Перейти до вмісту

ТОП порад для бізнесу щодо захисту від правоохоронців

Як поводитись свідку під час допиту? 

Якщо ви займаєтесь бізнесом та взаємодієте з великою кількістю контрагентів чи приймаєте участь у держзакупівлях, то існує вірогідність того, що вами можуть зацікавитись правоохоронці 👮

Найпростіший для слідчого спосіб витягнути інформацію – викликати на допит. Якщо слідчий отримає потрібне, то це може обернутись негативними наслідками для вашого бізнесу. Тому дамо кілька простих та дієвих порад, як правильно поводитись під час допиту 👉

1️⃣ Зберіть інформацію. Під час розмови дізнайтеся у слідчого, чому вас викликають, у якому кримінальному провадженні, які дії планує провести слідчий за вашої участі. Якщо вам надіслали повістку, скопіюйте та загугліть номер кримінального провадження. Інформація по вашій справі може бути опублікована у реєстрі судових рішень, а це дозволить зрозуміти суть справи та краще підготуватись до допиту.

2️⃣ Залучіть адвоката. Базове правило – ніколи не ходіть на допит самі. Присутність адвоката стримуватиме слідчого від зловживань. Також адвокат підготує вас до допиту та візьме комунікацію зі слідчим на себе.

3️⃣ Не говоріть зайве. На запитання слідчого давайте короткі відповіді, у яких ви впевнені. Якщо щось не знаєте чи не пам’ятаєте, то так і кажіть.

4️⃣ Перевірте покази. Перед тим, як підписати протокол, уважно перечитайте зміст показів, за необхідності внесіть корективи та розпишіться під показами на кожній сторінці протоколу. Вільні графи перечіркуйте, щоб уникнути дописів.

🕐 Слідчий може викликати на допит не раніше ніж за 3 дні до запланованої дати допиту, тож у вас буде достатньо часу на підготовку.

Як діяти під час обшуку?

Кожного року правоохоронці збільшують кількість проведених обшуків, що постійно зачіпає роботу бізнесу❗️

Однак чому обшуки почастішали? Закон дозволяє правоохоронцям без проблем почати кримінальне провадження за лічені хвилини, чим вони і користуються. Так само слідчому нескладно отримати рішення суду про обшук.

Тому нагадаємо базові правила поведінки під час візиту правоохоронців, актуальні як для власника бізнесу, так і для працівників.

Повідомте свого адвоката. Обшуки завжди несподівані. Подбайте про укладення договору із адвокатом заздалегідь, оскільки його присутність стримує від зловживань слідчими та оперативними працівниками.

Вимагайте надати копію ухвали суду про обшук. Адреса в ухвалі повинна співпадати із вашою адресою. Вже на цьому етапі можливо законно не допустити проведення обшуку, лише уважно вичитавши рішення суду!

Вимагайте надати посвідчення. Провести обшук може тільки слідчий або прокурор, про статус особи можливо дізнатися лише з посвідчення. Крім того, якщо будуть зловживання зі сторони учасників обшуку, потрібно знати конкретно, хто його проводив, щоб потім можливо було притягнути цю особу до відповідальності.

З приводу мобільних телефонів і носіїв інформації. Їх не повинно бути на видному місці чи на робочому столі. Найкраще тримати при собі, телефон потрібно перевести у беззвучний режим.

Нічого не розпаролюємо при правоохоронцях. Ви не зобов’яазні нікому повідомляти свої паролі.

Ніяких показів не даємо. На прохання поспілкуватися – відмова від дачі показань. Лише офіційно, через вручення повістки за 3 дні до дати допиту.

Дотримання цих простих порад допоможе пройти обшук з мінімальними ризиками для колективу та керівника.

Потрібно підготуватися до обшуку? Замовляйте тренінги для компаній

Більше порад читайте у статті партнера ЮФ “Bargen” Дмитра Никифорова

Арешт рахунків підприємства. Що робити?

Ви займаєтесь бізнесом, взаємодієте з великою кількістю контрагентів чи приймаєте участь у держзакупівлях?

⚡️Тоді з високою вірогідністю може статися так, що одного разу правоохоронці через суд заблокують рахунки підприємства, приписуючи причетність до розкрадання коштів чи виведення їх в готівку.

Однак скасувати арешт рахунків підприємства у кримінальному провадженні цілком реально. Для цього потрібно звернутись до суду із клопотанням про скасування арешту майна. Які аргументи потрібно підібрати для суду? 🧨

Відсутність підозр. Слідчий не пред’являв ніяких підозр посадовим особам підприємства у вчиненні будь-яких правопорушень у цьому кримінальному провадженні, що свідчить про відсутність зв’язку з фігурантами справи.

Реальність господарських операцій з контрагентом, щодо якого розслідується кримінальне провадження.

Долучіть докази, які підтвердять виконання договору з контрагентом (копії договорів, актів виконаних робіт / наданих послуг, товарно-транспортних накладних, пояснення осіб, які залучались до виконання договору).

Це допоможе підтвердити відсутність будь-яких протиправних дій зі сторони вашого підприємства, а також підтвердить, що арештовані кошти отримані законно та не мають ознак речового доказу.

Неналежний суб’єкт звернення. Якщо офіційної підозри керівництву підприємства не пред’явлено, то підприємство має статус особи, на майно якої накладено арешт. У такому випадку звертатись із клопотанням про арешт рахунку має право лише прокурор, а не слідчий. Порушення процедури накладення арешту також може стати причиною для його скасування.

✅ У залежності від ситуації, можливо зазначити про відсутність збитків; відсутність цивільного позову; затягування розслідування справи з метою перешкодити законній господарській діяльності підприємства, що призводить до значних матеріальних збитків.

