Перейти до вмісту

Обшук у компанії. Як підготуватися до обшуку?

Кожного року правоохоронці збільшують кількість проведених обшуків, що постійно зачіпає роботу бізнесу, зокерма ІТ компаній. Офіційна статистика не дає відповіді на питання, скільки обшуків щорічно проводять правоохоронці у компаніях, обшукуючи офіси та інші приміщення. Але загальні цифри з 2019 по 2023 рік говорять про те, що збільшення кількості обшуків відбулося майже у 2 рази.

Обшуки почастішали  через просту процедуру початку кримінального провадження, просту процедура отримання ухвали суду про обшук. 

Крім того, у разі якщо до обшуку не підготовлені працівники, це стає додатковим джерелом інформації для слідчого у разі їх допиту на місці та водночас створює великі ризики для керівництва компані. 

Що потрібно знати про обшук? 

  1. Повідомте свого адвоката. Обшуки завжди несподівані, тому завчасно компанія має подбати про укладення договору з адвокатом чи адвокатським об’єднанням. Присутність адвоката стримує від зловживань слідчими та оперативними працівниками. Слідчий зобов’язаний допустити адвоката до обшуку.
  2. ✅ Ніяких пояснень не даємо. Працівники, підрядники, керівництво – усі хто знаходяться на місці обшуку, мають чітко знати – не можна давати ніяки пояснення слідчим чи будь-яким іншим особам, навіть якщо вони на цьому наполягають. На прохання поспілкуватися – відмова від дачі показань на підставі ст. 63 Конституції України. Єдиний варіант – це через вручення повістки за 3 дні до дати допиту і допит лише після підготовки з захисником.
  3. Вимагайте надати копію ухвали суду про обшук. Адреса в ухвалі повинна співпадати із вашою адресою. Якщо строки дії ухвали суду вийшли, обшук не проводиться. Вже на цьому етапі можливо законно не допустити проведення обшуку, лише уважно вичитавши рішення суду!
  4. Вимагайте надати посвідчення. Провести обшук може тільки слідчий або прокурор, про статус особи можливо дізнатися лише з посвідчення. Крім того, якщо будуть зловживання зі сторони учасників обшуку, потрібно знати конкретно, хто його проводив, щоб потім можливо було притягнути конкретну особу до відповідальності.
  5. З приводу мобільних телефонів і носіїв інформації. Їх не повинно бути на видному місці чи на робочому столі. Найкраще тримати при собі, телефон потрібно перевести у беззвучний режим. Чи видавати телефон слідчому – залежить від конкретної ситуації, з цього приводу проконсультуйтесь з адвокатом, який буде на місці. Добровільна видача і розпаролення телефону не означає, що його не вилучать слідчі. 
  6. Нічого не розпаролюємо при правоохоронцях. Ви не зобов’яазні нікому повідомляти свої паролі.
  7. Якщо слідчий хоче провести особистий обшук. Вимагайте проводити його тільки у присутності адвоката. У такому випадку слідчий зобов’язаний чекати 3 години допоки не приїде адвокат. 
  8. Вилучене майно має бути вписане у протокол обшуку.  Обов’язково переконайтеся, що уся вилучена техніка чи докумети точно описані у протоколі обшуку, інакше потім їх забрати буде неможливо. 

Дотримання цих простих порад допоможе пройти обшук з мінімальними ризиками для колективу та керівника.

 

Залишились питання?

Адвокати ЮФ Bargen можуть провести тренінг для вашої компанії “Як захиститися під час обшуку?” та поділитися досвідом захисту клієнтів під час проведення обшуків, розказати про першочергові дії у випадку неочікуваного візиту правоохоронців для проведення обшуку.

Тренінг інтерактивний, передбачає використання презентації та розгляд практичних ситуацій.

Питання, які розглянемо:
1. Що таке обшук?
2. Хто може проводити обшук?
3. Що можуть вилучати правоохоронці?
4. Як діти під час обшуку?
5. Приклади обшуків та мета обшуку

ТРЕНІНГ:

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону