Перейти до вмісту

Дайджест новин для інженерів за березень 2020

Зупинено проведення перевірок на період карантину

17.03.2020 Верховна Рада України прийняла Закон №533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності вже на наступний день після його прийняття.

Законом встановлена заборона на проведення планових перевірок, які діятиме аж до 31.05.2020.

Проте, ця заборона має певні виключення. Відтак, дозволено перевіряти:

 • суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику. Свій ступень ризику суб’єкт господарювання може самостійно перевірити на веб-сайті «Інспекційний портал» (https://www.inspections.gov.ua/);
 • дотримання вимог формування державних регульованих цін (лікарські засоби та вироби медичного призначення, послуги з теплопостачання, послуги підприємств-монополістів тощо);
 • дотримання законодавства у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення. Чи внесений суб’єкт господарювання до плану таких перевірок можна перевірити на веб-сайті «Інспекційний портал».

Варто звернути увагу на те, що в Законі відсутні будь-які заборони на проведення позапланових перевірок.

Проте, контролюючі органи можуть прийняти самостійне рішення про припинення перевірок. Так, наприклад, ГУ Держпраці у Київській області тимчасово припинило проведення: планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю); інспекційних відвідувань з питань виявлення неоформлених трудових відносин (згідно з дорученням Голови Державної служби України з питань праці №Д-122/1/10.1-20 від 16.03.2020).

Коментар юриста:

Як бачимо, керівництво держави намагається допомогти бізнесу, який працює у важких умовах карантину та нового етапу світової фінансової кризи. Для цього, зокрема, і запроваджені описані вище обмеження на проведення перевірок. Проте, варто розуміти, що заборона на проведення перевірок поширюється далеко не на всі перевірки, в тому числі не поширюється і на проведення позапланових перевірок.

Кабмін ліквідував ДАБІ

13.03.2020 Кабінет міністрів України прийняв постанови №218 та 219, які передбачають ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції України та створення замість неї трьох нових органів.

Відтак, відповідно до постанови №218 ліквідовано ДАБІ, а замість неї утворено центральний орган виконавчої влади – Державну сервісну службу містобудування України (Держсервісбуд).

Як зазначено на веб-сайті Мінрегіона, основними завданнями новоствореної структури є надання (отримання, реєстрація), відмова у видачі чи анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

Постановою №219 було прийнято рішення створити:

 • Державну інспекцію містобудування України, як центральний орган виконавчої влади, за якою закріпити функцію здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
 • Державне агентство з питань технічного регулювання у містобудуванні України, як центральний орган виконавчої влади, який здійснює функцію технічного регулювання у сфері містобудування.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що Державна інспекція з містобудування та Державне агентство з техрегулювання будуть створені відповідно у червні та вересні цього року.

Коментар юриста:

Оскільки ДАБІ продовжує здійснювати свої повноваження та функції, в тому числі і проводити перевірки, до завершення здійснення заходів з утворення нових служб, то рекомендуємо слідкувати за новинами та чекати створення таких служб.

Які заборони передбачає ведення карантину?

16.03.2020 Кабінет Міністрів України постановою №215 встановив на всій території України карантин до 03.04.2020.

Встановлення карантину передбачає ряд заборон, зокрема:

 • роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім роздрібної торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, засобами зв’язку, провадження банківської та страхової діяльності, а також торговельної діяльності і діяльності з надання послуг з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту;
 • регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями);
 • перевезення понад 10 пасажирів одночасно в одному транспортному засобі у міському електричному (трамвай, тролейбус) та автомобільному транспорті, що здійснює регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах у звичайному режимі руху;
 • перевезення понад 10 пасажирів одночасно в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах в режимі маршрутного таксі;
 • перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішнього сполучення тощо.

Варто звернути увагу, що за порушення правил карантину передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Відповідний Закон було прийнято 17.03.2020.

Відтак, порушення правил карантину тягне за собою:

 • адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян у розмірі від 17 000 до 34 000 і на посадових осіб – від 34 000 до 170 000;

або

 • кримінальну відповідальність у вигляді накладення штрафу від 17 000 до 51 000 або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 3 років, або позбавлення волі на той самий строк якщо порушення спричинило або завідомо могло спричинити поширення захворювань.

Коментар юриста:

Встановлені заборони спрямовані на боротьбу із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), а оскільки за їх порушення передбачена серйозна відповідальність, то рекомендуємо, за можливості, дотримуватись встановлених заборон.

Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки видаватиме територіальний орган Держпраці

03.03.2020 Кабінет міністрів України прийняв постанову №207 «Про внесення змін до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки».

До прийняття вказаної постанови №207 дозволи видавались як Держпраці, так і її територіальними органами. Проте, постанова дещо змінила цей порядок і з 03.03.2020 усі дозволи видаватиме тільки територіальний орган Держпраці за місцем державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи — підприємця. Теж саме стосується і порядку продовження строку дії дозволу.

Також постанова містить оновлений перелік видів робіт, машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Постанова набули чинності 12.03.2020, відповідні зміни вже внесено до Порядку видачі дозволів.

Коментар юриста:

Всі дозволи, які були видані до набуття чинності цієї постанови, продовжують діяти до закінчення їх строку дії, тобто, отримання нового дозволу постановою не передбачено. Проте, якщо ви виконуєте роботи та/або використовуєте машини, механізми, устатковання підвищеної небезпеки, які з’явились в оновленому переліку, то вам необхідно отримувати дозвіл. Тому рекомендуємо ознайомитись із оновленим переліком та постановою в цілому.

Затверджено Положення про державну реєстрацію кормових добавок

03.03.2020 Кабінет міністрів України постановою №210 затвердив Положення про державну реєстрацію кормових добавок.

Положення визначає:

 • порядок державної реєстрації кормової добавки;
 • підготовку та форму експертного висновку (експрес-висновку) з рекомендацією щодо такої реєстрації або її відмови;
 • спрощений порядок державної реєстрації;
 • перереєстрації кормових добавок;
 • форму та порядок ведення Державного реєстру кормових добавок;
 • граничні обсяги ввезення (пересилання) кормових добавок, що не включені до Державного реєстру кормових добавок.

Як бачимо Кабмін прийняв рішення суттєво оновити порядок реєстрації кормових добавок, оскільки, раніше це регулювалось постановою ще від 2007 року.

Постанова №210 набула чинності 20.03.2020.

Коментар юриста:

Якщо ваше підприємство займається випуском кормових добавок, або їх закупівлею, то обов’язково зверніть увагу на порядок їх реєстрації.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 4 середня: 4,50 з 5)
Завантаження ...

Якщо у вас виникли питання, то можете розраховувати на нашу допомогу

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону