Перейти до вмісту

Спори з контролюючими органами. Новини і судова практика. Випуск 2

 

ФОП може бути одночасно притягнений до відповідальності за порушення КЗпП та КУпАП

Інспектори Держпраці оштрафували підприємця на 111 690 грн за неоформленого працівника, який здійснював продаж товарів на ринку. Паралельно, інспектори склали адміністративний протокол за порушення законодавства про працю. 

Підприємець звернувся з позовом до суду про скасування штрафу та стверджував про недопустимість подвійного притягнення до відповідальності за ч. 3 ст. 41 КУпАП України та абз. 2 ч. 2 ст. 265 КЗпП України. 

Однак, Верховний Суд у своїй постанові від 31.07.2019 у справі  №340/4337/18 став на сторону Держпраці. Суд зазначив, що у випадку допущення таких порушень юридичною особою, відповідальність за ст. 265 КЗпП України несе юрособа як роботодавець, а за ст. 41 КУпАП – посадова особа цієї юридичної особи. 

Водночас, у разі притягнення до відповідальності фізичної особи-підприємця, повністю збігаються суб’єкт відповідальності і вид порушення (допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору). Тому Верховний Суд зробив висновок про можливість притягнення ФОП до відповідальності одночасно за статтями КЗпП України та КУпАП. 

Детальніше почитати про оскарження штрафів Держпраці ви можете у нашій статті.

Доказом усунення порушень, виявлених ДСНС, є проведення повторної перевірки. 

ДСНС (пожежники) провели на підприємстві позапланову перевірку, за результатами якої звернулися до суду з позовом про часткове зупинення експлуатації технічних приміщень та приміщень мансардного поверху, до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

Позиція підприємства полягала у тому, що на час розгляду справи в суді усі порушення усунуто, а відповідні докази подано до суду. ДСНС заперечувало, оскільки вважали єдиним належним доказом усунення порушень проведення повторної перевірки, яка дозволить зафіксувати усунення порушень.

Своєю постановою від 27.11.2019 у справі  №640/4508/19 Верховний Суд підтримав позицію ДСНС та зробив висновок, що доводи підприємства про відсутність порушень не підтверджені належними доказами, оскільки матеріали справи не містять висновку ДСНС про усунення зафіксованих в акті перевірки порушень.

Детальніше про судову практику у спорах за позовами ДСНС про зупинення експлуатації будівель можна прочитати за посиланням.

Чого чекати бізнесу від  Держпраці, ДСНС та Держпродспоживслужби  у 2020 році?

Як ми вже писали, контролюючі органи затвердили плани перевірок на 2020 рік.  Серед них, органи які найчастіше будуть турбувати бізнес – це Держпраці, ДСНС і Держпродспоживслужба. Плани графіки можна переглянути за наступними посиланнями: План заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) Держпраці на 2020 рік, Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) ДСНС на 2020 рік, та Річні плани здійснення заходів державного контролю Держпродспоживслужбою за цим та цим посиланнями.

Що стосується Держпраці, то у списку об’єктів перевірки – майже 17 тисяч підприємств. Основні сфери нагляду: зайнятість населення, зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю; Промислова безпека, охорона праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, гігієна праці; геологічне вивчення надр, їх використання та охорона, а також використання і переробка мінеральної сировини (державний гірничий нагляд).

ДСНС пішла навіть далі – у план внесли близько 45 тисяч підприємств. Перевіряти будуть: додержання вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення; додержання законодавства у сфері техногенної і пожежної безпеки.

Держпродспоживслужба перевірятиме бізнес по 2 напрямках. Перший – це дотримання законодавства у сфері захисту та карантину рослин, санітарного законодавства, законодавства про захист прав споживачів, законодавства у сфері метрології та метрологічної діяльності, законодавства про зберігання зерна та ін. В цьому напрямку служба проведе 22 тисячі перевірок.

Другий напрямок, це перевірки у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, ветеринарної медицини та аудит системи НАССР. В цьому напрямку заплановано більше 28 тисяч перевірок.

Перевірки почнуться вже на початку січня 2020 року. Тому варто вже перевіряти чи не потрапило ваше підприємство до плану перевірок 2020.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 23 середня: 4,96 з 5)
Завантаження ...

Якщо Ви хочете підготуватися до перевірки, або Вам потрібно оскаржити штраф контролюючого органу - залиште свій номер і ми Вам зателефонуємо.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону