Перейти до вмісту

Порушили правила військового обліку на підприємстві – а що з відповідальністю?

Вже понад рік питання ведення обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підприємстві не втрачає своєї актуальності. Втім, не менш важливим залишається і питання притягнення до відповідальності за порушення вказаного порядку, про що свідчить чимала кількість судових рішень за 2023 рік.

Які найпоширеніші порушення допускають компанії та яка відповідальність очікуватиме їх керівників та відповідальних за ведення обліку працівників розповімо в цій статті.

Ведення військового обліку: коротко про основні обов’язки підприємств.

Детальний перелік обов’язків викладений у Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженому постановою КМУ від 30.12.2022 №1487. Коротко згадаємо основні:

1) взаємодія з працівниками

  • перевірка військово-облікових документів під час прийняття на роботу;
  • ознайомлення під підпис з правилами військового обліку;
  • оповіщення про виклик до ТЦК та контроль за своєчасним прибуттям працівників;
  • приймання військово-облікових документів під розписку для проведення звірок з ТЦК.

2) взаємодія з ТЦК, СБУ, Службою зовнішньої розвідки

  • надання наказів про прийняття на роботу, відомостей про нових працівників або про зміну їх облікових даних;
  • оформлення бронювання;
  • подання списків працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць;
  • періодичне звіряння списків.

Як показує судова практика за 2023 рік – початок 2024 року, компанії найчастіше нехтують обов’язком щодо належного оповіщення військовозобов’язаних працівників про виклик до ТЦК та здійснення контролю за їх своєчасним прибуттям.

Штрафи для бізнесу: скільки коштуватиме порушення правил військового обліку.

За порушення порядку організації та ведення військового обліку на підприємстві передбачена адміністративна відповідальність за ст.210-1 КУпАП.

Розберемо відразу на прикладі.

Як ми вже зазначали, одним із обов’язків підприємства є інформування ТЦК про зміни облікових даних військовозобов’язаних працівників. Компанія повинна повідомляти про такі зміни до 5 числа кожного місяця. Втім, відповідальний за ведення військового обліку працівник не встиг вчасно подати відомості, тому надіслав із запізненням в декілька днів.

Чи є це порушенням правил ведення військового обліку – так.

Звертаємо увагу, що на період воєнного стану штрафи накладаються у більшому розмірі. Якщо раніше відповідальним особам доводилось сплачувати від 3400 до 5100 грн, то наразі незначне порушення строків коштуватиме вже від 5100 до 8500 грн.

Нагадуємо, що адміністративну відповідальність несуть не лише відповідальні працівники, а й керівники підприємств, на яких покладається обов’язок з організації військового обліку.

До прикладу, якщо керівник не видав наказ (розпорядження) про оповіщення працівників щодо необхідності прибуття останніх до ТЦК, є всі підстави для притягнення керівника до відповідальності за ч.2 ст.210-1 КУпАП та накладення штрафу від 5100 до 8500 грн.

Звертаємо увагу, що найближчим часом в Україні планується посилити відповідальність за військові правопорушення, зокрема і збільшити штрафи за ст.210-1 КУпАП.

Так, за новим законопроектом №10379 від 25.12.2023, оновлені штрафи для посадових осіб  становитимуть від 34 000 до 85 000 грн, в особливий період – від 153 000 до 204 000 грн.

За альтернативним законопроектом №10379-1 від 01.01.2024 розмір штрафу за порушення правил військового обліку в особливий період залишиться незмінним (від 5100 до 8500 грн). Втім, пропонується посилити відповідальність за повторне протягом року порушення – від 8500 до 11 900 грн.

А що зі строками притягнення до відповідальності?

Накласти штраф за порушення правил військового обліку можна не пізніш як через 2 місяці з дня вчинення правопорушення. Якщо ж порушення триваюче (наприклад, компанія приймала на роботу працівників без перевірки їх військово-облікових документів) – не пізніш як через 2 місяці з дня його виявлення.

Як бачимо, військовий облік на підприємстві є доволі складною процедурою, що потребує більш детального вивчення та допомоги кваліфікованих фахівців для уникнення можливих негативних наслідків як для працівників, так і для самої компанії. 

Тому якщо у вас залишились будь-які питання щодо організації та ведення військового обліку на підприємстві, звертайтесь за допомогою до нашої юридичної компанії, щоб отримати ґрунтовну консультацію.

 

 

 

 

Замовити дзвінок
Топ

А ти підписався на Бізнес Lawyer?

Канал з юридичними порадами та новинами для успішного розвитку твого бізнесу

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website.

ОСТАВЬТЕ НОМЕР ТЕЛЕФОНА

Залиште номер телефону