Якісно підготовлене клопотання про скасування арешту рахунків запорука позитивного судового рішення 👌

Детальніше про скасування арешту з рахунків можна прочитати у статті партнера ЮФ Bargen Дмитра Никифорова (https://bit.ly/35NjiSX).

Кримінальна справа як результат перевірки підприємства

У 2020 році контолюючі органи запланували провести 92 тис перевірок. Раніше у статті про наслідки перевірок контролюючих органів ми описали один із основних ризиків для бізнесу – звернення до суду із позовом про зупинення роботи підприємства. Однак контролюючі органи, після проведення перевірок, також почали звертатися до правоохоронних органів.

Які підстави звернення контролюючих органів до правоохоронців?
👉 Недопуск інспектора до проведення перевірки
👉 Порушення правил безпеки, які створили ризик для життя і здоров’я людини чи навколишнього середовища

Кримінальна справа створює додаткві ризики для бізнесу:
📌 Проведення обшуку на території підприємства
📌 Арешти обладнання
📌 Вилучення документів та відео з камер спостережень
📌 Деморалізація колективу

Щоб уникнути негативних наслідків, ми рекомендуємо проводити аудит, юридичну підготовку працівників, супровід перевірки під час та після її проведення.

💫Детальніше про кримінальні ризики перевірок контролюючих органів, судову практику та рекомендації щодо захисту читайте у статті партнера ЮФ Bargen Дмитра Никифорова

Угода про примирення у кримінальній справі

Можливо ви бачили в американських фільмах, як злочинці йдуть на угоду з прокурором, щоб отримати менше покарання 👊 В Україні діє схожий інструмент, який дозволяє укласти угоду потерпілого з обвинуваченим 👉

Коли це працює?
💼 У дрібних справах. Є багато справ, по яких власника можуть відволікати на суди. Наприклад, крадіжки майна чи грошей підприємців, різні види шахрайства, вчинені будь-ким (відвідувачі, продавці, касири). Якщо справа щодо особи вже направлена в суд, а вас визнали потерпілим, то у таких випадках угода збереже ваш час. Суд розглядає угоду в 1 засідання.

Чим це цікаво підприємцю?
📌 В угоді можливо передбачити відшкодування збитків у конкретний строк в обмін на менше покарання або ж умовний термін. Інтерес обвинуваченого зрозумілий, тому є реальний шанс отримати відшкодування.

📌 Хто може ініціювати угоду?
Як обвинувачений, так і потерпілий. Затверджується угода в судовому засіданні за їх участі, тому в одне засідання таки доведеться з’явитись 🙂

Детальніше про укладення угоди про примирення читайте у статті партнера ЮФ Bargen Дмитра Никифорова.

Кримінальні проступки і наслідки для бізнесу

З 1 липня у Кримінальному кодексі з’явилось таке поняття як “кримінальний проступок” 👮‍♀️ Якщо простими словами, то це ніби лайт-версія злочинів, які розглядаються по спрощеній процедурі і за вчинення яких особа не отримує судимість.

Як це вплине на бізнес?
Зміни створюють ризики збільшення кількості корпоративних шахрайств ⚠️
Відтепер заволодіння грошовими коштами у сумі до 100 тис грн є не злочином, а проступком. Тобто шахрай може просто сплатити штраф і навіть не отримати судимості ‼️

Як виявити?
У більшості випадків такі шахрайства здійснюють працівники, які мають доступ до фінансів 💰 Наприклад, необгрунтоване зниження фінансових показників підприємства є індикатором вчинення шахрайства.

Явище є настільки розповсюдженим, що навіть відсутність виявлених випадків розкрадань протягом останніх років може свідчити лише про їх майстерне приховування. Тому саме час здійснити аудит та звернути увагу на працівників, які мають доступ до каси, банківських рахунків чи матеріальних цінностей.

Бізнеси усіх рівнів страждають від корпоративних шахрайств. Що ми рекомендуємо власнику?

✅ Періодично залучати зовнішнього консультанта для проведення аудиту
✅ Переходити до безготівкових форм розрахунків
✅ Запровадити систему контролю, яка дозволить відстежувати рух фінансів
✅ Створити прозору систему мотивації для працівників (бонуси, премії)

Дотримання вказаних рекомендацій істотно знизить ризики корпоративних шахрайств 💰

Чи можуть слідчі надсилати повістки на допит у месенджерах? 📲

⚠️Останнім часом слідчі замінили практику надсилання повісток поштою на більш зручну для себе. Повістки направляють прямо у Viber, WhatsApp, Telegram тощо.
Чи зобов’язані ви з’являтись у визначені дату та час до слідчого?

Закон визначає такі способи виклику:
1️⃣ безпосереднє вручення повістки особі;
2️⃣ надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв’язком;
3️⃣ здійснення виклику по телефону або телеграмою.

Оскільки у переліку відсутні згадки про надсилання у повісток у мобільні додатки, слідчий не має права надсилати їх у Viber, WhatsApp, Telegram тощо, а ви не зобов’язані з’являтись до слідчого.

Що враховують суди, якщо слідчий просить дозвіл на примусовий привід особи через неявку?
✅Неможливо підтвердити, що повістку надіслав саме слідчий, а номер отримувача закріплений за конкретною особою
✅ Фото профілю у месенджері також не є підтвердженням отриманням повістки, адже таку можливість має кожний користувач
✅ Закон не передбачає виклики через мобільні додатки, оскільки неможливо підтвердити отримання повістки особою.

Що робити у випадку отримання повістки у додатку?
💡Не відповідайте на повідомлення
💡Перешліть повістку своєму адвокату для отримання консультації

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Кількість оцінок: 11 середня: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону