова кабіна має більший порядковий номер. Це залежить від матеріалу з якого вони виготовлені. Саме у товарній позиції з найбільшим порядковим номером і потрібно класифікувати таку комбіновану душову кабіну.

Всі правила класифікації неоднорідних товарів потрібно застосовувати послідовно від 2 (b) до 3 (с).


Правило 4

Якщо правила 1-3 не можливо застосувати для класифікації вашого товару, тоді його потрібно класифікувати у тій товарній позиції, яка відповідає тому товару, який найбільше подібний до вашого товару.

Тому якщо ваш товар не описаний у жодній із товарних позицій, не згадується в жодній із приміток до розділів чи груп, то шукайте в УКТ ЗЕД описи тих товарів, які найбільше схожі з вашим. Поверніться ще раз до опису свого товару, перевірте чи ви відповіли на всі запитання, коли описували його. Прогляньте базу класифікаційних рішень митниці. Не зайвим буде звернути увагу і на класифікаційні рішення країн ЄС, СНД та роз’яснення і рекомендації Комітету з Гармонізованої системи. При цьому схожість товарів може залежати від багатьох чинників, таких як вигляд, призначення, склад, особливості виготовлення.


Правило 5

Це правило визначає порядок класифікації футлярів, пакувальних матеріалів і контейнерів. Тому його можна застосовувати як самостійно, так і в поєднанні з іншими правилами.

5 (а) футляри для фотоапаратів, музичних інструментів, зброї, креслярського приладдя, прикрас та подібні вироби класифікуються разом з упакованими в них виробами якщо такі пакувальні матеріали:

 • мають особливу форму або підігнані так, щоб містити конкретний виріб чи набір виробів, тобто вони сконструйовані спеціально для конкретного виду виробу;

 • придатні для тривалого використання та служать також для зберігання виробів, коли вони не використовуються;

 • подані разом з виробами, для яких вони призначені, незалежно від того, що самі вироби можуть бути упаковані окремо для зручності транспортування;

 • є типовими для такого виду виробів;

 • не додають цілому виробу основної властивості.

Потрібно дуже уважно відноситися до питання класифікації тари і іншого пакування в якому поставляється товар. Якщо таке пакування не типове для певного типу товару, то його потрібно класифікувати окремо. Одним з прикладів такого нетипового пакування може бути срібна чайниця з чаєм.

5 (b) правило 5 (а) не є обов’язковим для тари (упаковки), яка придатна для повторного використання.

Це правило дозволяє класифікувати як окремий товар ту тару, яку можна використати повторно. Періодично спори щодо класифікації такого типу пакування виникають в імпортерів пестицидів та інших хімічних речовин, які поставляються в поліетиленових танк-контейнерах. Працівники митниці вважають, що оскільки такі танк-контейнери можна використовувати повторно, то їх потрібно класифікувати окремо від вмісту.


Правило 6

Правило 6 регулює порядок віднесення товарів до товарних підпозицій, категорій і підкатегорій.

Відповідно до цього правила товари класифікуються у підпозиціях, категоріях і підкатегоріях відповідно до назв останніх та приміток, які їх стосуються і з урахуванням правил 1-5. При цьому порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації.

Як працює це правило розглянемо в процесі класифікації котлів для центрального опалення.

Спочатку застосовуємо правило 1 і знаходимо товарну позицію до якої можна віднести такі котли – це товарна позиція 8403. Далі використовуємо правило 6 та порівнюємо описи товарних підпозицій 8403 10 (котли) та 8403 90 (частини). Тут однозначно потрібно обрати 8403 10. Після цього порівнюємо товарні категорії 8403 10 10 (котли з ливарного чавуну) та 8403 10 90 (іші котли). Якщо котел виготовлений з чавуну, то він класифікується за кодом 8403 10 10 00, якщо ж з іншого матеріалу, то його потрібно класифікувати у товарній категорії 8403 10 90.

Також правило 6 регулює порядок вирішення питань конкуренції між примітками до груп та до підпозицій. Якщо примітка до розділу чи групи суперечить примітці до підпозиції, то перевагу повинна мати примітка до підпозиції. Це видно на прикладі класифікації платини. У примітці 4 (b) до групи 71 йдеться про те, що термін «платина» означає платину, іридій, осмій, паладій, родій та рутеній. Натомість в підпримітці 2 до підпозицій 7110 11 та 7110 19 зазначено, що незважаючи на положення примітки 4 (b) групи 71, у товарних підпозиціях 7110 11 та 7110 19 термін «платина» не включає іридій, осмій, паладій, родій або рутеній.

У наступних статтях ми з’ясуємо: що робити якщо після застосування всіх правил класифікації у вас ще залишилися сумніви у правильності класифікації; як митниця перевіряє правильність класифікації; як захищати свій код у спорі з митницею; а також відповімо на інші цікаві питання класифікації.

Оригінал статті опублікований у Інтернет-виданні Logist.FM

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 9 середня: 4,78 з 5)
Завантаження …

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону