Перейти до вмісту

Нові «правила гри» для експортерів агропродукції. Що змінилося?

Через складну економічну ситуацію в країні, зокрема різницю між готіковим курсом валюти і безготівковим, значна частина агровиробників вирішує продавати свою продукцію за готівку трейдерам, які пропонують вищу ціну, а потім залишають всю валютну виручку за кордоном.

Щоб покласти край таким зловживанням, а також підтримати доброчесних експортерів було розроблено нові правила експорту агропродукції, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію експериментального проекту з верифікації суб’єктів агропромислового комплексу в умовах воєнного стану» та «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року №1466» від 31.10.2023.

Про зміст нововведень розповімо у цій статті.

 Яка продукція підлягає ліцензуванню за новими правилами?

 • код УКТЗЕД 1001 – пшениця і суміш пшениці та жита (меслин);
 • код УКТЗЕД 1002 – жито;
 • код УКТЗЕД 1003 – ячмінь;
 • код УКТЗЕД 1004 – овес;
 • код УКТЗЕД 1005 – кукурудза;
 • код УКТЗЕД 1201 – соєві боби, подрібнені або неподрібнені;
 • код УКТЗЕД 1205 – насіння ріпаку або кользи, подрібнене або неподрібнене;
 • код УКТЗЕД 1206 00 – насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене;
 • код УКТЗЕД 1507 – олія соєва та її фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
 • код УКТЗЕД 1512 – олії соняшникова, сафлорова або бавовняна та їх фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
 • код УКТЗЕД 1514 – олії ріпакова (із ріпака або кользи) або гірчична та їх фракції, рафіновані або нерафіновані, але без зміни їх хімічного складу;
 • код УКТЗЕД 1206 – макуха та інші тверді відходи і залишки, одержані під час добування рослинних або мікробних жирів і олій, за винятком відходів товарної позиції 2304 або 2305, мелені або немелені, негранульовані або гранульовані.

 Хто має право експортувати агропродукцію?

 Визначено 2 групи суб’єктів, які мають право на експорт агропродукції. Ними є:

 • суб’єкти, які отримали ліцензію на експорт від Мінеконімки;

або

 • верифіковані експортери агропродукції.

Отже, далі поговоримо окремо про кожен із таких шляхів здійснення експорту.

Перший шлях: отримання ліцензії для здійснення експорту продукції

До моменту введення в дію нових правил, ліцензія була єдиним законним способом здійснювати експорт агропродукції за кордон.

Водночас, із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. №1466» від 31.10.2023 до порядку отримання такої ліцензії також внесли корективи.

Відтепер порядок отримання ліцензії на експорт агропродукції є наступним:

 1. Подаємо заявку на видачу ліцензії до Міністерства економіки України. До заявки додаємо:

–  лист-звернення щодо оформлення ліцензії;

–  копію зовнішньоекономічного договору (контракту), усі засвідчені додатки та специфікації до нього;

– експертний висновок (оригінал) з визначенням  країни походження  та коду товару УКТ ЗЕД, який видається ТПП України або регіональною ТПП;

Нововведенням є те, що до заявки також потрібно додати:

–  діюче свідоцтво платника ПДВ;

–  довідку про відкриття банківського рахунка нерезидентом (покупцем товару).

Така довідка видається банком країни, у якій він відкритий. При цьому, довідка має бути перекладена українською мовою, а також засвідчена печаткою підприємства або ж повинна мати нотаріальне засвідчення.

 1. Очікуємо до 10 робочих днів з моменту отримання Мінекономіки нашої заявки та одержуємо ліцензію на експорт агропродукції.

На період воєнного стану ліцензія на експорт продукції видається безоплатно.

Особливий порядок отримання ліцензії на експорт продукції

 У зв’язку із недавньою блокадою окремими країнами української агропродукції, Україна була вимушена шукати нові шляхи експорту агропродукції, які б задовільнили як саму державу, так і її європейських партнерів.

Відтак, новими правилами передбачений особливий порядок отримання ліцензії на експорт агропродукції до таких країн як Республіка Болгарія, Румунія, Словацька Республіка, Угорщина та Республіка Польща,

Цей порядок поширюється на експорт продукції за наступними кодами УКТЗЕД: 1001 99 00 00, 1005 90 00 00, 1205 10 90 00, 1205 90 00, 1206 00 91 00, 1206 00 99 00.

Строк розгляду заявок на отримання ліцензії до таких країн та за такими кодами УКТЗЕД становить 30 днів.

При цьому, нововведення про необхідність додавати до заявки діюче свідоцтво платника ПДВ та довідку про відкриття банківського рахунка покупцем товару на такі ліцензії не поширюється.

Звертаємо увагу, що видача ліцензій на експорт товарів до таких країн можлива лише після того, як Мінагрополітики погодить необхідність такого експорту з партнерами вищезазначених країн. Це здійснюється у 15-денний строк з дати одержання від Мінекономіки заявки на одержання ліцензій.

Якщо Мінагрополітики не домовиться із партнерами – це буде підставою для відмови у видачі ліцензії.

Другий шлях: верифікація експортера у Державному аграрному реєстрі

 Цей спосіб є спрощеною процедурою експорту агропродукції та розрахований на тих суб’єктів, які вже здійснювали експортні операції, зокрема у період з 23 лютого 2022 року до 27 жовтня 2023 року включно.

Примітка! Якщо підприємство є новим суб’єктом у галузі експорту агропродукції та не здійснювало цю діяльність раніше, то воно не зможете стати верифікованим експортером. У такому разі, необхідно скористатися першим способом та оформити ліцензію на експорт агропродукції.


Для того, щоб пройти верифікацію, необхідно відповідати наступним умовам:

 1. Бути зареєстрованим платником ПДВ станом на 23 лютого 2022 року та на дату подання запиту в Державному аграрному реєстрі;
 2. Не мати податкового боргу та штрафних санкцій за порушення вимог валютного законодавства;
 3. Стосовно підприємства-експортера має бути відсутнім акт податкового органу щодо невстановлення місцезнаходження підприємства у зв’язку із неможливістю проведення перевірки щодо дотримання валютного законодавства;
 4. Здійснювати експорт товарів з 23.02.2022 до 27.10.2023 та отримати не менше 40 млн грн валютної виручки, за якою був завершений валютний контроль.

 

Окрім цього, обов’язковою умовою верифікації є реєстрація у Державному аграрному реєстрі.

Для включення до переліку верифікованих експортерів підприємству потрібно через Державний аграрний реєстр подати заявку, яка формується в електронному вигляді та підвантажити лист з банку щодо проведення успішної експортної операції у період з 23.02.2022 по 27.10.2023.

Усі інші відомості щодо ПДВ, відсутнього податкого боргу, будуть отримані автоматично, у порядку інформаційної взаємодії між ДПС та Мінагрополітики.

 

Рішення про включення підприємства до переліку верифікованих експортерів оформлюється наказом протягом двох робочих днів.

В той же час, якщо після верифікації підприємство перестанете відповідати вищезазначеним умовам, його виключать з переліку верифікованих експортерів. Це може статися, наприклад, у випадку анулювання реєстрації платника ПДВ.

Як бачимо, нововведень чимало, тому якщо у вас залишились будь-які питання щодо експорту агропродукції, звертайтесь за допомогою до нашої юридичної компанії, щоб отримати ґрунтовну консультацію.

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону