Перейти до вмісту

Оскаржуємо повідомлення про підозру: що потрібно знати?

Дмитро Никифоров, адвокат

Через високе навантаження на слідчих та прокурорів, у будь-якому кримінальному провадженні нескладно знайти недоліки та процесуальні зловживання. У нашому випадку таким зловживанням є безпідставне зупинення досудового розслідування. Нещодавні зміни до Кримінального процесуального кодексу України (далі – КПК України) дозволяють використати такі зловживання для скасування повідомлення про підозру. Одразу слід звернути увагу, що скасувати підозру можливо у кримінальних провадженнях, розпочатих з 16.03.2018. Реагувати потрібно швидко, поки слідчий не направив обвинувальний акт до суду.  

Згідно п.2 ч.1 ст.219 КПК України, досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Сторона обвинувачення завжди контролює дотримання цих строків, тому якщо після повідомлення особі про підозру вона зникає чи не виходить на зв’язок, слідчий за погодженням з прокурором приймає рішення про зупинення розслідування. Коли ж підозрюваний з’являється, слідчий відновлює досудове розслідування. Цей простий прийом із зупиненням дозволяє вкластися слідчому у відведені законом 2 місяці.

КПК України визначає підстави для зупинення досудового розслідування: підозрюваний захворів на тяжку хворобу, яка перешкоджає його участі у кримінальному провадженні, за умови підтвердження цього відповідним медичним висновком; оголошено в розшук підозрюваного; слідчий суддя відмовив у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування; наявна необхідність виконання процесуальних дій у межах міжнародного співробітництва (ч.1 ст.280 КПК України).

Із вказаного переліку підстав слідчі найчастіше зупиняють досудове розслідування через хворобу підозрюваного або його розшук, без жодних об’єктивних підстав. На практиці підозрюваний та його захисник дізнаються про зупинення під час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, оскільки слідчий та прокурор не надсилають постанову поштою.

Тому перша дія – оскаржити постанову про зупинення до слідчого судді.

Якщо вам потрібен адвокат для здійснення захисту у кримінальному провадженні, ви можете звернутися до нас за допомогою

Оскаржуємо постанову про зупинення досудового розслідування

Відповідно до ч.4 ст.280 КПК України, копія постанови про зупинення досудового розслідування надсилається стороні захисту, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які мають право її оскаржити слідчому судді. Це право закріплене також у п.2 ч.1 ст.303 КПК України, яка дозволяє оскаржити рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування – потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.

Строк із дня винесення постанови про зупинення кримінального провадження до дня її скасування слідчим суддею включається у відведений слідчому 2-місячний строк для закінчення досудового розслідування (ч.3 ст.219 КПК України). У разі задоволення скарги, з’являється потрібний нам період у часі (кілька днів, тиждень, місяць тощо), який дозволяє перейти до наступного етапу – оскарження повідомлення про підозру.

Оскаржуємо повідомлення про підозру

Право оскаржити повідомлення про підозру надається підозрюваному, його захиснику чи законному представнику у випадку спливу двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину, але не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом (п.10 ч.1 ст.303 КПК України).

Для прикладу, особу повідомили про підозру за ч.1 ст.212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів). Під час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, підозрюваний дізнається про безпідставне зупинення досудового розслідування на 30 днів та оскаржує постанову слідчому судді. Слідчий суддя скасовує постанову, у результаті 30 днів зараховуються у 2-місячний строк. Якщо за вирахуванням 30 днів загальний строк розслідування на дату ознайомлення перевищує 2 місяці, усі подальші слідчі та процесуальні дії є незаконними, а підозрюваний має право оскаржити повідомлення про підозру слідчому судді.

Під час оскарження повідомлення про підозру, необхідно довести слідчому судді, що слідчий порушив строки досудового розслідування. Для цього необхідно написати скаргу на повідомлення про підозру, до якої долучити власне повідомлення про підозру, постанову про зупинення досудового розслідування та ухвалу слідчого судді про скасування постанови про зупинення досудового розслідування. У скарзі необхідно навести розрахунки порушених строків, просити зобов’язати слідчого/прокурора скасувати повідомлення про підозру та внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Сформований після виконання таких вимог витяг з ЄРДР буде доказом того, що особа не має статусу підозрюваного.

Важливий момент: оскаржити повідомлення слідчого, прокурора про підозру можливо не пізніше закриття прокурором кримінального провадження або звернення до суду із обвинувальним актом. Тобто ви не зможете оскаржити повідомлення про підозру після закінчення досудового розслідування. У разі порушення слідчим строків досудового розслідування, зволікати не можна, необхідно звертатись до слідчого судді.

Судова практика

На даний час Єдиний державний реєстр судових рішень містить близько 100 ухвал слідчих суддів за скаргами адвокатів та підозрюваних про скасування повідомлення про підозру. У всіх випадках скарги стосуються кримінальних проваджень, розпочатих до 16.03.2018. Розумію бажання адвокатів та їх клієнтів, але така позиція суперечить п.4 параграфу 2 Прикінцевих положень Закону України №2147-VIII від 03.10.2017, який дозволяє оскаржити підозру тільки у кримінальних провадженнях, розпочатих після 16.03.2018.

Наприклад, слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ухвалою від 23.03.2018 у справі №761/9804/18 відмовив у відкритті провадження за скаргою підозрюваного про зобов’язання слідчого або прокурора у кримінальному провадженні №42016111200000878 від 24.11.2016 вчинити дії щодо виключення з ЄРДР відомостей про повідомлення про підозру у вчиненні низки податкових та службових кримінальних правопорушень. На час внесення відомостей до ЄРДР діяла редакція КПК України, яка не передбачала можливості оскарження повідомлення про підозру, тому скарга подана на рішення слідчого, прокурора, що не підлягає оскарженню.

З огляду на поширення права на оскарження підозри тільки на справи, розпочаті після 16.03.2018, судова практика ще просто не встигла сформуватись. Тож будемо чекати перших ухвал слідчих суддів про скасування повідомлення про підозру можливо через кілька місяців.

Статтю опубліковано в “Юридичній газеті” №15 від 10.04.2018

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 9 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...

Якщо у вас виникли питання, ви завжди можете звернутися до нас за допомогою

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону